Lietuvoje

2021.03.31 22:16

Skiepija jau 3 mėnesius, o pinigų ligoninės nesulaukia – labiausiai kenčia mažesnės gydymo įstaigos, baiminamasi dėl darbuotojų motyvacijos

Aistė Valiauskaitė, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.31 22:16

Skiepijančios gydymo įstaigos dar nėra gavusios pinigų už vakcinavimą, bendra suma siekia 700 000 eurų. Ligonių kasa vieno skiepijimo kainą – 3 eurus – nustatė dar sausį, kai vakcinavo tik kelios ligoninės. Dabar Sveikatos apsaugos ministerija jau teikia didesnę sumą. Vyriausybė sako, kad slaugytojus skiepyti motyvuos didesniu savaitgalio užmokesčiu.

Lazdijų pirminės sveikatos priežiūros centras paskiepijo 2 000 žmonių. Tai įstaigai kainavo apie puspenkto tūkstančio eurų savų pinigų.

„Kitiems tai gal atrodytų nedidelė pinigų suma, bet pirminiam lygiui – tai (didelė – LRT.lt) suma, kadangi dirba komanda jiems riekia mokėti algas, čia – papildoma funkcija, norisi duoti priedus, kad turėtų motyvaciją. Mes mokame iš savo lėšų ir laukiame, kada atgausime“, – pasakoja Lazdijų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Virginija Dainauskienė.

Ir tai tik viena nedidelė gydymo įstaiga. Iš viso Sveikatos apsaugos ministerija teigia įstaigoms netrukus grąžinsianti 700 000 eurų už visus tris skiepijimo mėnesius. Kitą apmokėjimą žada dar po trijų mėnesių.

Skiepijančios gydymo įstaigos dar nėra gavusios pinigų už vakcinavimą: suma siekia 700 000 eur.

Už vieną skiepijimą nuo COVID-19 ligonių kasa nustatė beveik 3 eurų kainą. Suma nustatyta sausį pagal tuo metu skiepijusių 5 pagrindinių ligoninių informaciją. Dabar ministerijai siūloma kainą didinti.

„Pasiūlėme skaičiuoti rodiklį pagal šalies vidurkį, tada įkainis didėtų ir sudarytų 3,37 (eur. – LRT.lt). Kol kas jis nėra patvirtintas“, – aiškina Ligonių kasos atstovė Simona Adamkevičiūtė.

Kad dabartinė kaina maža, sutaria ir valdančiųjų atstovai, ir opozicija. Pasak politikų, pinigų būtų galima skirti ne iš sveikatos draudimo fondo, o iš biudžeto.

„Kol buvo vakcinų kiekiai nedideli, tie 3 eurai išlygino išlaidas – jie mokami tik už pačią paslaugą, bet ne už investicijas: patalpų parengimą, dezinfekavimą ir kitus panašius dalykus“, – pabrėžia Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Remigijus Žemaitaitis.

„Gali susidaryti tokia situacija, kad žmonės, kurie dalyvauja testavimo, vakcinavimo procese, nepajėgs, nenorės, nebus motyvuoti teikti paslaugas, vakcinuoti. Reikės dirbti ir savaitgaliais, pagrindinė motyvacija, aišku, finansinė“, – tikina Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ramina – už skiepijimą savaitgaliais mokės daugiau.

„Dėl įkainių – faktas, kad už antrą ketvirtį, už šeštadienius, sekmadienius bus daugiau (mokama – LRT.lt). Kiek – dirbama su valstybine ligonių kasa. Išgirdau dėl darytų investicijų, tai pasitarsime atskirai dėl įkainių“, – ramina A. Dulkys.

Vyriausybė teigia, kad balandį Lietuva gaus tiek vakcinų, kiek gavo per visus tris mėnesius nuo skiepijimo pradžios.

Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad spartėjant vakcinacijai, skiepyti galėtų studentai, taip pat vaistininkai. Pasak ministerijos kanclerės, „Vaxzevria“ (anksčiau – „AstraZeneca“) vakcinų vėl naudojama daugiau. Visgi jos likučių savaitės pradžioje buvo 19 000 dozių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.