Naujienų srautas

Lietuvoje2016.06.06 10:39

Siūloma įteisinti specializuotus bankus

ELTA 2016.06.06 10:39

Siūloma Bankų įstatymą papildyti nuostatomis, kuriomis būtų įteisinta bankų rūšis – specializuotas bankas. 

Tokią įstatymo pataisą įregistravo Seimo nariai Antanas Nesteckis ir Andrius Palionis.

Pagal siūlomą specializuoto banko apibrėžimą ir Bankų įstatyme siūlomas nustatyti finansines paslaugas, kurias turėtų teisę teikti specializuotas bankas, numatoma, kad specializuotam bankui būtų taikomi iš esmės visi bankams nustatyti reikalavimai ir specializuotas bankas galėtų iš esmės užsiimti visų bankams leidžiamų finansinių paslaugų teikimu. 

Atsižvelgiant į ES Direktyvos nuostatas, siūloma numatyti, kad specializuotam bankui būtų taikomas ne 5 mln., o 1 mln. eurų minimalaus kapitalo reikalavimas. Taip pat, siekiant, kad specializuoti bankai labiau užsiimtų tradicine bankininkystės veikla, t.y. gyventojų ir smulkaus bei vidutinio verslo kreditavimu, siūloma numatyti, kad specializuotas bankas negalėtų užsiimti investicinių paslaugų, investicinių fondų, uždaro tipo investicinių bendrovių, pensijų fondų ar investicinių kintamojo kapitalo bendrovių valdymo ir kitų panašaus pobūdžio finansinių paslaugų teikimu. 

„Siūlomo reguliavimo teigiamas rezultatas būtų tai, kad jis palengvintų sąlygas pagal Kredito unijų įstatymą veikiančioms kredito unijoms persitvarkyti į mažus bankus ir toliau vykdyti savarankišką veiklą. Be to, kadangi sumažinus pradinio kapitalo reikalavimus būtų sudaromos lengvesnės sąlygos steigti ir vystyti banką, jis taip pat galėtų didinti konkurenciją Lietuvos bankų sektoriuje“,– sako projekto autoriai parlamentaras A. Nesteckis ir A. Palionis. 

Pasak jo, siūlomas projektas yra susijęs su Seime įregistruotais ir svarstomais įstatymų projektais, kuriais siekiama įgyvendinti Tvarios kredito unijų veiklos koncepciją, patvirtintą Seimo Biudžeto ir finansų komiteto 2015 m. kovo 18 d. sprendimu.

Tikimasi, kad įgyvendinus numatytus pakeitimus bus sudarytos sąlygos didinti konkurenciją bankų sektoriuje, kadangi, sumažinus kapitalo reikalavimus naujiems rinkos dalyviams, bus paprasčiau steigti specializuotą banką, kuris, sukaupęs pakankamą kapitalo lygį, galės virsti banku. Projekto autoriai Seimo nariai Antanas Nesteckis ir Andrius Palionis mano, kad priimtas įstatymas taip pat palengvins sąlygas veikiančioms kredito unijoms persitvarkyti į pagal Bankų įstatymą veikiančius bankus. 

Pagal šiuo metu galiojantį Bankų įstatymą, visi Lietuvos Respublikoje licencijuoti bankai privalo turėti ne mažesnį kaip 5 milijonų eurų kapitalą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi