Lietuvoje

2016.05.25 16:41

Lietuvos kariai baigė ES karinę jūrų operaciją „Atalanta“

LRT.lt2016.05.25 16:41

Trečiadienį Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų trečioji autonominės laivo apsaugos grupė (ALAG-3), kuri nuo 2015 m. gruodžio pradžios vykdė Pasaulio maisto programos laivo „MSM Douro“ apsaugą, sėkmingai pasiekė Džibučio jūros uostą (rytų Afrika). Tai buvo paskutinis Lietuvos karių lydėtas maršrutas šiame laive, rašoma pranešime spaudai.

Artimiausiomis dienomis kariai perduos laivo apsaugą Serbijos valstybės kariams ir grįš į Lietuvą. Tikimasi, kad kariai Lietuvoje bus dar šios savaitės pabaigoje.

Planuojama kitos savaitės pradžioje Karinių jūrų pajėgų štabe Klaipėdoje bus surengta iškilminga karių sutikimo ceremonija.

Per beveik šešių mėnesių misijos laikotarpį Lietuvos karių saugomas laivas nuplaukė per 8 tūkst. jūrmylių ir padėjo sėkmingai nugabenti per 13 tūkst. tonų humanitarinės pagalbos, skirtos Somalio žmonėms.

Autonominę laivų apsaugos grupę sudaro 16 karių, suformuotų iš Lietuvos karinių jūrų pajėgų ir specialiai parengtų šiai misijai. Daugumai karių ši misija buvo pirmoji tarptautinė operacija už Europos ribų. Grupei vadovavo Karinių jūrų pajėgų karininkas vyresnysis leitenantas Justinas Žukauskas.

Lietuvos kariams baigus misiją Pasaulio maisto programos laivo apsauga perduodama kitos valstybės žinion, todėl misiją Somalyje taip pat baigia ir du Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos Nacionalinės paramos elemento kariai, kurie buvo dislokuoti Džibutyje ir tarnavo kartu su Europos Sąjungos misijos „Atalanta“ logistinių komponentu.

Jų užduotis buvo organizuoti ir koordinuoti Autonominės laivų apsaugos grupės karių aprūpinimą, pirkti įvairias prekes ir paslaugas, pradedant nuo maisto, vandens ir baigiant apgyvendinimo suteikimu. Planuojama, kad kariai kartu su logistiniu kroviniu – ginkluote, amunicija – į Lietuvą sugrįš kitos savaitės pradžioje. 

Šiais metais ALAG-3 buvo didžiausias Lietuvos kariuomenės autonominis vienetas (16 karių) veikiantis tarptautinių operacijų rajone.

Šiuo metu per 20 karių tęsia NATO mokymo misiją „Resolute Support“ Afganistane, kur užduotis NATO štabuose Kabule ir Herate. Sugrįžus ALAG-3 kariams, kituose tarptautinių operacijų rajonuose (ES mokymo misijoje Malyje (EUTM Mali) ES Sąjungos Jūrų pajėgų komponento operacijos Viduržemio jūros regione EUNAVFORMED operacinėje vadavietėje Italijoje, NATO taikos palaikymo pajėgų misijoje Kosove KFOR), užduotis tęsia apie 30 Lietuvos karių.

Suplanuota, kad kita, ketvirtoji, ALAG grupė tokio pobūdžio misiją vykdys 2017 metais.

Siųsdama savo karius dalyvauti į ES vadovaujamas tarptautines operacijas Lietuva prisideda kovojant su tarptautinėmis krizėmis ir stiprina ES bendrąją saugumo ir gynybos politiką. Lietuva šioje operacijoje dalyvauja nuo 2011 metų.