Lietuvoje

2021.04.07 20:50

Kai kuriose savivaldybėse COVID-19 situacija – nepavydėtina: sergamumas siekia aukštumas, o skiepytis žmonės neskuba

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.04.07 20:50

Nors kai kuriose savivaldybėse galima matyti pirmuosius gerėjančios COVID-19 situacijos ženklus, kitose ji – vis dar sudėtinga. Ministerija dėl didėjančio sergamumo pirštu beda į britišką viruso atmainą ir skiepytis vengiančius žmones. Tuo metu merai sako, kad vakcinacija vyktų greičiau, jei visos įstaigos tai darytų tolygiai.

Tai, kokią vietą pagal sergamumą bendrame sąraše užima atskiros savivaldybės, keičiasi kone kasdien, kai tik pasirodo nauji sergamumo COVID-19 duomenys. Visgi jau kelias dienas matyti, kad prasčiausia epidemiologinė situacija fiksuojama tose pačiose keliose savivaldybėse.

Kaip rodo Statistikos departamento pateikiami duomenys, jau ne pirmą dieną sudėtingiausia COVID-19 situacija fiksuojama Šalčininkuose, Širvintose, Vilniaus mieste ir rajone, Marijampolėje ir Visagine. Visose šiose savivaldybėse sergamumas, trečiadienio duomenimis, siekė daugiau nei 700 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Didžiausias sergamumo rodiklis fiksuojamas Šalčininkuose, čia jis trečiadienį siekė 965 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Sieja su britiškąja atmaina

Kaip portalui LRT.lt komentavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai, augantis sergamumas COVID-19 siejamas su vis labiau plintančia britiškąja viruso atmaina, kuri yra labiau užkrečiama. Anot ministerijos atstovų, būtent ši viruso atmaina labiausiai plinta Vilniaus regione ir lėmė sudėtingą situaciją kai kuriose savivaldybėse.

„Britiškoji atmaina tapo dominuojanti Vilniaus regione, čia fiksuojamas ir aukščiausias sergamumas: Širvintų, Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose bei Vilniaus mieste.

Pasak epidemiologų, palankias sąlygas virusui plisti taip pat sudaro padidėjęs gyventojų mobilumas ir išaugęs kontaktų skaičius“, – teigiama SAM Spaudos tarnybos raštu pateiktame komentare.

Situacijos negerina ir tai, kad kai kuriose savivaldybėse, kuriuose fiksuojamas didžiausias sergamumas, taip pat nustatytas mažiausias paskiepytų gyventojų skaičius. SAM duomenimis, mažiausiai gyventojų visoje šalyje šiuo metu yra paskiepyta Šalčininkuose – savivaldybėje, su, kaip parodė trečiadienio duomenys, prasčiausia sergamumo situacija.

Šioje savivaldybėje, kaip nurodė SAM, paskiepyta 6,3 proc. gyventojų. Kiek daugiau – 7,8 proc. gyventojų – paskiepyta Visagine. Vilniaus rajone pasiskiepijo 9,2 proc. žmonių, o Klaipėdos rajone – 11,2 proc. Tokį patį procentą gyventojų yra paskiepijusi ir Trakų rajono savivaldybė.

„SAM nuolat konsultuoja savivaldybes vakcinacijos klausimais ir pataria, kaip komunikuoti gyventojams apie vakcinacijos svarbą. Atsižvelgiant į kylančius iššūkius, priimami sprendimai, kurie padeda paspartinti vakcinaciją ir greičiau naudoti besikaupiančias vakcinas“, – komentavo SAM.

Nurodoma, kad siekiant skatinti gyventojus skiepytis, jiems leidžiama pasirinkti, kokia vakcina skiepytis, o skiepijančioms įstaigoms leista greičiau pereiti nuo vienos prioritetinės grupės prie kitos. Sunaudoti turimas vakcinas, anot SAM atstovų, leis ir tai, kad šią savaitę ketinama pradėti prioritetinių grupių sąraše esančių ir skiepytis norinčių didelių kolektyvų vakcinaciją.

Britiškoji atmaina tapo dominuojanti Vilniaus regione, čia fiksuojamas ir aukščiausias sergamumas: Širvintų, Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose bei Vilniaus mieste.

Norėtų aktyvesnės privačių įstaigų veiklos

Širvintos, remiantis Statistikos departamento duomenimis, antradienį fiksavo didžiausią sergamumą COVID-19 šalyje. Trečiadienį šią savivaldybę „aplenkė“ Šalčininkai. Širvintų merė portalui LRT.lt teigė, kad toks aukštas sergamumas šiame rajone fiksuojamas todėl, kad yra atliekama itin daug tyrimų.

„Pas mus per 14 dienų buvo padaryta 1711 testų, o tai sudaro 11,5 proc. visų gyventojų. Taip išaiškiname daug sergančių, nes labai daug testuojame“, – kalbėjo merė Živilė Pinskuvienė.

Ji sakė neturinti žinių, kad Širvintose būtų nustatyta britiškosios koronaviruso atmainos atvejų. Ji teigė uždavusi šitą klausimą Visuomenės sveikatos centrui, bet atsakymo nesulaukusi.

Paklausta, ar savivaldybėms užtenka pagalbos iš SAM bei kitų institucijų organizuojant tiek gyventojų testavimą, tiek jų vakcinaciją, Širvintų merė teigė, kad „tegul geriau netrukdo“.

„Mes po truputį susitvarkysime, reikėtų kuo mažiau keisti tų tvarkų ir įvairiausių sprendimų. Suprantame, kad viena yra parengti popieriukus ir juodai ant balto užrašyti, o kita yra įgyvendinti. Kai dvi dienas ruošies tam tikriems veiksmams, o vakare vėl ateina kitoks sprendimas...

Mes dabar laikomės visų tvarkų, bet mes einame ta linija ir galvoju, kad pagal tai, kiek vakcinos esame gavę, viskas neblogai pas mus vyksta“, – teigė Širvintų merė.

Ketvirtadienį, kaip sakė Ž. Pinskuvienė, Širvintos turėtų sulaukti 660 dozių „Pfizer“ vakcinos. Pasitelkiant šią ir kitų gamintojų vakcinas, ketinama per tris dienas paskiepyti dar apie 1000 žmonių. Tiesa, merė kalbėjo, kad ilgąjį Velykų savaitgalį Širvintose skiepijimas nevyko, nes nebuvo kuo skiepyti gyventojų. O „Vaxzevria“ (buvusi „AstraZeneca“) vakcinos gyventojai atsisako.

„Mes jau darome penktą ratą skambučių, skambiname vyresniems žmonėms ir tikimės, kad jau ketvirtadienį jie ateis skiepytis su „Pfizer“ vakcina“, – teigė merė.

Pasak Širvintų merės, atrodo, kad žmonės nesupranta, jog slaugytojos turi ne tik skiepyti gyventojus nuo COVID-19 ar juos testuoti, bet ir dirbti savo tiesioginį darbą – pacientai serga ir kitomis ligomis. Ž. Pinskuvienė kalbėjo, kad atrodo, jog slaugytojos dirba kiaurą parą. Situaciją, anot jos, palengvintų, jei vakcinavimo procese koja kojon žengtų ir privačios bei pusiau privačios gydymo įstaigos:

„Poliklinikos neturi daugiau žmonių, o tos pačios slaugytojos iš ryto testuoja, dieną dirba savo tiesioginį darbą, o dar tada ir vakcinuoja. Savivaldybės, manau, norėtų, kad tokį patį įpareigojimą, kokį gavo savivaldybių poliklinikos, gautų privatūs centrai. Kiekvienas žmogus pasirenka sveikatos įstaigą.

Širvintų poliklinikoje yra prisirašę 7 tūkst. žmonių, vienoje privačioje klinikoje – 4 tūkst., o dar kitoje yra 3 tūkst. Lygiai taip pat privatūs centrai turėtų vykdyti ministro įsakymus, nes dabar mes, savivaldybių vadovai, skambiname privatiems centrams, lenkiame galvą, kad jie skambintų savo pacientams ir kviestų skiepytis.“

Poliklinikos neturi daugiau žmonių, o tos pačios slaugytojos iš ryto testuoja, dieną dirba savo tiesioginį darbą, o dar tada ir vakcinuoja.

Palyginimui Širvintų merė pateikė skaičius. Jos teigimu, viena privati šio rajono klinika paskiepijo 4 proc. savo pacientų, kita – apie 5 proc. O tuo metu savivaldybės poliklinika paskiepijo apie 11 proc. savo pacientų.

Premjerė: reikės visų rankų

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė trečiadienį kalbėjo, kad vakcinuojamų žmonių sąrašas yra nuolat plečiamas, į jį bus įtraukiami ir vaistininkai. O ir pats vakcinavimas galės būti vykdomas ir vaistinėse.

„Štai jums ir privačios įstaigos, nes absoliuti dauguma vaistinių Lietuvoje yra privačios. Tikrai pritarčiau tam, kad įtrauktume daugiau rankų, daugiau kvalifikuotų žmonių, kurie galėtų šitą funkciją atlikti.

Bet vienas aspektas yra labai svarbus, diskusija labai svarbi, kad savivaldybės dažnai kalba, jog norėtų daugiau lankstumo, tačiau Vyriausybės pagrindinis paraginimas, kriterijus, kuris proceso sėkmingumą dabar iliustruoja, yra 65+ žmonių skiepijimas“, – kalbėjo premjerė.

Pasak jos, būtent šios amžiaus grupės žmonės turi didžiausią riziką COVID-19 sirgti sunkiai ar nuo šios ligos mirti, todėl jų skiepijimui turi būti skiriamas didžiausias prioritetas.

„O toliau, kai bus plačioji visuomenės vakcinacija, kai bus labai daug žmonių, kuriuos reikės suskiepyti per trumpą laiką, žinoma, kad visos rankos bus reikalingos ir kuo bus daugiau vietų, kur bus skiepijama, tuo tas procesas bus greičiau užbaigtas“, – sakė I. Šimonytė.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5