Lietuvoje

2021.04.08 17:33

„Juodžiausia“ savivaldybė pristabdo kontaktinį darželinukų ugdymą, rengia paskaitas rusų kalba ir tikina, kad vakcinavimas išjudėjo

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.04.08 17:33

Šalčininkų rajono savivaldybėje šiuo metu pandeminė situacija yra prasčiausia Lietuvoje. 100 tūkst. gyventojų čia tenka 1005 nauji užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Savivaldybės Švietimo ir sporto skyrius išsiuntė laiškus vietos ugdymo įstaigoms, kad ikimokyklinukai ir priešmokyklinukai jas lankyti gali tik tokiu atveju, jei tėvai ar globėjai negali dirbti nuotoliniu būdu.

Be to, kaip sakė Šalčininkų rajono sveikatos specialistai, vangi vakcinacija juda iš mirties taško, rengiamos nuotolinės paskaitos apie vakcinavimą rusų kalba, kad informaciją suprastų ir tie, kurie nemoka lietuvių kalbos. Tiesa, juos pasiekti ne taip paprasta – dažniausiai tie žmonės nesinaudoja kompiuteriu ar nemoka prisijungti prie vaizdo konferencijų.

Kaip skelbia Šalčininkų rajono savivaldybė, nustatyti tokie protrūkiai: Mikniškių stačiatikių bendruomenėje šiuo metu serga 50 asmenų, Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijoje nustatyti 3 atvejai, Šalčininkų teisme – 4 atvejai, Turgelių seniūnijoje – 8 atvejai, Šalčininkų lopšelyje–darželyje „Vyturėlis“ – 3 atvejai, Šalčininkų ligoninėje – 6 atvejai, Zavišonių lopšelyje–darželyje „Varpelis“ – 3 atvejai, Eišiškių lopšelyje–darželyje – 7 atvejai. Atliekant šių įstaigų epidemiologinį tyrimą nustatyti net 200 didelės rizikos atvejų.

Virusas įsisuko ir į rinktinę

„Mes, kaip ir kitos rytų savivaldybės, deja, esame pirmaujančios koronaviruso žemėlapyje. Pas mus atvejų daugėja. Biuro darbuotojai dabar dirba ir mobiliuosiuose punktuose, ir karščiavimo klinikose, tad pastebėjome, kad krūvis didėja. Nemažai žmonių registruojasi, yra poreikis. Jaučiame atvejų didėjimo tendenciją, žinoma, ir testuojame daugiau. Padėtis ne gerėja, o, deja, blogėja“, – kalbėjo Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Olga Gražulienė.

Ji sakė, kad protrūkių nestinga ugdymo įstaigose, įmonėse, vienas židinys susidarė infekcijai įsisukus į rungtynes.

„Tarkime, protrūkį nustatėme rankinio rinktinėje. Buvo rungtynės su Suvalkijos komanda, po jų ir nustatėme protrūkį. Būna protrūkių vaikų darželiuose, jie nedideli, bet vis tiek po to vienas nuo kito užsikrečia. Įmonėse yra protrūkių. Kartais tai Vilniaus įmonės, kuriose dirba mūsų gyventojai. Įvairios vietos, nėra taip, kad vienas sektorius išsiskirtų.

Tėvai nenori testuotis. Jei testuotų tik vaikus, tai sutiktų. Tėvams reikia iš darbo atsiprašyti, važiuoti pasidaryti testo. Visi nori, kad vaikai grįžtų į kontaktinį ugdymą, bet be kaupinių testavimo.

R. Markevič

Koks trečdalis užsikrėtusiųjų sako, kad nežino, kaip galėjo užsikrėsti, sako, kad tik parduotuvėje buvo. Galbūt neišduoda kontaktų. Yra ir ta problema“ , – pasakojo O. Gražulienė.

Paskaitas rengia ir rusų kalba

Sveikatos specialistė sakė, kad savivaldybė itin didelį dėmesį skiria visuomenės švietimui.

„Girdėjote, kad pas mus vakcinacija lėta. Tad šviečiame savo žmones. Iš pradžių jautėme didesnį pasipriešinimą. Dabar žmonės jau vis daugiau žinių turi, tad požiūris į vakcinavimą pagerėjo. Man atrodo, ir visoje Lietuvoje informacijos padaugėjo. Gal žmonės pamatė, kaip kiti vakcinuojasi ir gyvena, tad ir pasikeičia požiūris“, – kalbėjo O. Gražulienė.

Kol kas Šalčininkų rajone pirma doze pasiskiepijo 6,4 proc. gyventojų. Norėdama padidinti šį rodiklį savivaldybė paskaitas rengia ir rusų kalba, kuria kalba dažnas savivaldybės gyventojas.

„Sunkiausia į nuotolines paskaitas pritraukti tuos, kuriems aktualiausios žinios rusų kalba. Nuotolinius susitikimus rengiame per „Zoom“. Prisijungia nemažai pedagogų, kurie yra išsilavinę ir kurie moka lietuvių kalbą. Žinoma, ir tarp pedagogų buvo nemažai nusiteikusių prieš vakcinas, bet dabar požiūris keičiasi.

Bet itin sunku į nuotolinius susitikimus pritraukti tuos, kurie neturi sąlygų ar nemoka prisijungti. Jei laikai būtų kiti, į gyvus susitikimus pritrauktume tą publiką, kuri mums reikalinga. Lietuvių kalbos dažniausiai nesupranta vyresni žmonės, kartais, kai skambini, klausia, kur ateiti, nes nesupranta, kad paskaita – nuotolinė“, – kalbėjo O. Gražulienė.

Kai kuriuose darželiuose uždarytis ir kelios grupės

Šalčininkų rajone kontaktinis ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas dėl suprastėjusios epidemiologinės padėties pristabdomas.

Šalčininkų rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Regina Markevič sakė, kad darželius pastaruoju metu lankė apie 80 proc. vaikų.

„Padėtis darželiuose pablogėjo, turime židinių, kai kuriuose jų net kelios grupės yra uždarytos. Todėl darželiams parašiau raštą, kad jei tėvai gali prižiūrėti vaiką namie, kad taip ir darytų. Prašome, kad nevestų į darželius sloguojančio, temperatūros
turinčio vaiko. Taip pat nevestų, jei kiti šeimos nariai turi simptomų“, – kalbėjo R. Markevič.

Anot jos, kol kas pradinukai rajone į mokyklas nesugrįžę. Tačiau viena mokykla – Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazija – rengiasi sugrįžtuvėms. Šiuo metu vyksta testavimas kaupiniais. Jei viskas klostysis sklandžiai, po mokinių atostogų į klases grįš trys pradinukų klasės.

Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, septyni kaupiniai, tiriant šios gimnazijos pradinukus ir jų šeimas, buvo teigiami, tad keliems vaikams teks dar kurį laiką mokytis per nuotolį.

„Visos rajono mokyklos apklausė pradinukų tėvelius. Tėvai kol kas susilaiko, nutarė neleisti vaikų į mokyklą. Pažiūrėsime, gal Rapolionio gimnazijos pavyzdys parodys, kad nieko čia baisaus, kad galima po darbo testuotis, ir tai paskatins grįžti ir kitus.

Tarp atsisakymo priežasčių, kurias man nurodė mokyklų direktoriai, pirmiausia ta, kad tėvai nenori testuotis. Jei testuotų tik vaikus, tai sutiktų. Tėvams reikia iš darbo atsiprašyti, važiuoti pasidaryti testo. Visi nori, kad vaikai grįžtų į kontaktinį ugdymą, bet be kaupinių testavimo“, – kalbėjo R. Markevič.

Ji sakė, kad gyvos konsultacijos abiturientams jau vyksta visose dvyliktokus turinčiose gimnazijose, jose dalyvauja, kaip ir priklauso, po penkis asmenis patalpoje. Taip pat, pabrėžė savivaldybės atstovė, rengiamos ir nuotolinės konsultacijos, be to,
Šalčininkų abiturientus nuotoliniu būdu matematikos moko ir Kauno pedagogai.

„Ieškome visokių būdų mokiniams padėti“, – sakė R. Markevič.

Populiariausi

Petras Gražulis
5

Lietuvoje

2021.04.12 16:02

Akibrokštas Klaipėdoje: miesto centre – Gražulio šokiai skambant prieš homoseksualius asmenis nukreiptam kūriniui

įvykiu susidomėjo pareigūnai, situaciją žada įvertinti ir Seimo etikos sargai
5
Remigijus Šimašius
9

Lietuvoje

2021.04.12 14:13

Šimašius: Vilniaus klinikinėje ligoninėje liko 8 laisvos koronaviruso pacientams skirtos lovos

penktadienį sostinėje bus pradėti skiepyti vyresni negu 55 metų asmenys; atnaujinta 15.12
9