Lietuvoje

2021.04.07 12:37

Pareigūnai „užblokavo“ Vyriausybę – protesto akcijoje prašo skiepyti nuo COVID-19

atnaujinta 13.40
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.04.07 12:37

Policijos pareigūnai, nesulaukę skiepų nuo COVID-19, surengė protesto akciją prie Vyriausybės rūmų. Pareigūnai neslepia esantys nustebę valdžios veiksmais – kovoti su pandemija ir užtikrinti karantino režimo laikymąsi jiems tenka kasdien, bet skubėti juos skiepyti nuo pavojingos infekcinės ligos esą niekas nesiruošia.

Trečiadienio vidurdienį dalis Kudirko aikštės, netoli Vyriausybės, buvo apjuosta „STOP“ juosta, pastatyti ženklai „Stop kontrolė“ – policijos pareigūnai čia nutarė „įkurti“ simbolinį kontrolės punktą, tokiu būdu norėdami atkreipti Vyriausybės dėmesį į jų indėlį, valdant koronaviruso pandemiją, ir kartu paraginti ministrų kabinetą pradėti pareigūnus skiepytis nuo COVID-19 prioriteto tvarka.

Įpėjamojo protesto metu prie Vyriausybės rūmų susirinko keliolika pareigūnų.

Perspėjo ir apie drastiškesnes priemones

Lietuvos policijos profesinės sąjungos (LPPS) pirmininkė Roma Katinienė tikino, kad pareigūnų nenuramino vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pažadai, jog pakeitus vakcinavimo tvarką, policijos pareigūnus bus pradėta skiepyti jau šią savaitę.

„Norime, kad pareigūnai būtų aukštesnėse prioriteto gretose, bet matome, kad ministrei nelabai pavyksta. Todėl vien pažadai, kad galbūt savaitės pabaigoje bus skiepijami policijos pareigūnai, kad bus skiepijami grupinėse masėse, mūsų netenkina.

Mes turime siekį, kad policijos pareigūnai būtų skiepijami ne tada, kai yra atliekamos vakcinos, bet būtų skiepijami prioriteto tvarka, kad jie būtų pakelti sveikatos apsaugos ministro nustatytoje prioritetų grupėje, kad pareigūnų skiepijimas nepriklausytų nuo kažkieno malonės, tarkime, nuo mero ar dar nuo kažkieno“, – dėstė R. Katinienė.

Pasak pareigūnų atstovės, šiuo metu policijos pareigūnai, kaip nutarta, bus skiepijami kaip ir kitų prioritetinių grupių atstovai tik tada, jei liks atliekamų vakcinų. Tokia tvarka, anot R. Katinienės, pareigūnų netenkina.

LPPS pirmininkė neatmetė, kad, jei į pareigūnų raginimus juo skiepyti prioriteto tvarka nebus atsižvelgiama, gali būti imamasi drastiškesnių priemonių.

„Ko gero, protestai būtų tęstiniai. Pareigūnų, kurie nėra paskiepyti, prašysime įsisegti korteles su užrašais „aš nesu vakcinuotas, atsargiai“, kad galėtume įspėti visuomenę, kad tokio pareigūno visuomenės nariai saugotųsi.

Jeigu Vyriausybė laikysis tokio požiūrio, jei pareigūnų sveikatos, saugumo ir finansavimo klausimai bus antraeiliai, tai tikrai mes neatsisakome ir itališko streiko varianto, kai yra preciziškai atliekamos funkcijos, tarkime, blokposte, kai stabdomas kiekvienas automobilis ir tikrinamas nuodugniai. Galime įsivaizduoti, jei Vilniaus miesto pareigūnai organizuotų tokią akciją, o vilniečiai penktadienį nori kažkur išvykti, tai suprantate, kokią situaciją galėtume turėti“, – pasakojo R. Katinienė.

Anot jos, mažiausiai policijos pareigūnų paskiepyta Vilniaus mieste ir rajone, daugiausiai paskiepyta Kaune.

Proteste dalyvavusi Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė pabrėžė, kad labiausiai pareigūnus erzina Vyriausybės narių nesusikalbėjimas, kai, anot jos, vidaus reikalų ministrei raginant skiepyti pareigūnus, į jos raginimus iš pradžių tarsi numota ranka.

„Pagrindinė mūsų žinutė skirta sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui ir premjerei Ingrida Šimonytei. Mes norime atkreipti dėmesį į Vyriausybės požiūrį į pareigūnus. Jeigu vidaus reikalų ministrė iš tiesų išreiškė didelį susirūpinimą ir stengiasi, kad pareigūnai būtų skiepijami, tai mums labai keista, kai tos pačios Vyriausybės atstovai sudaro tam kliūtis“, – tvirtino L. Soščekienė.

Pareigūnų atstovė kartojo, kad policininkai turi būti nuo COVID-19 skiepijami dabar.

„Norime, kad pareigūnai, kaip ir kitose valstybėse, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, atsidurtų prioritetinėse skiepijamų asmenų grupėse, o ne tų grupių pabaigoje“, – pabrėžė L. Soščekienė.

Neslėpė nusivylimo

Protesto akcijoje dalyvavusi policijos pareigūnė iš Kauno Agnė Greblikaitė LRT.lt teigė jau gavusi pirmą skiepą nuo COVID-19, tačiau tikino, kad jai yra pikta, jog didžioji dalis jos kolegų dar nėra paskiepyti. Anot jos, nesąžininga, kad pandemijos metu karantino taisyklių laikymasi užtikrinantys pareigūnai nėra tarp tų, kurie nuo koronaviruso yra skiepijami pirmi.

„Kai iškyla valstybėje problema, kai buvo paskelbtas karantinas, visų akys nukrypo į policijos pareigūnus. Kas atlieka didžiąją funkcijų dalį? Medikai ligoninėse, o policijos pareigūnai kovoja valstybės viduje, tai yra stovi blokpostuose, tikrina židinius, tikrina asmenis, esančius saviizoliacijoje, reaguoja į įvykius, į kuriuos važiuoji ir nežinai, ar susidursi su sergančiais, ar su nesergančiais žmonėmis“, – kalbėjo A. Greblikaitė.

Pareigūnė teigė mananti, kad profsąjungoms nereikės imtis drastiškesnių protesto priemonių, siekiant atkreipti Vyriausybės dėmesį.

„Tikime, kad mus pamatys, pamatys, kad esame ne tik kažkur postuose, židiniuose, bet ir gyvus prie Vyriausybės. Tikiuosi, kad Vyriausybė supras, kad mums rūpi tai, kad vyksta šiandien valstybėje, mums rūpi, kad kuo mažesnė visuomenės dalis šiandien sirgtų. Ta dalis esame ir mes. Tikiuosi, kad mums neprireiks pasirinkti kažkokių kitų protesto akcijos būdų“, – aiškino A. Greblikaitė.

Keičia skiepijimo tvarką

Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė praėjusią savaitę kreipėsi į Sveikatos reikalų ministeriją (SAM) ir paragino nedelsiant paskiepyti 7,9 tūkst. kontaktinį darbą dirbančius pareigūnus. Ministrės teigimu, tai padaryti yra gyvybiškai svarbu, nes pareigūnai dirba priešakinėse pandemijos fronto linijose ir užtikrina karantino reikalavimų laikymąsi.

SAM iš pradžių teigė prioritetų keisti neplanuojanti. Anot SAM, pareigūnai yra svarbi visuomenės dalis, kuriai yra teikiamas prioritetas susivakcinuoti, tačiau prieš juos turi būti suskiepytos kitos prieš tai įvardytos grupės, nes joms kyla didesnė rizika susirgti itin sunkia ligos forma arba mirti.

Pagal šiuo metu galiojantį vakcinacijos nuo COVID-19 ligos planą vidaus reikalų ministro valdymo srities statutinėse įstaigose tarnaujantys pareigūnai yra paskutinėje prioritetinėje grupėje prieš pereinant prie masinio gyventojų vakcinavimo.

Tiesa, antradienį sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys užsiminė, kad šią savaitę nuo COVID-19 bus pradėti skiepyti dideli kolektyvai, esantys žemesnėse skiepijimo prioriteto grupėse. Tarp anksčiau skiepijamų esą turėtų būti ir įvairių tarnybų pareigūnai, tačiau konkrečiai kokių, ministras neįvardijo.

Populiariausi