Lietuvoje

2016.05.30 17:54

V. Gapšys po kratų: apie grynuosius kalbos nėra

BNS, DELFI.lt, LRT RADIJAS, LRT.lt, Liepa Želnienė, 15min.lt2016.05.30 17:54

Tyrime dėl galimos politinės korupcijos Specialiųjų tyrimų tarnyba pirmadienį atliko kratas Seimo nario „darbiečio“ Vytauto Gapšio namuose ir jo darbo vietoje Seime, pranešė prokuratūra. Po apklausos STT politikas teigė, kad nebuvo kalbama apie grynuosius pinigus. 

Teisėsauga įtaria, kad koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis per V. Gapšį už kyšius siekė paveikti Darbo partijos narius, kad jie veiktų koncerno interesais.

Kratos taip pat atliktos ir keliose „MG Baltic“ įmonėse kaip LNK ir „Mitnija“ bei jų vadovų gyvenamosiose vietose.

Teisėsauga nenurodo, už kokius konkrečius veiksmus buvo duodami kyšiai.

V. Gapšys: nekalbėjome apie grynuosius

„Tai buvo tiesiog bendra apklausa. Nieko mes ten daug nekalbėjome, labiau užtruko dokumentų supildymas“, – sakė V. Gapšys.

„Ką galiu pasakyti, tai, kad neina kalba apie grynuosius pinigus“, – pridūrė jis.

Klausiamas, ar STT pareigūnai teiravosi apie „MG Baltic“ koncernui priklausančios žiniasklaidos reklamą Darbo partijai, V. Gapšys ėmė išsisukinėti.

„Žiūrėkit, matot, kaip ir visada pareigūnai linkę, kad nebūtų daug atskleidžiama duomenų. Tą, ką galėjau pasakyti, kad apie grynuosius pinigus nekalbama, pasakiau. Jie man pateikė šiek tiek informacijos, bet, tiesą sakant, sudėtinga iš jos būtų ką nors nuspręsti ir kažką paaiškinti“, – dėstė jis.

V. Gapšys pabrėžė, kad pareigūnų minima kyšio vertė ne tokia didelė, kaip buvusio Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio atveju rasti 250 tūkst. eurų.

„Tikrai ne šimtai tūkstančių“, – teigė V. Gapšys.

Politikas tikino, kad kai kurie STT pareigūnų įvardinti pavadinimai jam nieko nesako, todėl paprašė daugiau laiko susipažinti su informacija.

„Pasižiūrėsim. Pabandysiu perkratyti atmintį, ar ten yra išvis kažkokia kalba apie mane“, – sakė V. Gapšys.

Jis tikino, kad nebuvo klausiamas apie įstatymą, su kuriuos susijusius dokumentus STT pareigūnai pirmadienį išsinešė iš jo kabineto Seime.

Jis teigė, kad pareigūnai neklausė ir apie jo namuose rastus ir paimtus Darbo partijos žiniasklaidos planus.

V. Gapšys dar kartą STT apklausiamas bus šią savaitę.

Politikas tvirtina kol aks nesvarstantis galimybės atsisakyti Seimo nario mandato ir stabdyti narystės Darbo partijoje.

Jis tikino kol kas nesijaučiantis padaręs ką nors neteisėto.

„Vienas Seimo narys pasirinko tokią taktiką, kad nepatektų į Seimą daugiau informacijos. Mes pažiūrėsime“, – sakė V. Gapšys.

STT pareigūnai pasiėmė keletą dokumentų, susijusių su žiniasklaidos kampanijos planavimu 

Šiek tiek po vidurdienio V. Gapšio kabinetą paliko keturi STT pareigūnai ir Seimo kanceliarijos atstovas Antanas Dimaitis. 

Pats V. Gapšys pasakoja, kad pareigūnai iš pradžių atvyko į jo namus Vilniuje anksti ryte prieš žmonai išvežant vaiką į darželį. Iš namų, pasak V. Gapšio, STT pareigūnai pasiėmė keletą dokumentų, susijusių su žiniasklaidos kampanijos planavimu. Pareigūnai, politiko pasakojimu, peržiūrėjo kai kurias laikmenas, vieną jų pasiėmė, nes negalėjo peržiūrėti vietoje. 

Seime pareigūnai užtruko ilgiau, bet kabinetą paliko nešini viena kuprine. Darbo partijos atstovas juokauja, kad labiausiai pareigūnus sudomino E. Masiulio padovanota knyga „Žmogus, įveikęs Staliną“ apie Carlą Gustafą Mannerheimą.

Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas „darbietis“ Vydas Gedvilas BNS pirmadienio rytą sakė nesąs informuotas apie teisėsaugos atliekamus veiksmus parlamente. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė išvykusi vizito į Ukrainą.

Prokuroras yra priėmęs nutarimą Seimo narį V. Gapšį apklausti specialiuoju liudytoju. Šis statusas suteikiamas esant duomenų apie galimą nusikaltimą, bet nesant galimybės pareikšti įtarimus. V. Gapšys turi teisinę neliečiamybę.

V. Mazuronis nori išgirsti V. Gapšio poziciją

Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis dėl galimos partiečio V. Gapšio korupcijos sako norintis išgirsti paties parlamentaro poziciją.

„Pirmiausia aš norėčiau išgirsti Vytauto Gapšio nuomonę, paaiškinimą ar kažką panašaus, todėl, kad tada žiūrėsime, kokia ten situacija. Arba bent jau žinoti šiek tiek daugiau, kas čia vyksta ir kaip vyksta“, – pirmadienį sakė V. Mazuronis.

Darbiečių lyderis sakė, kad informacija apie kratas jį pasiekė prieš keliolika minučių, todėl susiklosčiusios situacijos vertinti kol kas negali.

„Jeigu iš tikrųjų bus įtarimai, kad gavo kyšį, tai neabejotinai ne, – paklaustas, ar mano, kad korupcija įtariamas asmuo galėtų toliau eiti Seimo nario pareigas ir likti partijoje, sakė V. Mazuronis. – Bet kol kas aš tokios informacijos neturiu, aš galiu tik daryti prielaidas.“

Seime žurnalistams V. Mazuronis tvirtino nematęs jokių požymių, kad partijai būtų daroma neteisėta įtaka.

„Tikrai nieko nenujaučiau, nieko nežinau, koks poveikis ir apie ką galėjo būt. Aš, tiesa, ne visuose frakcijos posėdžiuose dalyvauju, tik tuomet, kai būnu Lietuvoje, bet nei informacijos tokios turiu, nei būdamas partijoje nepastebėjau, kad vyktų poveikis ar kažkas panašaus“, – vėliau žurnalistams Seime prie Darbo partijos frakcijos patalpų, kur vyksta kratos, sakė V. Mazuronis.

Jis tvirtino, jog partija netoleruotų nusikalstamų veiksmų, tačiau kol kas per mažai informacijos, kad būtų galima įvertinti V. Gapšio situaciją. „Mes netoleruotume jokio elgesio, kuris gali mesti šešėlį, gali būti susiję su vienokiais ar kitokiais padarytais neteisėtais veiksmais, bet norint tai žinoti, vien pusvalandžio žinių, kad vyksta kratos ir teisėsaugos veiksmai, šiek tiek mažoka“, – sakė V. Mazuronis, kartu atsakydamas, jog per anksti spręsti, ar V. Gapšys turės atsisakyti Seimo nario mandato.

V. Mazuronis spaudos konferencijoje vėliau teigė nepažįstantis šiuo metu suimto koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio, kuris, kaip įtaria STT, per V. Gapšį už kyšius siekė paveikti Darbo partijos narius, kad jie veiktų koncerno interesais.

V. Mazuronio teigimu, jis, kaip partijos pirmininkas, neturėjo informacijos apie kokius nors ryšius tarp partijos ir „MG Baltic“.

„Noriu užjausti savo kolegas, kurie dirba Seime, nes panašu, kad iki rinkiminės kampanijos pabaigos jiems visiems yra saugiausias balsavimas susilaikant, nes balsuojant „už“ gali atrodyti, kad tu remi sprendimus, balsuojant „prieš“ gali atrodyti, kad tu kažkam trukdai sprendimą padaryti...“, – svarstė V. Mazuronis.

Premjeras sako pasitikintis teisėsauga

Premjeras valdančiųjų socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevičius sako pasitikintis teisėsauga, kuri pirmadienį atliko kratas parlamentaro V. Gapšio darbo vietoje ir namuose.

Ministro pirmininko teigimu, tiek valdantiesiems, tiek opozicijai turi būti taikomi vienodi skaidrumo reikalavimai.

„Teisėsauga dirba savo darbą, neabejoju, kad jį atliks tinkamai ir išsiaiškins, kas vyksta. Nepaisant to, ar kratos atliekamos pas koalicijos partnerius, ar pas opoziciją – turi būti taikomi vienodi reikalavimai skaidrumui“, - pirmadienį teigė premjeras.

A. Butkevičius sakė tikįs, kad susidariusi situacija „nesutrukdys koalicijos partneriams skirti deramą dėmesį svarbiems darbams, kuriuos privalome pabaigti iki kadencijos pabaigos“.

Premjero komentarą BNS perdavė jo atstovė spaudai Evelina Butkutė Lazdauskienė.

G. Lansdsbergis: jūs griaunate valstybę, ėdate jos pamatus

Į žinias apie naujas STT kratas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis savo „Facebooko“ paskyroje sureagavo audringai. Savo įraše jis paėmusius kyšį vadino supuvusiais, griaunančiais valstybę, ėdančiais jos pamatus.

„Deja, korupcijai nėra naujosios ar senosios kartos. Jei ėmėte nešvarius pinigus, jūs nesate jokia naujoji karta. Jūs – tokia pati savanaudiška nomenklatūra, kurios tikslas – savo ir bendrininkų gerovė – pateisina visas priemones. Žinau viena – kai vakare viskas nurimsta, tyloje jūs girdite pabaigos žingsnius. Jūsų pabaigos",– rašo G. Landsbergis.

Prokurorai prašo R. Kurlianskio suėmimą pratęsti 2 mėnesiams

Prokuroras yra priėmęs nutarimą Seimo narį V. Gapšį apklausti specialiuoju liudytoju. Šis statusas suteikiamas esant duomenų apie galimą nusikaltimą, bet nesant galimybės pareikšti įtarimus. V. Gapšys turi teisinę neliečiamybę.

Anksčiau šiame tyrime įtarimai buvo pareikšti Eligijui Masiuliui, kuris atsisakė Seimo mandato ir pasitraukė iš Liberalų sąjūdžio lyderio pareigų.

Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmadienį po pietų svarsto prokurorų prašymą pratęsti suėmimą papirkimu R. Kurlianskiui. Anksčiau skirtas 20 dienų suėmimo terminas R. Kurlianskiui baigiasi gegužės 31 dieną, antradienį.

Prokuratūra skelbia, kad prašoma R. Kurlianskio suėmimą pratęsti dviems mėnesiams. Galutinis teismo sprendimas paaiškės antradienio rytą. Prokuroras J. Laucius po teismo posėdžio žurnalistams sakė, kad R. Kurlianskiui numatoma pateikti papildomus įtarimus dėl kito tyrimo epizodo, susijusio su Seimo nariu Darbo partijos pirmininko pirmuoju pavaduotoju Vytautu Gapšiu. Konkrečių įtarimų J. Laucius nenurodė, teigdamas, jog informacija apie tai bus pateikta artimiausiu metu.

Teismas anksčiau suėmimą skyrė nurodęs, kad tai būtina siekiant užkirsti kelią įtariamajam bendrauti su kitais asmenimis ir taip trukdyti tyrimui.

Gegužės 12 dieną sulaikytas R. Kurlianskis įtariamas papirkimu, prekyba poveikiu ir neteisėtu disponavimu valstybės paslaptimi. Teisėsauga įtaria, kad jis galėjo perduoti 106 tūkst. eurų kyšį tuometiniam liberalų lyderiui E. Masiuliui.

„MG Baltic“ yra viena didžiausių Lietuvoje gamybos, prekybos, nekilnojamojo turto ir  žiniasklaidos  įmonių grupė. 72 koncerno valdomos įmonės 2015 metais pasiekė 539 mln. eurų apyvartą, grupėje dirbo beveik 3,7 tūkst. darbuotojų.

R. Kurlianskis eina aukštas pareigas žiniasklaidos priemones valdančiose įmonėse - jis yra kelias televizijas valdančio „Laisvo ir nepriklausomo kanalo“ grupės valdybos pirmininkas ir naujienų portalą alfa.lt valdančios „Alfa Media“ valdybos pirmininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt