Lietuvoje

2021.04.08 11:45

Dėl karantino metu taikomų draudimų šešėlinė Vyriausybė planuoja kreiptis į Konstitucinį Teismą

atnaujinta 12.48
LRT.lt2021.04.08 11:45

Ketvirtadienį vykusiame šešėlinio ministrų kabineto pasitarime šešėlinės Vyriausybės darbotvarkė buvo papildyta nauju klausimu, numatant, kad šešėlinė Vyriausybė vykstančiame posėdyje svarstys kreipimosi į Konstitucinį Teismą galimybę, prašant jo ištirti, ar karantino metu taikomi draudimai neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, rašoma Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pranešime žiniasklaidai.

„Vyriausybės nutarimas nustato, kad šiuo metu į Lietuvą draudžiama atvykti Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie turi teigiamą COVID-19 testą. Šis draudimas galimai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 32 straipsnio 3 daliai „Negalima drausti piliečiui grįžti į Lietuvą.“

Konstitucijos tekstas nenumato jokių išimčių, kurios esant pilietis negali grįžti į Lietuvą, tad jau anksčiau konstitucinės teisės žinovai viešai yra įspėję Vyriausybę, kad leidimas atvykti tik su neigiamu testu prieštarauja Konstitucijai“, – sako šešėlinis ministras pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

R. Karbauskis taip pat pažymi, kad į Konstitucinį Teismą planuojama kreiptis ir dėl neseniai Seimo priimtų visuomenės ypač prieštaringai vertinamų Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų, kuriomis įvedamas privalomas testavimas, bei kitos, įstatyme nenurodytos, priemonės, kurios privalomomis vykdyti gali tapti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimu.

„Įstatyme valdančiųjų dėka atsirado ne tik testavimas, bet ir neįvardintos „kitos priemonės“, kurios Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimu būtų darbuotojams privalomos ir kartu – taptų būtina sąlyga, kad jiems būtų leista dirbti. Kol kas galima tik spėlioti, kokios tai priemonės – tai gali būti net ir privalomas vakcinavimas. Bet kuriuo atveju, sąlygas riboti žmogaus teises nustatytų ne įstatymas, o poįstatyminis reguliavimas, konkretinantis, kas tos „kitos“ priemonės yra. Konstitucinis Teismas ne kartą yra pasakęs, kad konstitucinis teisinės valstybės principas reiškia, kad žmogaus teises ir ūkinę veiklą galima varžyti tik įstatymu, taip pat tik įstatymas gali apibrėžti šių teisių realizavimo sąlygas. Tai negali būti daroma poįstatyminiu aktu, kaip kad norima padaryti dabar. Tad siekiame sudaryti sąlygas, kad Konstitucinis Teismas įvertintų ir šį valdančiųjų sprendimą“, – pažymi šešėlinis premjeras.

Prašydama įvertinti, ar Vyriausybės priimtas teisės aktas arba įstatymas neprieštarauja Konstitucijai, į Konstitucinį Teismą gali kreiptis 1/5 visų Seimo narių (29 Seimo nariai) arba Seimas, priimdamas nutarimą.

Ragina valdančiuosius nutraukti prieš prezidentą nukreiptus veiksmus

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos šešėlinis ministrų kabinetas kreipėsi į Lietuvos krikščionių demokratų partiją (TS-LKD) ir Ingridos Šimonytės vadovaujamą Vyriausybę, ragindamas baigti politinę kovą dėl atstovavimo Lietuvai Europos Vadovų Taryboje, neieškoti kelių, kaip atimti prezidento galias ir kviečia susitelkti į esminius šiuo metu mūsų valstybei klausimus – COVID-19 pandemijos valdymą bei vakcinacijos spartinimą mūsų šalyje.

„Mes su nerimu stebime TS-LKD bandymus vienašališkai keisti valstybės atstovavimą Europos Vadovų Taryboje, kai pasaulinės pandemijos metu valstybės ateičiai ypač svarbus visų valstybės valdžių susitelkimas“, – sako Ramūnas Karbauskis.

Pasak jo, TS-LKD siekis riboti Lietuvos Respublikos Prezidentui Konstitucijoje suteiktas teises spręsti pagrindinius užsienio politikos klausimus ir varžyti valstybės vadovo teises vykti į Europos Vadovų Tarybą yra nesuderinamas su Lietuvos Respublikos Konstitucija.

„Akivaizdu, kad šis siekis kyla tik iš asmeninių TS-LKD ambicijų ir noro, nušalinus valstybės vadovą nuo svarbiausių užsienio politikos sričių, sutelkti valdžią vienos partijos rankose, taip paminant demokratijos principus ir pragmatiškai siekiant geriau pasirengti artėjantiems Prezidento rinkimams. Toks bandymas sutelkti visą politinę galią vienose rankose, uzurpuojant Prezidento teises, pažeidžia politinį stabilumą, kelia grėsmę demokratijai ir žmonių gerovei“, – teigia LVŽS lyderis.

Teisingumo ministrė Agnė Širinskienė konstatavo, kad konservatorių bandymas nušalinti Prezidentą nuo Europos Vadovų Tarybos prisidengiant Konstitucija yra nesėkmingas, visuomenės akims dumti skirtas politinis manevras.

A. Širinskienė taip pat pabrėžia, jog Seimo statuto 27(1) skirsnis apibrėžia taisykles ES reikalų svarstymui, tačiau, sekdamas Konstitucinio akto 3 straipsniu, šias taisykles apibrėžia tik Vyriausybės, o ne Prezidento atžvilgiu. Ir tik Statuto 18013 straipsnio 2 dalyje minimas Prezidentas, kaip galintis pats ar per atstovus pateikti komitetui savo nuomonę 1802 straipsnio 3 dalyje nurodytais klausimais. Tačiau ir ši norma nesuteikia Seimo komitetams teisės spręsti dėl Prezidento vykimo ar nevykimo į Europos Vadovų Tarybą ar teikti atitinkamas rekomendacijas, susijusias su jo vykimu, kaip kad buvo padaryta 2021 m. kovo 24 d. Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetų bendrame posėdyje, Seimo komitetams akivaizdžiai peržengiant savo konstitucinių įgaliojimų ribas.

Šešėlinio kabineto narių teigimu, valdančiųjų elgesys kuria pavojingą precedentą, kad esminiai politinės sistemos dalykai gali būti kaitaliojami priklausomai nuo to, kokia partija vadovauja Seimo daugumai ir kas jai yra paranku kituose rinkimuose.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00