Lietuvoje

2016.05.26 09:09

Skandalas dėl pažeidimų Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose plečiasi

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.05.26 09:09

Vilniaus savivaldybei pavaldžiuose Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose Aplinkos ministerijos komisija nustatė 30 statybos, saugomų teritorijų reikalavimų pažeidimų, valstybinės žemės, miško užėmimo atvejų. Pasak aplinkos ministro, pažeidimus padariusiems asmenims bus surašyti reikalavimai juos panaikinti, o to nepadarius, bus ginamas viešasis interesas per teismą.

Parkuose buvo užfiksuoti įvairūs pažeidimai, tarp dažnesnių: pastatai yra kelis kartus didesnio ploto, nei galėtų būti, sudarkyta gamta, užimta valstybei priklausanti žemė ar miškas.

Pavyzdžiui, prabangaus Gulbinų kvartalo savininkai prie nuomojamos 14 hektarų teritorijos, apsitvėrė ir beveik hektarą valstybės miško, nors ši rekreacinė teritorija turėtų būti prieinama visiems ir joje draudžiama statyti gyvenamuosius namus,

Vilniaus savivaldybei priklausantys parkai užima beveik 5 tūkst. hektarų, tačiau jų apsaugos reglamentas, kokį turi visi kiti Lietuvos parkai, nėra patvirtintas. Viską reglamentuoja Vilniaus bendrasis planas, o tai esą palieka landų piktnaudžiauti.

„Prašysime vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje įvertinti Vilniaus miesto savivaldybės pareigūnų veiksmus ir tarybos sprendimus, gal peržiūrėti ir Bendrąjį planą“, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Pasak aplinkos ministro, viename iš parkų rasti ir du nelegalūs pastatai – pirtis ir pavėsinė, kuriuos teks nugriauti. Įvairių pažeidimų padariusiems asmenims bus surašyti reikalavimai juos panaikinti, o to nepadarius viešasis interesas bus ginamas teisme.

Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis sako, kad leidimai statybos parkuose buvo išduoti pažeidžiant reikalavimus. Šiuo metu aiškinamasi, kiek leidimų galėjo būti išduota, mat kai kurie dalykai gali būti susieti su skirtingų įstatymų traktavimu.

Tuo metu Saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis sakė, kad jo vadovaujama tarnyba gilinsis, kaip buvo laikomasi Saugomų teritorijų įstatymo reikalavimų. Aiškindamasis, kodėl situacija nebuvo kontroliuojama iki šiol A. Stanislovaitis sakė, kad Pavilnių ir Verkių regioniniai parkai nėra tiesiogiai pavaldūs tarnybai.

Pasak aplinkos ministro, kartu su Seimo aplinkos apsaugos komitetu svarstoma Pavilnių ir Verkių regioninius parkus, kurie pavaldūs Vilniaus savivaldybei, kaip ir kitas saugomas teritorijas, perduoti administruoti Aplinkos ministerijos tarnyboms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.