Lietuvoje

2021.04.09 22:59

Dėl galimų popamokinės veiklos sistemos pokyčių – aistrų verpetas: kilus ažiotažui ministerija ieškos kitų sprendimo būdų

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.09 22:59

Moksleiviams skirtų būrelių rengėjai su meninio profilio ir sporto mokyklomis susikirto dėl siūlomų švietimo įstatymo pataisų, kurios jas suvienodintų. Būreliai tikisi geresnio finansavimo, o mokyklos baiminasi, kad bus sugriauta dabar egzistuojanti popamokinės veiklos sistema.

Chorinio dainavimo mokykloje „Liepaitės“ mokomasi ne vienerius metus – čia mergaitės ne tik dainuoja, bet ir išmoksta groti, laiko egzaminus ir gauna baigimo pažymėjimus.

Žinios. Užuojautą dėl princo Philipo mirties išreiškė Nausėda bei Šimonytė

Pažymėjimus gauna visų meno ir sporto mokyklų auklėtiniai, tačiau būrelių lankytojai tokios galimybės neturi.

„Baigę muzikos, meno, sporto mokyklą savo portfolio gali įsivardinti, kad baigiau meno mokyklą, tai iš mano patirties, mokiniai, kurie pas mus atėjo 6 klasėje, o išėjo 12 klasėje su genialiausiomis savo idėjomis, jie tiesiog lankė būrelį“, – sako Mokinių neformaliojo švietimo centro atstovė Gitana Viganauskienė.

Būrelių ir tokių mokyklų statusas bei finansavimas gali pasikeisti po švietimo įstatymo pataisų. Jas inicijavo Krašto apsaugos ministerija, norinti steigti kadetų mokyklą, tačiau negali, nors būtų vienintelė finansuotoja. Priėmus pataisas būtų įsteigta ne tik katedų mokykla, bet ir būreliai prilyginti meninio ugdymo ir sporto mokykloms.

„Nėra aiškių kriterijų pagal ką bus užskaitomas ugdymas, ar jie atitiks programinius, kvalifikacinius reikalavimus. Nekompetencijoms ateiti taip pat landos, kai atsiranda didelis būrys ne per programines nuostatas ateinantis. Šiandien akcentuojamas galimybių išplėtimas neįtikina, nes būrelių sistema puikiai veikia“, – teigia dainavimo mokyklos „Liepaitės“ vadovė Edita Jaraminienė.

Dabar neformaliajam ugdymui valstybė skiria beveik 6 milijonus eurų ir 90 milijonų iš savivaldybių biudžetų.

„Savivaldybės gali apsispręsti, kam jos tuos pinigus skiria, ar tik savo įsteigtam tinklui ar žiūri truputėlį laisviau ir sudaro galimybes visiems tiekėjams, kurie veikia neformaliojo švietimo lauke ir pretenduoti į savivaldybės turimą finansavimą“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovas Tomas Pūtys.

„Tai gali būti tik per kažkokį programinį finansavimą, jei paskelbiamas konkursas kažkokioms paslaugoms, o neformalus šveitimas yra ilgalaikė paslauga, jei muzikos mokykla 8 metus, tai savivaldybei prisirišti ir finansuoti kažkokią programą abejoju ar sutiks“, – sako Savivaldybių asociacijos patarėjas Jonas Mickus.

Kilus ažiotažui bus ieškoma kitų sprendimo būdų koreguoti Švietimo įstatymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt