LRT FAKTAI
Seimo rinkimų debatai. Zbignevas Jedinskis

Lietuvoje

2021.04.08 19:55

LRT FAKTAI. Buvęs Seimo narys Jedinskis pasidalijo melaginga žinute apie Estijos prezidentę

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.04.08 19:55

Zbignevas Jedinskis, Lietuvos Lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA–KŠS) sąrašo lyderis praėjusiuose Seimo rinkimuose, šią kadenciją neperrinktas Seimo nariu, tačiau įsidarbinęs Seime kaip parlamentaro Česlavo Olševskio politinio pasitikėjimo darbuototojas, patarėjas, savo feisbuko paskyroje pasidalijo žinute apie Estijos prezidentę Kersti Kaljulaid.

Tačiau politikas neatkreipė dėmesio, kad jo pasidalintas įrašas, kurį pats Z. Jedinskis, matyt, suprato kaip humorą, yra netiesa.

Seniai demaskuotas melas, platinamas rusakalbėje informacinėje erdvėje

„Baltarusijos prezidentas su savo „nepažangiu, nemadingu“ sūnumi. Estijos prezidentė su savo „pažangiu, madingu“ sūnumi, europietiškų vertybių nešėju“, – rašoma įraše rusų kalba.

Greta ir dvi nuotraukos – Baltarusijos valdžioje esančio Aliaksandro Lukašenkos su sūnumi Nikolajumi ir Estijos prezidentės, kur tariamas jos „sūnus“ dėvi suknelę ir aukštakulnius.

Paveiksliuke yra ir žodžiai apie smurtą: „ – Tėti, o kas tai? – Kolia, nešk automatą“.

Tačiau iš tikrųjų tai nėra K. Kaljulaid sūnus, o Estijos rašytojas ir kovos prieš seksualinį smurtą aktyvistas Mikk Parnits, dalyvavęs apdovanojimų ceremonijoje. Jis neprisistato kaip transeksualas, nors melagienų skleidėjai, taip pat ir Z. Jedinskis, klijuoja jam tokią etiketę.

M. Parnits žinomas kaip kontroversiška asmenybė dėl savo dalį visuomenės šokiruojančių pasisakymų – pavyzdžiui, būtent atsiimdamas apdovanojimą jis teigė, kad estiška šeima yra „pavojingiausia vieta vaikui ir moteriai“ ir jog „tradicinė šeima yra pavojingiausia vieta vaikui“.

Apie šią melagieną prieš pusmetį rašė Estijos ir net Lietuvos žiniasklaida – žinutė rusų kalba pasklido rusakalbėje erdvėje, geografiškai – net ir Lenkijoje, Azerbaidžane, tačiau jos plitimo tai nesustabdė. Kai kas netgi tvirtino, esą moteriškais drabužiais persirengęs aktyvistas yra ir Estijos teisingumo ministro – taip pat matomo nuotraukoje su prezidente – sūnus.

Pats Z. Jedinskis pasidalino memu, radęs jį feisbuko grupėje „Žmonių tyrimai apie Euromaidaną ir valdžios nusikaltimus“.

Jedinskis: šiandien be feiko negaliu

Nors buvusio parlamentaro paskleistą seną melagieną demaskavo ir jo sekėjai, politikas žinutės iškart neištrynė. „Šiandien be feiko negaliu“, – pakomentavo jis.

Tačiau vėliau, po LRT.lt kreipimosi, žinutė buvo ištrinta.

LRT.lt kreipėsi į Z. Jedinskį ir Lenkų rinkimų akciją - Krikščioniškų šeimų sąjungą dėl šio paskelbto įrašo, tačiau komentarų nesulaukė.

Įraše, kuriuo pasidalijo Z. Jedinskis, vaizduojamas ne Estijos prezidentės sūnus. Ši melagiena socialiniuose tinkluose pasklido prieš pusę metų, kad žinutė melaginga, politiko dėmesį atkreipė ir jo sekėjai.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt