Lietuvoje

2016.05.25 14:46

Seime pagerbti aktyviausi skaitytojai – nuo ketverių iki 86-erių

BNS2016.05.25 14:46

Seime trečiadienį minint Bibliotekų metus pagerbti aktyviausi praėjusių metų skaitytojai, jauniausiai jų – Dainidai Irenai Blažytei – dar tik ketveri su puse, o vyriausios buvo dvi 86-erių sulaukusios skaitytojos, Bronislava Danutė Narbutienė ir Anarsija Adamonienė.

Aktyviausius pernai metų skaitytojus, vieną vaiką bei suaugusįjį, rinko visos šalies bibliotekos, trečiadienį renginyje Seime juos sveikino parlamento vadovė Loreta Graužinienė, taip pat populiariausi autoriai, suaugusiųjų – rašytoja, menotyrininkė Kristina Sabaliauskaitė, bei vaikų – Vytautas Račickas.

„Šioje salėje sėdintys įvairiausio amžiaus skaitytojai iš visos Lietuvos gali paliudyti, kad neįsivaizduoja savo gyvenimo be bibliotekų, neretai – nė dienos be savo mylimų rašytojų kūrinių! Dauguma iš susirinkusių į šią salę perskaito daugiau nei šimtą knygų per metus!

Be to, konkurso rezultatai dar kartą įrodė, kad meilė knygai neturi amžiaus ribų. Dviem vyriausioms aktyviausioms skaitytojoms – 86-eri metai, o jauniausiajai skaitytojai – vos ketveri su puse“, – į istorinę Kovo 11-osios salę susirinkusiems skaitytojams sakė Seimo pirmininkė L. Graužinienė.

Į renginį specialiai iš Londono atskridusi rašytoja Kristina Sabaliauskaitė savo pasisakyme pabrėžė – elektroniniai formatai keičiasi ir dingsta, o spausdintas žodis gyvuoja jau nuo Johanno Gutenbergo laikų. Tad ir spausdinta knyga išliks, nepaisant prognozių, kad ją keis elektroninė.

„Elektroniniai formatai atsiranda, keičiasi ir išnyksta, kaip atsirado ir išnyko audiojuostos ir videokasetės, minidiskai, o knyga gyvuoja jau nuo J. Gutenbergo laikų. Mes niekada neišmoksime nieko nauja, nieko esminga nesužinosime ir nepažinsime, jei neišeisime už savo komforto zonos, savo esamo pažinimo ribų. pažinimas – tai ne skaityklės tapšnojimas paskubomis, ne „googlinimas“, ne šokinėjimas per antraštes ir santraukas, o susikaupęs įsigilinęs skaitymas ir studijavimas“, – sakė K. Sabaliauskaitė.

Vaikų rašytojas Vytautas Račickas sakė nemokantis sakyti kalbų, todėl perskaitė interviu, kurį iš jo paėmė su mokyklos ekskursija apsilankiusi trečiokė.

„Kai tėvai nueidavo miegoti, skaitydavau lovoje, brolis šviesdavo su „batareika“, o aš skaitydavau“, – apie savo vaikystę pasakojo V. Račickas.

„Skaitymas ugdo vaizduotę, skaitydami vaikai mokosi rašyti, turtina savo žodyną, skaitantys vaikai greičiau auga, būna protingesni, geriau mokosi, o užaugę būna laimingesni“, – skaityti ragino autorius.

Jauniausios aktyvios skaitytojos titulą pelniusi mergaitė negalėjo dalyvauti renginyje, kaip ir dėl sveikatos problemų negalėjusios atvykti dvi vyriausiosios, tad žodis nuo skaitytojų buvo suteiktas 84-erių metų pamario gyventojai Reginai Kunigienei. Ji pasakojo, kad su amžiumi smalsumas, noras pažinti, keliauti – tik didėja.

Iš Alytaus atvažiavusi savo bibliotekos aktyviausia jaunoji skaitytoja, antrokė Saulė Dunčikaitė BNS sakė labiausiai mėgstanti skaityti nuotykių knygas bei enciklopedijas.

„Skaityti yra įdomu, nes enciklopedijose parašyta visokių dalykų, kurių dar nežinai, o nuotykių knygose tiesiog daug nuotykių“, – BNS sakė moksleivė.

Iš Ignalinos atvykęs savo bibliotekos aktyviausias jaunasis skaitytojas, ketvirtokas Dovydas Vaitkevičius pasakojo išmokęs skaityti būdamas penkerių, jam labiausiai patinka nuotykių knygos ir fantastika. „Haris Poteris labai patinka, ir indėnų serija,

„Didžiosios Lokės sūnus“, – paprašytas įvardinti mėgstamiausius personažus sakė ketvirtokas.

„Skaitymas įtraukia į knygą, tu pasijunti, lyg pats ten būtum, lyg matytum pats, kaip viskas vyksta“, – apie skaitymo džiaugsmą sakė moksleivis.

Seimui 2016-uosius paskelbus Bibliotekų metais, šalies bibliotekos buvo pakviestos išrinkti aktyviausius skaitytojus – vieną suaugusįjį ir vieną vaiką. Parlamento vadovės L.Graužinienės teigimu, Bibliotekų metai yra proga „gerais asmeniniais pavyzdžiais paskatinti visus Lietuvos žmones kuo dažniau į rankas paimti vertingas knygas, o mažuosius skaitytojus padrąsinti žengti į turtingą, įkvepiantį knygų pasaulį“.

Renginio dieną Parlamento galerijoje bus eksponuojama skaitomiausių lietuvių autorių knygų paroda. Pernai skaitytojai dažniausiai iš bibliotekų ėmė šių lietuvių autorių knygas: K. Sabaliauskaitės, Romualdo Granausko, Irenos Buivydaitės, Andriaus Tapino, Rūtos Vanagaitės, Roko Flicko, Nijolės Narmontaitės, Aldonos Ruseckaitės, Apolinaro Čepulio, Algimanto Čekuolio, Alvydo Šlepiko.

Vaikai mieliausiai rinkosi Linos Žutautės, Vytauto Račicko, Vytauto V. Landsbergio, Kristinos Gudonytės, Rebekos Unos, Danguolės Kandrotienės, Tomo Dirgėlos knygas.