Lietuvoje

2021.04.15 13:14

Šiugždinienė: tikiu, kad Rugsėjo 1-ąją visi susitiksime klasėse

atnaujinta 14.00
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.04.15 13:14

„Tikiu, kad Rugsėjo 1-ąją visi susitiksime klasėse“, – po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. Prezidentas ketvirtadienį nuotoliniu būdu susitiko su švietimo, mokslo ir sporto ministre J. Šiugždiniene, sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu, švietimo profesinių sąjungų, moksleivių sąjungos, mokyklų vadovų asociacijos ir savivaldybių asociacijos atstovais ir aptarė iššūkius švietimo kokybei pandemijos sąlygomis.

Kaip sakė prezidento patarėja Vilma Bačkiūtė, švietimas yra prioritetas ir svarbu, remiantis esama patirtimi, tinkamai pasirengti kitiems mokslo metams. Prezidentūros atstovė sakė, kad šalies vadovas Gitanas Nausėda Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos eksperimentinį pradinukų sugrąžinimą laiko pasiteisinusiu.

„Prezidentas supranta, kad vargiai galime šiais mokslo metais jau kažką pakeisti, mokyklos atsiveria, tačiau mokslo metų pabaiga – jau čia pat. Todėl kviečia visą švietimo bendruomenę, taip pat atsakingas valdžios institucijas, profesines sąjungas, savivaldybes, tėvų ir mokinių organizacijas susitelkti bendram uždaviniui, kad kitais mokslo metais galėtumėme saugiai atverti visas mokyklas, sudaryti saugias, aiškias galimybes, kaip įgyvendinti šį uždavinį“, – kalbėjo V. Bačkiūtė.

Kaip po susitikimo sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, šiuo metu prioritetas yra nuo gegužės 3 dienos grąžinti į kontaktinį ugdymą abiturientus, kad jiems būtų lengviau rengtis brandos egzaminus. Ministrė pabrėžė, kad abiturientai galės dalyvauti papildomose konsultacijose.

Ji viliasi, kad Rugsėjo 1-ąją visi jau bus sugrįžę į klases, o tam kelią nudrieks visuomenės imunitetas.

„Visi žinome, kad emocinė savijauta yra sudėtinga. Vaikai yra pavargę. Sunku ir mokytojams bei mokyklų vadovams“, – sakė J. Šiugždinienė.

Anot jos, 71 tūkst. pradinukų jau mokosi klasėse.

Anot jos, grįžimas į mokyklas priklauso nuo vakcinacijos tempo, „mūsų pačių noro vakcinuotis, testavimosi galimybių“.

Po susitikimo su prezidentu švietimo ministrė tikisi, kad rugsėjo 1-ąją moksleiviai grįš į mokyklų suolus

Ministrė priminė, kad bus rengiamos vasaros stovyklos moksleiviams, kurie gyvena sudėtingesnėje aplinkoje. Taip bus bus siekiama padėti kompensuoti mokymosi praradimus, taip pat vasarą tikimasi „vykdyti įsigijimus, reikalingus hibridiniam (mišriam) ugdymui“.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pabrėžė, kad netrukus turėtų nebelikti kliūčių testuojantis kaupiniais, nes netrukus testus galės pasidaryti išmokyti tai daryti patys mokiniai. Be to, anot ministro, padėtis palengvės, pradėjus mokinius testuoti greitaisiais antigeno testais. A. Dulkys pasidžiaugė Lietuvos mokslininkų sukurta paviršių testavimo metodika, kuri taip pat bus taikoma ugdymo įstaigose.

Ministras tikisi, kad greituosius antigenų testus mokyklos pradės naudoti artimiausiomis savaitėmis. A. Dulkys mano, kad testavimas taps mūsų kasdienybe. Visa tai, anot ministro, sukurtų prielaidas saugiai grįžti į mokyklas rudenį.

SAM duomenimis, 34 tūkst. švietimo sektoriaus darbuotojų pasiskiepijo bent viena vakcinos doze, apie 20 tūkst. – abiem dozėmis. Be to, praėjusią savaitę ugdymo įstaigose buvo atlikta 17 tūkst. profilaktinių COVID-19 tyrimų, šią savaitę iki ketvirtadienio – 11 tūkst., 70 mokyklų testuojasi apie 9 tūkst. pradinukų, praėjusią savaitę kaupinių tyrimų praėjusią savaitę buvo atlikta beveik 11 tūkstančių.

Susitikime su prezidentu dalyvavusi Lietuvos mokinių sąjungos (LMS) prezidentė Sara Aškinytė pabrėžė, kad mokiniai jaučia nerimą ir įtampą. Ji pasidžiaugė, kad konsultacijos abiturientams vyksta – tiek nuotolinės, tiek gyvos.

„Be to, mes labai palaikome skiepijimą“, - sakė LMS vadovė. ŠMSM duomenimis, šiuo metu vakcinuota apie 50 proc. abiturientų. Ministrė J. Šiugždinienė tikisi, kad per artimiausias tris savaites šis rodiklis išaugs iki 60 proc.

Tiesa, ministrė sakė, kad pedagogų bendruomenė nėra vieninga dėl grįžimo į mokyklas.

„Matome, kad nuomonės skiriasi. Maždaug 70 proc. yra už grįžimą į mokyklas, maždaug 30 proc. yra prieš", - sakė ministrė.

Anot S. Aškinytės, mokiniai pasidalino į tris grupes: vieni mano, kad reikia kuo greičiau grįžti į klases, kiti įsitikinę, kad jau nebeverta, treti abejoja, ar saugu, bet neturi tvirtos nuomonės.

Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas negailėjo kritikos. Jis priminė, kad premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė tikino, kad švietimas bus prioritetas.

„Nepaisydami visko mes tuo tikime, bet panašu, kad švietimas nėra prioritetas“, – sakė E. Milešinas.

Jis kritikavo, kad problemų sprendimas užmetamas ugdymo įstaigų vadovams, savivaldybėms.

„Tai rodo nenorą spręsti įsisenėjusias problemas. Šie mokslo metai prarasti, būtų gerai, kad politikams užtektų drąsos tai pripažinti“, – kalbėjo E. Milešinas.

LRT.lt primena, kad Vyriausybė trečiadienį svarstė keletą karantino atlaisvinimų, kurie aktualūs švietimui. Siūloma abiturientus į klases susigrąžinti gegužės pradžioje, be to, konsultacijose galėtų dalyvauti nebe penki, o dešimt abiturientų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė J. Šiugždinienė sakė, kad siūloma nuo gegužės 3 dienos abiturientus grąžinti į mokyklas mišriu būdu – derinant kontaktinį ir nuotolinį mokymą. Šis siūlymas dar būtų derinamas. Ne mažiau nei 50 proc. pamokų turėtų vykti kontaktiniu būdu, tačiau ši nuostata dar bus derinama.

Sprendimai dėl abiturientų bus priimami ketvirtadienį. Premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad galutinį dokumentą dar turėtų peržiūrėti teisininkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt