Lietuvoje

2021.04.07 16:05

Kaupinių tyrimai užkrovė Panevėžio testavimo punkto darbą – gyventojams vietų būtų tik po kelių dienų

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.04.07 16:05

Antradienį COVID-19 testui norėjęs užsiregistruoti Panevėžio gyventojas tyrimų punkte būtų laukiamas tik sekmadienį. Panašios eilės ir privačiose įstaigose. Panevėžio miesto poliklinikos direktorius Karolis Valantinas LRT.lt sakė, kad šią savaitę krūvis padidėjo dėl atliekamų testų kaupinių metodu ir tikisi, kad kitą savaitę miestiečiai galės greičiau išsitirti. Visgi, jis neatmeta, kad testuojamų gyventojų skaičius augs, tačiau išplėsti punkto pajėgas nebūtų taip lengva.

Kaupinių metodu tiria apie 2 tūkst. žmonių

Į LRT.lt kreipėsi skaitytojas, kuris sakė, kad jo vaikui reikia atlikti testą dėl koronaviruso, tačiau Panevėžyje tai padaryti nebūtų galima taip greitai.

„Panevėžyje artimiausia vieta – sekmadienį, o Pasvalyje trečiadienį nuo ryto pilna vietų, bet neleidžia mums registruotis“, – pasakojo panevėžietis.

Jis teigė, kad mėgins išsitirti privačioje klinikoje, tačiau ir čia, anot jo, irgi yra tokios eilės, kad tektų savaitę laukti.

„Šią savaitę Panevėžyje turime tokią problemą, bet mėginame papildomai spaustis. Dabar PGR tyrimui skiriame po dvi minutes“, – LRT.lt sakė Panevėžio miesto poliklinikos direktorius Karolis Valantinas.

Pasak jo, Panevėžio tyrimo punkto darbuotojai kasdien 4 valandas skiria testavimui kaupinių metodu, nes keletas pradinių mokyklų nori grįžti į kontaktines pamokas. K. Valantino teigimu, per savaitę reikia atlikti 520 kaupinių, o tai apima daugiau nei 2 tūkst. asmenų.

„Tai vien dėl to, nuo vakar iki pat šeštadienio po 4 val. skyrėme tam. Tai yra vienkartinis atvejis, tai tikimės, kad kitą savaitę šias valandas galėsime skirti PGR tyrimams arba greitiesiems testams“, – minėjo pašnekovas. Vėlesnius tokio tipo testavimus, anot jo, turėtų atlikti pačios ugdymo įstagos.

K. Valantino teigimu, per savaitę reikia atlikti 520 kaupinių, o tai apima daugiau nei 2 tūkst. asmenų.

„Tiesiog viskas kemšasi“

Be to, K. Valantinas sakė, kad eilės kilo ir dėl to, kad daugiau žmonių tiriasi dėl išplėsto sąrašo, pagal kurį tam tikros profesijos žmonėms reikia profilaktiškai testuotis.

„Labai padaugėjo, tiesiog viskas kemšasi. Dar papildomai į dieną paleidome 40 laikų šiandienai, rytojui, poryt tiems, kas jaučia koronaviruso simptomus. Jie yra svarbesni: jei žmogus jaučia simptomus, reikia greičiau nustatyti serga, ar ne“, – komentavo Panevėžio miesto poliklinikos vadovas.

Šiuo metu, trimis pamainomis – nuo 8 val. iki 20 val. – dirbantis tyrimų punktas per parą gali ištestuoti apie 400 žmonių. K. Valantinas užsiminė, kad norinčiųjų testuotis skaičius dar gali augti, jeigu, pavyzdžiui, Vyriausybė leistų veikti lauke dirbantiems verslams, pavyzdžiui, lauko kavinės. Tačiau ne viskas taip paprasta.

„Aš modeliuoju, kad išaugs greitųjų antigeninių testų poreikis, nes norės žmonės grįžti į darbą. Turėsime maksimaliai didinti pajėgumus, bet mums tragiškai trūksta žmonių, ypač viduriniosios grandies, slaugytojų“, – pabrėžė pašnekovas.

Jis tikisi, kad talkinti kitą savaitę galės slaugytojo specialybę pasirinkę Panevėžio kolegijos studentai, nes sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys buvo užsiminęs, kad tokie studentai galėtų pagelbėti vakcinuojant arba testuojant gyventojus.

„Sakau galėtume padidinti apsukas, bet neturime žmonių: Panevėžio miesto poliklinikoje ant mūsų pečių yra ir vakcinacija, o žmonių kiek turime, tiek turime“, – pridūrė K. Valantinas.

Šiuo metu, trimis pamainomis – nuo 8 val. iki 20 val. – dirbantis tyrimų punktas per parą gali ištestuoti apie 400 žmonių.

Nebereikalinga karščiavimo klinika

Be to, į LRT.lt besikreipęs panevėžietis sakė, kad mieste nebeliko karščiavimo klinikos. K. Valantinas tai patvirtino. Jis sakė, kad nuo kovo šios įstaigos Panevėžio mieste nebėra, nes beveik nebuvo pacientų.

Per vasarį, anot K. Valantino, iš viso buvo apie 20 pacientų, o medikų komandą vis tiek reikėjo skirti. Tačiau pamačius, kad per dieną būna vos vienas pacientas, nuspręsta, kad nebėra prasmės turėti tokią įstaigą.

„Karščiavimo klinika mums buvo reikalinga, kai buvo užsikimšusi ligoninė, kadangi Panevėžyje, tarkime, niekur negalėjome atlikti rentgeno, išskyrus ligoninę. Dabar jau tai kaip ir nėra problema, o visos šeimos klinikos, poliklinikos yra prilygintos karščiavimo klinikai. Ir galioja ta pati tvarka“, – kalbėjo K. Valantinas.

Antplūdis ir privačiose laboratorijose

Rezus.lt laboratorijos plėtros ir Panevėžio padalinio vadovė Dainora Mardosienė LRT.lt taip pat sakė, kad jaučiami padidėję panevėžiečių srautai, nors čia testai nėra atliekami tiems, kas jaučia ligos simptomus. Čia dažniausiai gyventojai ateina norėdami atlikti PGR tyrimą prieš iškeliaudami į užsienį. Norint užsiregistruoti trečiadienį, artimiausią datą būtų tik kitas pirmadienis.

„Nėra vietų nei šeštadienį, kartais nukreipiame į laboratoriją Šiauliuose, ten būna laisvų vietų. Panevežyje dar yra situacija, kad laikus užima švietimo darbuotojai, nes jie nori atlikti antikūnų tyrimą, kad nereikėtų jiems testuotis. Dabar ir didžiulės eilės dėl to kilo. Nes žmonėms, kurie nori išsitirti kraujo krešėjimą, nebėra vietos, turime juos įterpti“, – komentavo D. Mardosienė.

Pasak jos, jau dabar Panevėžyje yra užimtos visos vietos net šeštadienį: tokią dieną įstaiga anksčiau nedirbo – klientų poreikis padiktavo, kad reikia papildomai vietų.

Viktorija Ulinskė, „Affidea grupė“ Marketingo ir komunikacijos vadovė, LRT.lt sakė, kad Panevėžyje, kaip privačiai mokamas paslaugas teikianti „Affidea grupės“ klinika, veikia tik „Endemik“ klinika.

„Šiuo metu artimiausia registracijos data Panevėžio „Endemik“ klinikoje yra balandžio 20 d., tačiau dėl nuolatos kintančios situacijos, kinta ir galimas priėmimo laikas“, – komentavo V. Ulinskė.

Anot jos, eilės – dėl didelio kiekio norinčių pasitikrinti. Ji primena, kad tyrimai atliekame tik nekarščiuojantiems pacientams. Vienam testui atlikti vidutiniškai skiriama 15 minučių.