Lietuvoje

2021.03.31 12:25

Krikščionių sąjungos lyderis Dagys ragina parlamentarus nedalyvauti Jakubausko atleidime

Jadvyga Bieliavska, ELTA2021.03.31 12:25

Buvusio parlamentaro Rimanto Jono Dagio vadovaujama Krikščionių sąjunga ragina „nedelsiant sustabdyti politinį puolimą prieš LGGRTC vadovą Adą Jakubauską ir užtikrinti, kad ši svarbi Lietuvos istorijai ir jos ateičiai institucija galėtų dirbti be politinio spaudimo“.

„Seime, nepaisant daugelio žmonių protestų, laisvės kovų dalyvių raginimo, yra akivaizdžiai siekiama perrašyti pokario Lietuvos istoriją, pradedant nuo genocido centro vadovo Ado Jokubausko, Lietuvai visada lojalios totorių tautinės bendrijos atstovo, pašalinimo iš pareigų. Jo pašalinimas taps dar vienu akivaizdžiu įrodymu, kad šio Seimo dauguma nežada įsiklausyti į visuomenės nuomonę ir sieks jėga primesti savo pasaulėžiūrą bei Lietuvos istorijos supratimą. Raginame Seimo narius nedalyvauti šiame, su realia demokratija mažai ką bendro turinčiame, renginyje“,– viešame kreipimesi į Seimo narius pažymi Krikščionių sąjungos pirmininkas R. J. Dagys.

Krikščionių sąjunga ragina suteikti galimybę LGGRTC savarankiškai ir netrukdomai vykdyti šiai institucijai iškeltą tikslą: „atkurti istorinę tiesą ir teisingumą, tirti okupacinių režimų 1939-1990 m. vykdytą Lietuvos gyventojų fizinį bei dvasinį genocidą ir pasipriešinimą šiems režimams, įamžinti laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimą, inicijuoti okupacinių padarinių teisinį įvertinimą.“

R. J. Dagio nuomone, yra ypač svarbu, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre dirbtų atsidavę Lietuvai žmones.

„Priekaištaujama, kad Centrui vadovauja ne istorikai. O kiek prieš tai dirbusių centro vadovų buvo istorijos specialistų? Kartais visa širdimi atsidavęs tyrinėjimams žmogus daugiau pasiekia nei biurokratinis ir siauro profilio istorikas. Juk ir Lietuvos Nepriklausomybės Aktą atrado chemijos profesorius, ne istorikas, bet aistringas tyrinėtojas Liudas Mažylis. Ir į jį istorikų bendruomenė žvelgė su pašaipa...(...)“,– pažymi Krikščionių sąjunga.

Kaip ELTA jau skelbė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen įregistravo nutarimo projektą dėl Ado Jakubausko atleidimo iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) generalinio direktoriaus pareigų.
A. Jakubausko likimas turėtų paaiškėti dar iki šv. Velykų, nes šio klausimo pateikimas, svarstymas ir priėmimas įtrauktas į šios savaitės ketvirtadienio, tai yra balandžio 1 d., Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę.

Kovo 26 d. Seimo valdyba apsisprendė teikti Seimui siūlymą iš pareigų atleisti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorių A. Jakubauską.

Centre susiklosčiusią konfliktinę situaciją tyrė Seimo valdybos sudaryta darbo grupė, kuriai vadovavo Seimo vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Centro darbuotojai sausio pabaigoje kreipėsi į Seimo pirmininkę, susirūpinę dėl LGGRTC vadovybės veiksmų. Jie pareiškė susirūpinimą, esą centre vyrauja įtemptas emocinis klimatas ir kad dėl vadovybės spaudimo tenka palikti darbą patyrusiems istorikams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt