Lietuvoje

2021.04.01 22:50

Istorinė neteisybė ištaisyta: Vilniaus universitete trims sovietmečiu pašalintiems studentams įteikti atminties diplomai

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.01 22:50

Vilniaus Universitetas įteikė simbolinius, atminties diplomus senjorams. Tai – būdas ištaisyti istorinę neteisybę, kai per okupaciją režimai neleido žmonėms baigti studijų dėl jų pažiūrų, religinių įsitikinimų ar socialinės padėties. Diplomus gavusiųjų istorijos labai skirtingos, bet su laiminga pabaiga. Universitetas ragina atsiliepti prieš daugybę metų pašalintuosius iš aukštosios mokyklos elektroniniu paštu.

„Į universitetą įstojau 1947 m. ir baigiau vieną semestrą, bet kadangi buvau vienuolijos narė, vienuolija pareikalavo, kad aš grįžčiau į centrą vienuoliniam ugdymui. Metus buvau Pažaisly. Ir tada prasidėjo tas žiaurus vienuolynų naikinimas. Ir aš po metų, prieš naujus metus atėjau vėl, kad mane priimtų į universitetą. Aišku, jau nebe į ta patį kursą, bet jau į kitą ir man pasakė, kad egzaminų aš neišlaikius. Programos buvo pasikeitę“, – pasakoja Laimutė Vanagaitė, VU diplomą gavusi senjorė.

Grąžino istorinę skolą: įteikė simbolinius diplomus žmonėms, nacių ir sovietų režimų pašalintiems iš universiteto

„Sakau, aš išlaikysiu be problemų porą egzaminų. Ne sako, atvažiuokit kitą rudenį. Ir aš supratau, kad man kelias užvertas“, – prisimena Laimutė.

„Aš nebuvau komjaunuolis. Mane bandė visokiais būdais priversti įstoti į tą organizaciją ir ieškojo visokių priekabių, kad mane apjuodinti ir išstumti iš universiteto“, – pasakoja senjoras Alfonsas Bujokas.

„Pas patį rektorių atėjęs aš sakau, kam pašalinate mane, ką man toliau daryti? Sako eik dirbti į statybas, pasirodyk geras tarybinis pilietis ir priimsim vėl studijuoti vėl. Bet neteko. Buvo lapkričio mėnuo 1951 m. 1952 m. sausio 7 d. buvau ištremtas į Sibirą“, – prisimena vyras.

„Pirmas buvo pašalinimas – aktyviai dalyvavimo vėlinių įvykiuose, Rasų kapinėse, kur kaip tik buvo išreikštas solidarumas vykusioje Vengrijos revoliucijoje 1956 m. Taip pat buvo mesti šūkiai ir Lietuvos laisvė. O antrą kartą buvau į neakivaizdinį įstojęs, o paskui jie dėjo visas pastangas žinoma, kad aš buvau priimtas nepagrįstai. Ir tuo pačiu reikalų turėjau su savo jaunimo pogrindine organizacija, kuri kaip tik turėjo tėvynės laisvės, ilgesio ir vilties kontūrus“, – sako dar vienas diplomą gavęs senjoras Zigmas Tamakauskas.

„Šiandien yra Universiteto gimtadienis, paprastai per gimtadienius norisi džiaugtis pasiekimais, pasakyti kokie mes gražūs, geri, tačiau yra įvairių mūsų istorijos pusių. Ir institucija turi išmokti elgtis su ta juodesne savo istorijos dalimi ir kažkuria prasme šita galimybė įteikti diplomus, kad žmonės sutinka grįžti atgal į mūsų bendruomenę yra kartu ir mums galimybė sau kaip institucijai pasakyti, kas mes tokie, kaip mes tvarkomės su savo praeitimi“, – teigia VU rektorius Rimvydas Petrauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt