Lietuvoje

2021.04.07 18:59

Prekybos žmonėmis aukomis tampa ne tik didžiųjų miestų gyventojai – tarp „lyderių“ ir Mažeikiai, Zarasai bei Šalčininkai

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.04.07 18:59

Daugiausia lietuvių, tapusių prekybos žmonėmis aukomis, yra iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Mažeikių, Zarasų ir Šalčininkų. Vidaus reikalų ministrė, pristatydama kovos su prekyba žmonėmis situaciją Lietuvoje teigė, kad nerimą kelia tiek mažėjantis ikiteisminių tyrimų skaičius, tiek formalus savivaldos požiūris į prekybos žmonėmis prevenciją.

Trečiadienį Vyriausybės pasitarime pristatydama pastarųjų metų situaciją, vidaus reikalų ministrų Agnė Bilotaitė kalbėjo, kad kasmet mažėja pradėtų ir vykdomų ikiteisminių tyrimų dėl vidaus ir tarptautinės prekybos žmonėmis.

„Prekyba žmonėmis, pagal savo pelningumą, yra antras pasaulyje nusikaltimas po prekybos narkotikais. Europos Sąjungos duomenimis, prekybos žmonėmis mastai nuolat auga.

Tačiau norėčiau pažymėti apie situaciją Lietuvoje, kad kasmet mes matome mažėjantį pradėtų ir vykdomų ikiteisminių tyrimų skaičių“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Pasak jos, prekybos žmonėmis aukos dažniausiai išnaudojamos priverstiniam darbui, seksualiniam išnaudojimui bei priverstinėms santuokoms. Dažniausiai prekybos žmonėmis aukomis tampa žmonės iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Mažeikių, Zarasų ir Šalčininkų.

„Reikia pažymėti, kad dažniausiai tie žmonės yra įtraukiami į šitas veiklas pasinaudojant jų pažeidžiamumu ir apgaule. Tai yra jauni asmenys, dažniausiai nuo 21 iki 30 metų. Yra nauja tendencija, kad nemaža dalis žmonių yra išnaudojami ir Lietuvoje“, – dėstė ministrė.

Visgi ji teigė, kad prekybos žmonėmis problemoms skiriamas nemažas dėmesys, didinamas ir kovai su šiuo nusikaltimu skiriamas finansavimas – praėjusiais metais skirtas finansavimas buvo 26 proc. didesnis nei tas, kuris buvo skirtas 2019 metais.

Be to, praėjusiais metais 7 proc. daugiau nukentėjusių sulaukė kompleksinės pagalbos. Ji 2020 metais suteikta 208 asmenims. Pagrindinės siūlomos pagalbos priemonės yra aprūpinimas būtiniausiais daiktais, integracija į visuomenę, asmens dokumentų tvarkymas, teisinė ir psichologinė pagalba.

„Mums reikėtų paprašyti iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) detalesnės informacijos apie tai, kaip tie pinigai buvo išskirstyti, kiek konkrečiai buvo skiriama pinigų vienam nukentėjusiam asmeniui“, – sakė A. Bilotaitė.

Ministrė teigė, kad didelis dėmesys kovojant su prekyba žmonėmis skiriamas pareigūnų apmokymui ir kvalifkacijos kėlimui. Apie 700 pareigūnų ir kitų specialistų tobulinosi, kad galėtų kokybiškai ir efektyviai suteikti pagalbą nukentėjusiems asmenims.

A. Bilotaitė taip pat teigė, kad dedamos pastangos gerinant prekybos žmonėmis prevenciją, siekiama plačiau skleisti informaciją apie tokio pobūdžio nusikaltimus, organizuoti informacinius renginius, dalinti skrajutes.

„Labai svarbus tarpinstitucinis bendradarbiavimas. Norėčiau pažymėti, kad tarpinstitucinis bendradarbiavimas eina dviem kryptimis. Pirmiausia, valstybės lygmenyje, čia veikia kovos su prekybos žmonėmis koordinavimo komisija ir nuo 2020 metų vadovavimas šiai komisijai yra perduotas Vidaus reikalų ministerijai.

Taip pat yra savivaldos lygmuo ir čia neramina tai, kad tik 21 iš 60 savivaldybių yra savivaldybių kovos su prekybos žmonėmis koordinavimo komisijos. Pakankamai formaliai žiūrima“, – sakė A. Bilotaitė.

Anot ministrės, įtaką prekybos žmonėmis situacijai daro ir COVID-19 pandemija, todėl tikėtina, kad ateityje prekybos žmonėmis atvejų daugės. Kaip teigė A. Bilotaitė, daugiau žmonių gali būti išnaudojami priverstiniam darbui, įtraukiami į nusikalstamas veiklas, gali augti ir priverstinių santuokų skaičius.

„Mūsų siūlymai, pirmiausia, yra išsiaiškinti, kodėl mažėja ikiteisminių tyrimų skaičius, nors, kaip matome, Europos Sąjungoje tas skaičius didėja. Turime kaupti ir skelbti prevencines priemones vienoje paskyroje, užtikrinti efektyvesnį savivaldybių veiklos koordinavimą, tobulinti specialistų kompetencijas. Labai svarbu švietimas, kuris būtų orientuotas į pažeidžiamiausias grupes“, – Vyriausybės pasitarime kalbėjo A. Bilotaitė.

2016 metų nutarimas įpareigoja vidaus reikalų ministrą kasmet pateikti kovos su prekyba žmonėmis Lietuvoje situacijos apžvalgą.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5