Lietuvoje

2016.05.30 21:32

Lietuva konkurencingumo reitinge nusileido į 30 vietą

LRT.lt2016.05.30 21:32

Kasmetiniame Pasaulio valstybių konkurencingumo tyrime (angl. IMD World Competitiveness Ranking 2016) Lietuva liko tarp regiono pirmūnių, tačiau iš pernykštės 28-os vietos į 30-ą mūsų šalį nustūmė iššūkiai darbo rinkoje.

Prestižiniame Šveicarijos Tarptautinio vadybos instituto atliekamame tyrime Lietuva šiemet užėmė pirmą vietą pasaulyje pagal ryšių technologijų išsivystymą ir moterų dalį darbo rinkoje, o didžiausias progresas per metus užfiksuotas biudžeto balansavimo, senstančios visuomenės rizikų valdymo ir verslo pradžios procedūrų srityse. Be to, šiemečiame IMD tyrime Lietuva buvo antra konkurencingiausia ekonomika Rytų ir Vidurio Europoje (nusileidžiame tik 27-ą vietą užėmusiai Čekijai) bei pati konkurencingiausia kaimyniniame regione (Latvija pakilo 6 pozicijomis, tačiau užima 37-ą vietą, o Estijos 31-a ir Lenkijos 33-a pozicijos per metus nepakito).

Vis dėlto į akis krenta Lietuvos reitingo nuopuolis darbo rinką apibrėžiančiose srityse – per metus krito darbuotojų produktyvumas, suprastėjo apklausos respondentų vertinimai apie kompetentingų patyrusių vadovų kiekį, taip pat apie galimybes patyrusiems užsieniečiams dalyvauti mūsų darbo rinkoje ir apie vietos specialistų tarptautinę patirtį, rašoma pranešime žiniasklaidai.

VšĮ „Versli Lietuva“ generalinė direktorė Rūta Pentiokinaitė komentuoja, kad šiemetiniai IMD tyrimo rezultatai yra puikus priminimas apie vietoje nestovintį pasaulį ir nepakankamai greito progreso rizikas.

„Džiugu matyti, kad tokie darbo rinką ir investicinį klimatą gerinantys projektai kaip „startuolių viza“ skinasi kelią, tačiau mūsų mažai šaliai siekiant būti matomai pasaulio žemėlapyje, pavienių iniciatyvų gali nebepakakti. Lietuvoje itin palankiai vertinama darbo jėgos kvalifikacija ir išsilavinimas, patikima infrastruktūra, ekonomikos lankstumas, mūsų šalyje itin lengva pradėti verslą – tai stiprybės, kurias privalome išnaudoti, priimdami ryžtingus ir novatoriškus sprendimus darbo rinkos srityje“, – teigia R. Pentiokinaitė.

Tarp kitų IMD ataskaitoje nurodytų Lietuvos iššūkių minėtina ir būtinybė skatinti mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą bei apsikeitimą žiniomis, skatinti eksporto ir konkurencingumo augimą (ypač tarp smulkaus ir vidutinio verslo), traukti užsienio investicijas, didinti viešojo sektoriaus produktyvumą ir investuoti į aukštąsias technologijas.

Konkurencingiausias – Honkongas, spartus progresas Vakarų Europoje

IMD tyrime po keleto metų pertraukos pasikeitė lyderis – konkurencingiausia pasaulio ekonomika pripažintas Honkongas, antrą vietą užėmė Šveicarija, o ankstesnių metų lyderė JAV smuktelėjo į trečią vietą. IMD specialistų teigimu, Honkongo sėkmę daugiausiai lemia inovacijas skatinanti paprasta mokestinė aplinka, sąlygos laisvai kapitalo tėkmei  ir puikios sąlygos tiesioginėms užsienio investicijoms šalia Kinijos – naujausios ekonominės supergalios. Kita vertus, be Honkongo, bendros Azijos šalių pozicijos šiemetiniame reitinge krito, o ryškų progresą pademonstravo tokios senosios Europos valstybės kaip Švedija (5 vieta, 4 pozicijomis aukščiau nei pernai), Danija (6 vieta, 2 pozicijomis aukštyn), Airija (7 vieta, 9 pozicijų proveržis) bei Nyderlandai (8 vieta, 7 pozicijomis aukščiau nei pernai).

Lietuva prestižiniame IMD World Competitiveness Ranking tyrime, kurį kasmet nuo 1989 m. atlieka Šveicarijos Tarptautinis vadybos institutas, dalyvauja jau dešimtus metus. Tyrimas paremtas 340 kriterijų vertinimu, iš kurių 2/3 yra statistinė informacija ir 1/3 – vadovų nuomonė. Tyrime šiemet dalyvavo 61 valstybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.