Lietuvoje

2016.06.02 14:27

Teisingumo ministras mano, kad STT negalėjo daryti kratų pas E. Masiulį ir V. Gapšį

Liepa Želnienė, 15min.lt2016.06.02 14:27

Teisingumo ministras socialdemokratas Juozas Bernatonis sako, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai, atlikdami kratas buvusio Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio namuose ir automobilyje, darbo vietoje Seime bei Darbo partijos vicepirmininko Vytauto Gapšio namuose ir kabinete Seime, pažeidė parlamentarų teisinę neliečiamybę.

Šiuo metu Seimo Statutas numato, kad Seimo narys yra neliečiamas ir be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė, išskyrus atvejus, kai jis užtinkamas bedarantis nusikaltimą.

Teisingumo ministro J. Bernatonio teigimu, ši nuostata buvo pažeista pareigūnams atlikus kratas į korupcijos skandalą patekusių E. Masiulio ir V. Gapšio kabinetuose Seime, jų namuose ir E. Masiulio automobilyje.

„Aš, kaip teisininkas, suprasčiau, kad krata asmeninėse patalpose Seimo nario, kaip ir jo darbo patalpoje, taip pat yra laisvės suvaržymas. Kiti teisininkai galvoja kitaip. Teoretiškai mes galime ginčytis labai ilgai tuo klausimu. Vienintelis sprendimas yra priimti atitinkamas pataisas Seimo Statuto ir kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad būtų išaiškinta, ką reiškia „ir kitaip suvaržyti laisvę“, – per vyriausybės valandą Seime pasisakė J. Bernatonis.

Anot jo, šiuo metu teisėsaugos institucijos įvairiai traktuoti šią konstitucinę nuostatą apie Seimo nario imunitetą.

Teisingumo ministro apie kratas Seimo narių namuose, darbo kabinetuose ir automobiliuose teiravosi Seimo narys Vytautas Matulevičius. Jis tikino tikrai neginantis korumpuotų politikų, tačiau svarstantis, ar teisėsauga elgėsi teisėtai.

„Jokiu būdu neginu žmonių, kurie pakliuvę į bėdas korupcines, bet, pavyzdžiui, man kyla klausimas, ar nėra problemos, jeigu Seimo nariui dar neatėjus neliečiamybės kratomas automobilis jo arba butas. Kitas dalykas, dar rimtesnis, kokia jūsų nuomonė būtų apie kratas šalies parlamente? Ar čia irgi nėra tam tikros problemos?“ – klausė jis.

Jei teisėsauga būtų pripažinta kratomis pažeidusi parlamentarų neliečiamybę, gali kilti klausimų, ar jas surinkti įkalčiai galėtų būti naudojami kaip įrodymai teisme.

STT kratas E. Masiulio ir V. Gapšio namuose, darbo vietose ir E. Masiulio automobilyje atliko įtardama, kad du Seimo nariai galėjo būti paėmę kyšius iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio. Per kratas abu Seimo nariai turėjo teisinę neliečiamybę.

E. Masiulis vos sulaukęs teisėsaugos vizito atsisakė Seimo nario mandato ir šiuo metu teisinės neliečiamybės nebeturi. Todėl E. Masiuliui teisėsauga jau pateikė įtarimus dėl prekybos poveikio, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo. Per kratas pas jį buvo surasti pažymėti 106 tūkst. eurų ir 144 tūkst. eurų nežymėtais banknotais.

V. Gapšys kol kas apklaustas kaip specialusis liudytojas. Pats politikas negalvoja, kad iškart turėtų atsisakyti Seimo nario mandato, todėl, jei prokurorai norės pareikšti jam įtarimus jiems teks prašyti Seimo panaikinti šio parlamentaro teisinį imunitetą.

Prokuratūros teigimu, šią savaitę į Seimą dėl V. Gapšio neliečiamybės naikinimo kreipiamasi dar nebus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.