Lietuvoje

2021.04.15 22:24

LRT trumpai. Vyriausybė sušvelnino karantino režimą: ką svarbu žinoti?

Gytis Pankūnas, Jonas Deveikis, Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.04.15 22:24

Vyriausybė ketvirtadienį nusprendė dar mėnesiui pratęsti karantino režimą Lietuvoje – iki gegužės 31 d. Vis dėlto ministrų kabinetas nutarė, kad šalyje karantino režimas bus švelnesnis, tai yra bus atlaisvinta prekyba, kavinių, kino teatrų, sporto klubų veikla, praplėstos bendravimo galimybės, leista rengti renginius, į ugdymo įstaigas sugrįžti mokiniams.

LRT.lt kviečia susipažinti su visais karantino režimo pokyčiais, dėl kurių ketvirtadienį apsisprendė Vyriausybė.

Nuo balandžio 19 d.

Jau kito nuo pirmadienio leidžiama atverti visą prekybą, išskyrus prekybą turgavietėse.

Svarbu pažymėti, kad savaitgaliais bus draudžiama veikti daliai prekybos centruose esančių parduotuvių. Draudimas negalios toms parduotuvėms, kurios iki šiol galėjo veikti (turinčios atskirą įėjimą iš lauko pusės, parduotuvėms, kurių veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, gėlių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, laidojimo reikmenų pardavimas, bei vaistinėms).

Draudimas veikti savaitgaliais nebus taikomas taip pat parduotuvėms ir prekybos vietoms, veikiančioms oro ir jūrų uostų keleivių išvykimo terminaluose.

Leista atsidaryti ir kino teatrams, kino klubams, leista lankytis profesionaliojo scenos meno įstaigose, atverti renginiai atvirose ir uždarose erdvėse, kai dalyvauja ne daugiau kaip 150 žmonių.

Renginius uždarose erdvėse leidžiama organizuoti bei teikti kino teatrų paslaugas, kai užpildoma ne daugiau kaip 30 proc. visų sėdimųjų vietų, bet bendras žiūrovų skaičius neviršija 150 asmenų. Bilietų platinimą privaloma vykdyti elektroniniu būdu ir (arba) turi būti užtikrinamas žiūrovų registravimas. Vyresniems nei 6 metų žiūrovams privaloma dėvėti kaukes.

Nuo balandžio 19 d. iki gegužės 3-osios, kai abiturientai grįš į mokyklas, kontaktinės konsultacijos abiturientams gali būti rengiamos ne 5, o 10-ies mokinių grupėmis. Po gegužės 3 d. tokio ribojimo nebelieka.

Nuo balandžio 22 d.

Jau kitą savaitę leista atnaujinti ir viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų veiklą. Maitinimo įstaigos galės dirbti nuo 7 iki 21 valandos, kai užsakytas maistas ir gėrimai vartojami prie atvirose erdvėse esančių staliukų, prie vieno staliuko leidžiant sėdėti ne daugiau nei dviem asmenims, išskyrus vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narius.

Leista veikti viešojo maitinimo įstaigoms jūrų ir oro uostų keleivių išvykimo terminaluose, kai užsakytas maistas ir gėrimai vartojami prie staliukų, prie vieno staliuko leidžiant sėdėti ne daugiau nei dviem asmenims, išskyrus vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narius.

Vyriausybė leido ir ekskursijas atvirose erdvėse, kuriose dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų.

Leista užsiimti apgyvendinimo paslaugoms teikti skirtų patalpų bei laisvalaikio paslaugoms teikti skirtų patalpų nuoma (subnuoma ar panauda) organizuoti asmeninėms šventėms, kai jose dalyvauja ne daugiau nei viena šeima ir (ar) vienas namų ūkis arba ne daugiau nei 10 imunitetą turinčių asmenų.

Ministrų kabinetas nutarė, kad nuo šiol asmenims, persirgusiems COVID-19 liga, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, ir nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 180 dienų, bei asmenims, paskiepytiems Europos Sąjungos vaistinių preparatų registre įregistruota COVID-19 ligos vakcina pagal skiepijimo schemą, kitaip tariant, imunitetą turintiems asmenims, galės būti taikomos švelnesnės karantino režimo priemonės, negu kitiems asmenims.

Vyriausybė nuo balandžio 22 d. leido rengti asmenines šventes uždarose erdvėse, kai jose dalyvauja ne daugiau nei viena šeima ir (ar) vienas namų ūkis arba ne daugiau nei 10 asmenų, turinčių imunitetą, taip pat šventes atvirose erdvėse, kai jose dalyvauja ne daugiau nei dvi šeimos ir (ar) du namų ūkiai arba ne daugiau nei 10 asmenų, turinčių imunitetą.

Nuo balandžio 22 d. taip pat leista, kad transporto priemonėse, viešose vietose vienu metu galėtų būti ne daugiau kaip 10 žmonių, turinčių imunitetą, leisti ne daugiau kaip 10 imunitetą turinčių asmenų artimi kontaktai, leistos ekskursijos atvirose erdvėse, kuriose dalyvauja ne daugiau kaip 10 imunitetą turinčių asmenų, leista imunitetą turintiems asmenims lankyti gyventojus visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose bei asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientus.

Nuo balandžio 26 d.

Bus atvertos sporto įrenginių eksploatavimo, sporto klubų, kūno rengybos centrų paslaugos. Jos teikiamos užtikrinant 20 kv. m paslaugos teikimo plotą vienam asmeniui (įskaitant paslaugų teikėjus).

Leistos ir grupinės treniruotes. Grupinės treniruotės galės būti vykdomos dalyvaujant ne daugiau kaip 5 asmenims (neįskaitant paslaugų teikėjų).

Leista teikti baseinų ir pirčių paslaugas, ne tik kaimo turizmo sodybose, bet visose apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose. Tačiau ši paslauga bus teikiama ne daugiau kaip vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio nariams.

Vykdant neformalųjį vaikų švietimą leista teikti baseinų paslaugas. Tokias paslaugas leidžiama teikti ir ugdymo įstaigos vienos klasės mokiniams, ugdomiems kontaktiniu būdu.

Vyriausybė nutarė, kad dalyje šalies savivaldybių, atsižvelgiant į epideminę situaciją, galėtų būti taikomos švelnesnės karantino režimo priemones negu visoe šalyje.

Į savivaldybių, kurioms galėtų būti taikomi atlaisvinimai, sąrašą patenka Birštono, Biržų rajono, Druskininkų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Mažeikių rajono, Neringos, Pagėgių, Pakruojo rajono, Palangos miesto, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Prienų rajono, Rietavo, Rokiškio rajono, Skuodo rajono, Šakių rajono, Šiaulių miesto, Šiaulių rajono, Šilutės rajono, Tauragės rajono, Telšių rajono savivaldybės.

Šis pakeitimas įsigalios 2021 m. balandžio 26 d., tačiau jeigu iki tos datos kažkurioje savivaldybėje 14 dienų COVID-19 ligos sergamumo rodiklis 100-tui tūkst. gyventojų nukristų mažiau 200 atvejų, svarstytinas klausimas dėl savivaldybių sąrašo patikslinimo dar iki įsigaliojant pakeitimams.

Dėl pablogėjusios epidemiologinės situacijos išbrauktose savivaldybėse nuo balandžio 26 d. pradinukai arba turės grįžti prie nuotolinio mokymo, arba reikės pereiti prie saugaus grįžimo į mokyklas modelio ir testavimo kaupiniais.

Šios pradinio ugdymo sąlygos nuo balandžio 26 d. galios ir Alytaus miesto ir rajono, Akmenės rajono, Anykščių rajono, Elektrėnų, Ignalinos rajono, Jonavos rajono, Kaišiadorių rajono, Kalvarijos, Kauno miesto ir rajono, Kazlų Rūdos, Kėdainių rajono, Kupiškio rajono, Lazdijų rajono, Molėtų rajono, Radviliškio rajono, Raseinių rajono, Šilalės rajono, Ukmergės rajono, Utenos rajono, Vilkaviškio rajono, Zarasų rajono savivaldybės.

Dabar saugaus grįžimo į mokyklą modelis privalomas 11-oje savivaldybių.

Švelnesnio karantino savivaldybėse pradinių klasių mokiniai mokytis mišriu būdu gali netaikant saugaus grįžimo į mokyklą modelio, t. y. reguliariai netestuojant mokinių ir mokytojų kaupinių metodu.

Nuo gegužės 3 d.

Bus atvertos visos turgavietės. Šiuo metu draudžiama veikti turgavietėse esantiems dideliems paviljonams.

Nuo gegužės 3 d. į mokyklas leista grįžti abiturientams, jie mokysis mišriu būdu – bus derinamos pamokos klasėje ir mokymasis iš namų. Ugdymas bus organizuojamas švietimo, mokslo ir sporto ministrės nustatyta tvarka, užtikrinant, kad ne mažiau kaip 50 proc. pamokų vyktų kontaktiniu būdu.

Brandos egzaminai ar jų dalys vykdomi patalpose, kuriose būtų ne daugiau kaip 10 kandidatų, išlaikant tarp visų patalpoje esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą, arba 11-50 kandidatų, išlaikant tarp visų patalpoje esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą ir užtikrinant 10 kv. metrų patalpos plotą vienam asmeniui.

Mokiniams, turintiems specialiųjų poreikių dėl stiprių klausos ir regėjimo sutrikimų, pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimai bus vykdomi patalpose esant ne daugiau kaip 10 mokinių, išlaikant tarp visų patalpoje esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą, arba 11-50 mokinių, išlaikant tarp visų patalpoje esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą ir užtikrinant 10 kv. metrų patalpos plotą vienam asmeniui.

Tokie patys reikalavimai galioja organizuojant brandos egzaminus mokiniams, kurie baigia vidurinio ugdymo programą pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo (tarptautinio bakalaureato) programas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 testavimo punktas
COVID-19 TRUMPAI