Lietuvoje

2021.04.06 08:28

Šiugždinienė: pasiskiepijus 60–70 proc. abiturientų, atsirastų galimybė jiems grįžti į klases

atnaujinta 11.19
Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.04.06 08:28

Pasiskiepijus apie 60-70 proc. abiturientų, tikėtina, kad to pakaktų sugrįžti į klases ir kontaktiniu būdu ruoštis egzaminų sesijai, LRT RADIJUI sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. Jos teigimu, apklausos rodo, kad bent dalyje miestų atsirastų tokia dalis norinčių pasiskiepyti abiturientų.

Kovo pabaigoje Vyriausybė pritarė, kad prioritetine tvarka valstybės lėšomis būtų skiepijami visi pedagogai ir visi darbuotojai, turintys tiesioginį, nors ir trumpalaikį, kontaktą su mokiniais ar studentais, taip pat teisę skiepytis turės ir abiturientai.

Abiturientai, pastaruoju metu skiepijami „Astra Zeneca“ vakcina, antrąją vakcinos dozę gaus tik birželio pabaigoje ar liepos pradžioje, tačiau J. Šiugždinienė sako, kad daugiau saugumo suteikia ir viena skiepo dozė, tad reikiamam skaičiui baigiamųjų metų moksleivių pasiskiepijus, to galėtų sugrįžimui pakakti.

„Kaip skelbia pats gamintojas, tam tikras imunitetas susidaro po pirmojo skiepo, taip kad jau pasiskiepijus vieną kartą, tikrai galima jaustis saugiau ir sugrįžti į mokyklas. (...) Viskas priklausys nuo to, kiek pasiskiepys. Mes labai raginame abiturientus, mokytojus skiepytis, mūsų atliktos apklausos rodo, kad kai kuriuose miestuose žada pasiskiepyti apie 70 proc. abiturientų, todėl labai tikimės, kad 60–70 proc. pasiskiepys ir tuomet tikrai bus daugiau galimybių sugrįžti į klases“, – sakė ministrė.

Klasėms grįžtant į mokyklas, nepasiskiepiję abiturientai kaip nors atskiriami nebūtų, pridūrė ji: „Skiepijimasis abiturientams nėra privalomas, mes raginame, nes šiuo metu tai yra saugiausias būdas ir viena pagrindinių galimybių kaip sugrįžti į klases“.

Pasak J. Šiugždinienės, šiuo metu iš viso vakcinuota 55 tūkst. švietimo įstaigų darbuotojų, iš jų 23 tūkst. – antrąja doze.

Nuo koronaviruso jau pradėti skiepyti ir universitetų darbuotojai, tačiau ministrė sako, kad paskaitos kontaktiniu būdu šiais mokslo metais veikiausiai nevyks.

„Turbūt sunku būtų tikėtis, kad dar šiais metais susitiks dėstytojai su studentais auditorijoje. Aišku, viskas priklauso nuo epidemiologinės situacijos, bet matome, kad ji šiuo metu ne gerėja, labai tikimės, kad ji pasikeis, kad vis dėlto situacija pradės gerėti, bet prioritetas yra visgi mokyklos, pradinukai ir abiturientai“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.

Jos teigimu, sugrįžimas į auditorijas universitetuose nėra toks skubus, mat universitetai nuotolinių studijų būdu dirba jau gana ilgą laiką ir tokiai prie šios padėties gali lengviau prisitaikyti.

LRT.lt paklausus, kodėl šiuo metu į prioritetines skiepijimo grupes įtraukti dėstytojai, tačiau ne studentai, ŠMSM atstovas Dainoras Lukas teigia, kad šiuo metu didžiausias dėmesys – abiturientams, o sulaukus didesnių vakcinų kiekio, atsiras galimybė skiepytis visiems.

„Dėstytojai įtraukti kartu su visais švietimo sistemos darbuotojais, kad, esant palankesnei pandeminei situacijai, greičiau galėtų būti atvertos ugdymo ir studijų įstaigos. Šiuo metu prioritetine tvarka skiepijami abiturientai, nes jiems siekiama sudaryti sąlygas ruoštis egzaminams grįžus į klases. Prioriteto tvarka taip pat skiepijami sveikatos mokslų studijų krypčių programų studentai, dalyvaujantys praktiniuose užsiėmimuose arba atliekantys praktiką asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir vaistinėse. Tačiau šiuo metu būtų sunkiai įmanoma įtraukti dar daugiau visuomenės grupių į prioritetinius sąrašus. Kai tik vakcinų šalis gaus daugiau, atsiras galimybė visiems skiepytis, dalis šių klausimų nebebus aktualūs“, – LRT.lt atsakymą pateikė ministrės atstovas spaudai D. Lukas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt