Lietuvoje

2021.04.06 11:02

Pareigūnai neslepia pykčio dėl vakcinavimo tvarkos: kai reikėjo policijos ir kitų pareigūnų, tai valdžia žinojo, kur mūsų adresas

profsąjungos perspėja apie streikus; atnaujinta 14.32
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.04.06 11:02

Protesto akcijas planuojantys pareigūnai neslepia esantys nusivylę dėl to, kad nėra skiepijami nuo COVID-19 prioriteto tvarka. Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimiras Banelis perspėja, jog valdžia jau dabar turėtų galvoti, kaip reabilituotis prieš Vyriausybės veiksmais nusivylusią pareigūnų bendruomenę.

„Tiek Vidaus reikalų ministerija, tiek Vyriausybė ką galėjo padaryti, jau turėjo padaryti seniai. Tai jau yra mušta korta. Jei dabar turi galvoti, kaip reabilituotis prieš pareigūnų bendruomenę.

Apskritai skiepijimas, nors buvo bandoma uždengti viską teiginiais, kad Lietuva pirmauja kažkur, diskreditavo visą procesą, tie politiniai viražai „šiandien skiepijam, rytoj neskiepijam, saugu ar nesaugu, prioritetas ar ne prioritetas“ padarė didžiausią žalą visam procesui. Šiandien kalbėti apie pareigūnų skiepijimą yra tas pats, kas kalbėti apie vakar dienos darbus, kurie yra nepadaryti“, – LRT.lt kalbėjo NPPSS vadovas V. Banelis.

Anot jo, šiuo metu statutinių pareigūnų skiepijimo imasi atskiros savivaldybės, tačiau, NPPSS vadovo teigimu, šis procesas nėra sustyguotas, jo nuo pat pradžių turėjo imtis Vyriausybė.

V. Banelio teigimu, labiausiai nuvilia tai, kad net nebuvo skubama skiepyti pirmiausia tų pareigūnų, kurie padeda užtikrinti karantino režimo taisyklių laikymąsi.

„Kai reikėjo policijos ir kitų pareigūnų, įskaitant karius, šaulius, tai valdžia žinojo, kur mūsų adresas, bet, kai reikia atlikti darbus, tai pradeda strigti priedų išmokėjimas, tai nesugebama laiku prioriteto tvarka skiepyti. Kalbu apie prioritetinę vakcinaciją tų pareigūnų, kurie dirba gatvėje, o valdžia dar prieš savaitę tik ėmė nagrinėti, kiek tų skiepų pareigūnams reikėtų. Tai rodo, kad valdžia nesuvokia ir nėra pasiruošę“, – komentavo V. Banelis.

Jis pabrėžė, kad tai yra sveikatos, o ne premijų ar papildomų galimybių užtikrinimo klausimas.

„Darbdavys plačiąja prasme yra valstybė, tai ji nepasirūpino laiku pareigūnais. Apie tai iš principo dabar nėra prasmės kalbėti, nes valdžia jau pavėlavo, jai reikia galvoti, kaip atgailauti ir ištaisyti tą skriaudą, kuri yra padaryta“, – komentavo pašnekovas.

Neatmeta streikų galimybės

Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkės Romos Katinienės teigimu, policininkai yra nusvilę, jog nėra vakcinuojami prioriteto tvarka.

„Kol pareigūnai masiškai nemiršta, tai prioriteto nėra reikalo koreguoti“, – LRT.lt tvirtino R. Katinienė.

Ji teigė, kad dėl susidariusios situacijos trečiadienį policijos pareigūnai prie Vyriausybės rūmų ketina surengti protesto akciją.

„Bus inscenizuotas blokpostas ir bus bandoma atkreipti Vyriausybės vadovės dėmesį, kad būtų pademonstruota politinė lyderystė, požiūris į policijos pareigūnus, kurie prisimėmė atsakomybę padėti Vyriausybei, suvaldant pandemiją“, – pasakojo R. Katinienė.

Jos manymu, policijos pareigūnai susitvarkė su savo pareigomis pandemijos metu, tai yra padėjo Vyriausybei užtikrinti karantino taisyklių laikymasi. Neretai, anot R. Katinienės, pareigūnai ėmėsi ir jiems nebūdingų funkcijų, tai yra saviizoliacijoje esančius asmenų kontrolės, infekcijos židinių kontrolė.

„Tai nežinau, kaip galima pavadinti tokį sveikatos apsaugos ministrą, kuris realiai policijos pareigūnams, kurie ištiesia pagalbos ranką jam, atsuka nugarą“, – piktinosi R. Katinienė.

Ji teigė, kad pareigūnai norėtų išgirsti aiškią premjerės Ingridos Šimonytės poziciją apie valdžios dėmesį policijos ir kitoms tarnyboms. Pasak R. Katinienės, jei Vyriausybė nesiims pareigūnų vakcinavimo, nespręs jų problemų, neatmestina, kad bus streikuojama.

„Rytoj bus įspėjamoji protesto akcija. Yra tikrai numatyta toliau, kad policijos pareigūnai, kurie bus neskiepyti, įspės visuomenę, kad yra nevakcinuoti. Taip pat neatmetame ir itališkų streikų varianto, jeigu Vyriausybę demonstruos tokį atsainų požiūrį į statutinius pareigūnus“, – dėstė pareigūnų atstovė.

R. Katinienė tvirtino, kad Vyriausybei neskubant skiepyti policijos pareigūnų nuo COVID-19, kai kuriuose šalies rajonų policijos komisariatuose šia infekcine liga ėmė sirgti kone ne pavieniai pareigūnai, o beveik visi komisariatai.

„Raseinių policijos komisariatas buvo iškritęs ir į Raseinius važiavo pareigūnai iš Šiaulių policijos komisariatų, Šiaulių apskritis organizavo darbą, kad nenutrūkrų paslaugų teikimas“, – pavyzdį pateikė R. Katinienė.

Pasak pareigūnų atstovės, policijos pareigūnai negali dirbti laikydamiesi saugaus atstumo ar paisydami 15 minučių bendravimo taisyklės, tad skiepai yra vienintelis būdas apsaugoti juos.

Policijos pareigūnų atstovė teigė, kad policininkai, užtikrindami karantino taisyklių laikymasi, pavargsta tiek fiziškai, tiek psichologiškai, tad Vyriausybės nenoras atsižvelgti į jų problemas, pasak R. Katinienės, labai nuvilia.

„Ne premjerė, ne sveikatos apsaugos ministras girdi visus priekaištus, bet policijos pareigūnai. Jie turi būti pakankamai psichologiškai apsišarvavę kantrybe, kad išklausytų kiekvieno gyventojo, ypač tų, kurių nepraleidžia, priekaištus“, – kalbėjo R. Katinienė.

„Jau antri metai, kai pareigūnai neturi švenčių, nes dirba blokpostuose. Dėl to jie patys yra psichologiškai pavargę“, – pridūrė pašnekovė.

Dulkys žada, kad bus skiepijami kolektyvai, tarp jų – ir pareigūnai

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Sveikatos reikalų ministeriją ir paragino nedelsiant paskiepyti 7,9 tūkst. kontaktinį darbą dirbančius pareigūnus. Ministrės teigimu, tai padaryti yra gyvybiškai svarbu, nes pareigūnai dirba priešakinėse pandemijos fronto linijose ir užtikrina karantino reikalavimų laikymąsi.

Sveikatos apsaugos ministerija teigia prioritetų keisti neplanuojanti. Anot jos, pareigūnai yra svarbi visuomenės dalis, kuriai yra teikiamas prioritetas susivakcinuoti, tačiau prieš juos turi būti suskiepytos kitos prieš tai įvardytos grupės, nes joms kyla didesnė rizika susirgti itin sunkia ligos forma arba mirti.

Pagal šiuo metu galiojantį vakcinacijos nuo COVID-19 ligos planą vidaus reikalų ministro valdymo srities statutinėse įstaigose tarnaujantys pareigūnai yra paskutinėje prioritetinėje grupėje prieš pereinant prie masinio gyventojų vakcinavimo.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, antradienį spaudos konferencijos metu paklaustas, kodėl, pavyzdžiui, dėstytojai, kurie veda paskaitas nuotoliniu būdu, yra skiepijami nuo COVID-19, o pareigūnai, dirbantys kontaktinį darbą kasdien, dar nėra skiepijami, ragino prisiminti prioritetinių skiepijimo grupių sudarymo priešistorę.

Anot ministro, iš pradžių Vyriausybė nusprendė, kad reikia skiepyti tas žmonių grupes, kuriose mirtingumas nuo COVID-19 yra didžiausias. Vėliau nutarta koncentruotis į sveikatos apsaugos sektoriaus darbuotojų skiepijimą.

„Tuo metu, kai (susirgimų koronavirusu – LRT.lt) skaičiai ir tendencijos mažėjo, Vyriausybė turėjo tuo metu planą, pagal galimybes, sugrąžinti visą švietimo sistemą į įprastas vėžes, todėl buvo papildyti prioritetai švietimo sistema, visa in corpore tam, kad ji galėtų visa sugrįžti, bet vėliau skaičiai tam ėmė trukdyti“, – dėstė A. Dulkys.

Pasak ministro, Vyriausybė žada ir toliau skirgi dėmesį švietimo darbuotojų skiepijimui. Tačiau nuo šiol, pasak A. Dulkio, atsižvelgiant į vakcinų nuo koronaviruso likučius, bus imamasi kolektyvų skiepijimų, tarp kurių bus ir pareigūnai.

„Taip, toliau ir yra ta didžioji grupė įvairių pareigūnų, tarnybų, kurių funkcijos yra kontaktinės, kurios jau yra susijusios ne su mirtingumu, bet su pačia viruso sklaida. Kaip aš ir minėjau, matant dabar vakcinų likučius, eisime į šias grupes su organizuotu kolektyvu skiepijimu“, – kalbėjo A. Dulkys.

Jis užsiminė, kad pareigūnai intensyviau bus pradėti skiepyti dar šią savaitę.

Ministras, dar kartą paklaustas, ar, jo manymu, sąžininga, kad pirmiau skiepijami nekontaktiniu būdu dirbantys akademikai, o ne, pavyzdžiui, policijos pareigūnai, pabrėžė, kad Vyriausybė mano, jog švietimas šiuo atveju yra prioritetas.

„Mes manėme, kad švietimas yra Lietuvos prioritetas. Tuo metu taip manėme, taip padarėme, pradėjome vakcinuoti ir aš asmeniškai taip toliau manau, kad švietimas (išleika prioritetu – LRT.lt), nes liečia mūsų vaikus, mūsų ateitį, o mes visi – tarnautojai, pareigūnai ir taip toliau – neužmirškime, kad būdami prioritetinėse grupėse, kad už mūsų yra dar keli milijonai žmonių, kurie laukia vakcinos“, – pažymėjo A. Dulkys.

Ugniagesiai situacijos neadramatizavo, tačiau pasisako už dirbančių „gatvėje“ vakcinavimą

LRT.lt kalbintas Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas teigė situacijos dėl pareigūnų skiepijimo nuo COVID-19 nesureikšminantis.

„Mes davėme priesaiką Lietuvai. Tai, kad seneliai, mokytojai, gydytojai turi pirmumo teisę, yra teisinga“, – savo asmeninę nuomonę pateikė S. Džiautas.

Jo manymu, brautis į prioritetines grupes ugniagesiai neturėtų. Be to, pasak S. Džiauto, ugniagesių skiepijimo organizavimu jau ėmė rūpintis atskiros savivaldybės.

„Pas mus savivaldybėse jau rengiami ugniagesių sąrašai ir savivaldybėse skiepijimai jau vyksta. Tai nėra tie centralizuoti skiepijimai iš ministerijos, bet jau skiepijimai vyksta. Pavyzdžiui, „AstraZeneca“ vakcina aš pats jau esu paskiepytas, Trakų, Lentvario ugniagesių komandos jau yra paskiepytos“, – dėstė S. Džiautas.

Anot jo, nors nedidelė dalis ugniagesių yra paskiepyti nuo COVID-19 ir rizikų vis dar yra, ugniagesių situacija šiuo metu nėra bloga.

„Kol kas mes laikomės pakankamai gerai. Nėra taip, kad budėtų trys pamainos vietoje keturių kaip buvo anksčiau. Mes stabilizavome padėtį, saugomės“, – tikino pašnekovas.

Tiesa, ugniagesių atstovas teigė pritariantis kitų pareigūnų profesinių sąjungų raginimams prioriteto tvarka paskiepyti tuos pareigūnus, kurie dirba priešakinėse linijose, kurie padeda užtikrinti karantino režimo taisyklių laikymąsi.

„Aišku, reikia saugoti pareigūnus, skirti daugiau dėmesio tiems pareigūnams, kurie gatvėse dirba, kurie padeda medikams. Juos paskiepyti būtina“, – kalbėjo S. Džiautas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.