Lietuvoje

2021.04.09 22:24

Žvalgybos kontrolieriaus tarnyba kelia aistras: prezidentūra ir VSD idėją kritikuoja, parlamentarai ir advokatai mato reikalingumą

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.09 22:24

Seimui diskutuojant dėl žvalgybos kontrolieriaus tarnybos, kuri prižiūrėtų, ar Lietuvos žvalgybų veiksmai visada teisėti ir pagrįsti, steigimo, siūlomą kontrolės modelį kritikuoja ne tik Valstybės saugumo departamentas (VSD), bet ir prezidentūra. Pasak VSD, siūlomas modelis gali trukdyti veiksmingam žvalgybos darbui, tačiau didesnės kontrolės poreikį mato šalies teisininkų bendruomenė.

Nacionalinis saugumas ir žmogaus teisės – kaip užtikrinti vieną, nepažeidžiant kito. Ar Lietuvos žvalgyboms visada pavyksta išlaikyti balansą – sena diskusija.

Žvalgybos kontrolės spragos: ar Lietuvos žvalgyboms visada pavyksta išlaikyti balansą – sena diskusija

„2019 metais VSD pateikė duomenis apie tai, kad per metus buvo patikrina apie 80 tūkst. asmenų. 80 tūkstančių per vienerius metus! O tas patikrinimas, žinot, nėra vienkartinis būtinai, jis gali tęstis. Mes žinome atvejų, kai tokie patikrinimai gali tęstis dešimtis metų“, – sako Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė.

Spragų žvalgybos kontrolėje mato ir Seimo valdantieji, ir opozicija.

„Pasinaudodami žvalgybine informacija, gali jie manipuliuoti, ir panašiai“, – aiškina Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komisijos (NSGK) pirmininko pavaduotojas Dainius Gaižauskas.

Žvalgyba atsako, kad žmogaus stebėjimas galimas tik jį leidus teismui.

„Tai paprastai nebūna, kad apskundė, ir jau imamasi veiksmų. Tokių dalykų negali būti ir teismui yra pateikiamas motyvuotas prašymas“, – LRT TELEVIZIJAI teigia VSD strateginės komunikacijos skyriaus vadovė Eglė Samoškaitė.

Dalis teisininkų abejoja, ar tai pakankamas saugiklis.

„Yra labai aiškus, apribotas sąrašas teisėjų, kurie gali tas sankcijas duoti. Kas gali paneigti, kad tos sankcijos yra dalinamos visaip?“ – retoriškai klausia Advokatų tarybos narys Remigijus Merkevičius.

Dėl tokių viešų svarstymų Seimas siekia kurti žvalgybos kontrolieriaus tarnybą.

„Matyt politiniam lauke trūko politinės valios tą klausimą spręsti. Dabar ta valia atsirado“, – tikina Seimo NSGK narys Raimundas Lopata.

VSD papildomos kontrolės idėjai iš esmės pritaria, bet turi ir abejonių.

„Tai viena iš jų – tokios institucijos nepriklausomumas ir savarankiškumas. Abejotina, ar tikrai bus savarankiška ir nepriklausoma, jei tokios institucijos vadovo skyrime dalyvaus tik Seimas“, – teigia E. Samoškaitė.

Valdančiųjų ir opozicijos atstovai į tokį argumentą atsako vienbalsiai – parlamentinėje valstybėje tuo abejoti nereiktų.

„Mes įsivaizduojame, kad kontrolieriaus funkcija būtų ne tik skundų nagrinėjimas, kas yra be galo svarbu, bet ir jo proaktyvūs veiksmai, nes daugelyje Vakarų Europos šalių tokie kontrolieriai teikia rekomendacijas, ką reikėtų tobulinti, atlieka ir pateikia kasmet ataskaitas visuomenei“, – aiškina Seimo NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Tačiau žvalgybos kontrolės institucijos reikalingumu abejoja prezidentūra.

„Aš manyčiau, kad yra sklandančių labai daug mitų apie didelius sekimus, apie didelius pasiklausymus“, – sako prezidento vyriausiasis patarėjas Darius Kuliešius.

Pasak prezidentūros, verčiau reiktų stiprinti jau esančius kontrolės mechanizmus ir nepamiršti kriminalinės žvalgybos kontrolės. Advokatūra mato paradoksą – tai, kad apie žmogų kriminalinė žvalgyba rinko informaciją, jis sužino tik tada, jei jam pareiškiami įtarimai.

„Kai tuo metu, jei asmuo yra nekaltas, nieko nepadaręs, jis yra sekamas ir niekada nesužinos apie tai, kad buvo sektas, kodėl buvo sektas, kokie veiksmai prieš jį naudoti“, – aiškina I. Vėgėlė.

Dėl to advokatūra kreipėsi į Europos žmogaus teisių teismą (EŽTT), šis skundą priėmė.

„Matyt reikėtų palaukti teismo sprendimo ir matysime, kurioje vietoje advokatūra mato problemą, galėsime gilintis“, – LRT TELEVIZIJAI sako STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius.

Pagal dabartinę koncepciją, žvalgybos kontrolierius kriminalinės žvalgybos neprižiūrėtų. Jos kontrolę žadama svarstyti atskirai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI