Naujienų srautas

Lietuvoje2016.06.02 17:33

Prokuratūra: Seimo narių patalpose kratos atliktos teisėtai

ELTA, BNS 2016.06.02 17:33

Generalinė prokuratūra nesutinka su teisingumo ministro socialdemokrato Juozo Bernatonio bei Seimo nario Vytauto Matulevičiaus viešai išsakytu teisės normų interpretavimu ir abejonėmis dėl to, kad Seimo narių namuose, darbo vietose bei kitur atliekant kratas neva pažeidžiamas šių parlamentarų teisinės neliečiamybės statusas. Griežtą nuomonę šiuo klausimu išsakė ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prokuratūra išplatintame pranešime atkreipia dėmesį į tai, kad Konstitucijos 62 straipsnyje bei šiuo metu galiojančiame Lietuvos Respublikos Seimo statuto 22 straipsnio 1 punkte yra nurodoma, kad neliečiamas yra Seimo nario asmuo, t. y. neliečiamybė neaprėpia Seimo nario gyvenamosios, darbo patalpų ar kitų su jo asmeniu siejamų vietų, turto ir pan.

Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse taip pat yra nurodoma, kad asmeniui, kuris pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ar tarptautinės teisės normas turi imunitetą nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn, negali būti surašytas pranešimas apie įtarimą, jis negali būti apklausiamas kaip įtariamasis ar pripažįstamas įtariamuoju, negali būti suimamas ar kitaip suvaržoma jo laisvė, tačiau kitos procesinės prievartos priemonės jam gali būti taikomos tiek, kiek tai nedraudžiama pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ar tarptautinės teisės normas.

Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad, norit atlikti kratą, t. y. taikyti vieną iš baudžiamojo proceso įstatyme numatytų procesinių prievartos priemonių, visais atvejais prokuroras privalo pateikti teismui argumentuotą prašymą ir gauti teismo leidimą. Jei prašoma atlikti kratas Seimo nario asmeninėse ar darbo patalpose bei kitose su juo siejamose vietose, prokuroro prašyme visuomet nurodoma, kad asmuo yra Seimo narys.

„Šiuo metu rezonansiniame ikiteisminiame tyrime minimų buvusio Seimo nario Eligijaus Masiulio bei šiuo metu esančio Seimo nariu Vytauto Gapšio asmeninėse gyvenamosiose ir darbo patalpose kratos atliktos turint visus būtinus teismo leidimus“, – teigia prokuratūra.

D. Grybauskaitės nuomone, teisingumo ministro J. Bernatonio „pamąstymai“, kad Seimo narių asmeninėse ir darbo patalpose negali būti atliekamos, kol nėra panaikinta jų teisinė neliečiamybė, „yra stulbinantys“, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Teisingumo ministro pamąstymai apie Seimo nario imuniteto ir korupcijos santykį – stulbinantys. Imuniteto nuo korupcijos niekam būti negali“, – BNS atsiųstame atsakyme teigia Dalia Grybauskaitė.

Ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime ministras J. Bernatonis pareiškė, kad parlamentarų asmeninėse ir darbo patalpose negali būti atliekamos, kol nėra panaikinta jų teisinė neliečiamybė. Politiko manymu, reikia pakeisti Seimo statutą konkrečiau numatant, ką reiškia „kitaip suvaržyti parlamentaro laisvę“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi