LRT FAKTAI
Apsauginės veido kaukės

Lietuvoje

2021.03.30 19:16

LRT FAKTAI. Į Lietuvą atkeliavo nauja sąmokslo teorija apie veido kaukes – dalijasi ir Seimo narys

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.03.30 19:16

Socialiniuose tinkluose plinta nauja sąmokslo teorija apie apsaugines veido kaukes – teigiama, kad ant jų esančios dalelės gali sukelti ligas.

Dalijamasi vaizdo įrašais, kuriuose pro mikroskopą ar net pilka akimi matomi mikroskopiniai siūleliai – LRT.lt aiškinosi, kas tai per reiškinys.

Pasidalijo ir Seimo narys

Sakoma, kad ant kaukių matyti maži siūleliai, kurie, be kita ko, dar ir juda. Lietuvoje taip pat yra tokį eksperimentą atlikusių žmonių. Tvirtinama, kad plika akimi nematomos dalelės ne tik kelia įtarimą dėl kaukių švaros, bet ir gali užkrėsti žmones ligomis. Neįprastu vaizdu dalijasi ne tik vakcinų, kaukių bei COVID-19 testų skeptikai, bet ir Seimo narys „valstietis“ Valius Ąžuolas, buvęs Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Jis pasidalijo įrašu, tvirtinančiu, esą matomi siūleliai – mikroskopiniai kirminai.

Mokslininkai ir medikai jau paneigė visą eilę mitų ir net sąmokslo teorijų apie apsaugines veido kaukes, COVID-19 testus ir vakcinas – įrodė, kad kaukės dėvėjimas nesukelia deguonies trūkumo, kad imant nosiaryklės tepinėlį nesužalojami kvėpavimo takai.

Profesorius: džiaugiuosi, kad žmonės ima į rankas mikroskopą, tačiau reikia kalbėti atsakingai

LRT.lt socialiniuose tinkluose populiarėjančias žinutes paprašė pakomentuoti KTU profesoriaus Dainiaus Martuzevičiaus, kuris dirba universiteto laboratorijoje, tobulinančioje kvėpavimo takų apsaugos priemones.

„Manau, kad tai gali būti technologinė liekana, gali būti tam tikras užterštumas, plaukas nuo veido, žiūrint, kur jis anksčiau buvo. Jei tai visiškai nauja kaukė iš pakuotės, tokių dalykų neturėtų būti. Patikimas gamintojas neleistų, kad viduje būtų kitokios struktūros plaukai viduje, plaušeliai, negu priimtinė neaustinė medžiaga iš polipropileno pluošto, kuri yra bespalvė“, – komentavo prof. Martuzevičius.

Jo teigimu, tam, kad tokios kaukės geriau filtruotų mažas daleles, gamybos metu jos yra įelektrinamos, todėl mikroskopinės dalelės galėjo prikibti atidarius pakuotę.

Tačiau mikroorganizmų, o tuo labiau kirmėlių ant kaukių, sako mokslininkas, ant kaukių neturėtų būti – net jei ir taip teoriškai nutiktų, jie visi turėtų žūti, kol yra sandariai gabenamos iš Kinijos.

„Aš per mikroskopus matau daug dalykų. Mes [universitete] iš celiuliozės bandome padaryti sluoksnį, prižiūrėjome daug visko, pavyzdžiui, veidukų, – sako kaukių technologiją tobulinantis profesorius. – Tai normalu, nereikia bijoti.“

Taigi, kas ten juda? Pašnekovo teigimu, plaušelius greičiausiai judina oras. Jis sako, kad per mikroskopą matomas vaizdas dažnai tikrai neįprastas, nepanašus į nieką, matomą plika akimi.

„Per mikroskopą nedideli poslinkiai, jei vos sujuda stalas, staiga atrodo, kad kažkas pradeda ropoti. Mikroskopija yra metodas, kurį reikia suprasti. <...> Kad tik vaikai džiaugtųsi ir žiūrėtų, ir ne kaukes kištų, o gėlytes. Tokių gražių dalykų galima pamatyti. Manau, ramiai, nereikia bijoti, jei matome užterštumą, galima atlikti cheminę analizę, kas tas juodas plaukas. Bet tai tikrai nebus pirmuonys, neis pas mus į plaučius ir nedarys ten skylės“, – sako D. Martuzevičius.

Pamačius tokių neraminančių vaizdų socialiniuose tinkluose, profesorius siūlo neskubėti jais dalintis, kreiptis į chemikus.

„Dalintis lengva ranka, skleisti paniką nėra gera praktika. Šie gaminiai, kaukės, ko gero, bus su mumis ilgam. <...> Nepanašu, kad turėsime gerą pakaitalą keliaudami, susibūrimo vietose. Mums reikia išmokti su jais gyventi, suprasti, kad tai nėra blogi gaminiai, nenužudys. Svarbu gerai prispausti kaukę, suprasti, kad tai ta pati higiena, kaip dantų valymasis, rankų plovimas ir susidraugauti su tais gaminiais“, – apie nerimą dėl kaukių kalbėjo profesorius.

Ąžuolas: kreipsiuosi į vartotojų teisių prievaizdus

Tuo metu Seimo narys V. Ąžuolas LRT.lt sakė įrašu pasidalijęs, nes jį neramina gyventojų skundai.

„Į mane kreipėsi gan daug žmonių, kurie rado tam tikrus juodus siūlus ar kas tai yra, ir jiems kilo įtarimų, ar tikrai visos Lietuvoje pardavinėjamos kaukės turi sertifikatus, atitikties deklaracijas, yra saugios naudoti.

Peržvelgiau Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVAT) puslapį, kokie ten yra pranešimai apie kaukes ir radau, kad VVAT perspėja, kad yra daug suklastotų kokybės sertifikatų, dokumentų, kaukės yra pardavinėjamos be jų. Be tokių sertifikatų kaukės neturėtų būti pardavinėjamos, dabar kaip tik rašau pareiškimą į VVAT, kitas tarnybas, kad būtų ištirtos tos situacijos, ar tikrai kaukės yra parduodamos su visais reikiamais leidimais ir kokybės sertifikatais“, – sakė Seimo narys.

Nauja sąmokslo teorija, primenanti siaubo filmą

Tačiau intriguojančių vaizdo įrašų ištakos kelia ir nerimą. Šiais įrašais besidalijantys ne šiaip atkreipia dėmesį į tariamą kaukių nešvarą, bet ir kelia tolesnes sąmokslo teorijas, pavyzdžiui, tvirtina, esą mikroskopiniai siūleliai yra odos ligą sukeliantys dariniai.

Teigiama, esą tai yra „morgilionai“ – siūleliai, kurie įsitvirtina žmogaus kūno audiniuose, taip pat ir odos. Spalvotos skaidulos kankina žmones, kūną niežti, atsiranda žaizdos.

Tačiau jei pamatysite tokį žodį, reikėtų suklusti, nes vadinamasis Morgellons sindromas, užsienio ekspertų teigimu, yra ne reali, o psichologinė liga, nors ją ir gaubia daugybė mitų. Kitaip tariant, kūną apėmę parazitai yra įsivaizduojami.

Tačiau būtent šiuos mitus naujam gyvenimui ir prikėlė pandemija, kurios palydovu iki šiol yra tapusi ne viena sena sąmokslo teorija.

Sąmokslo teorija

Beveik neįmanoma, kad Lietuvos vartotojus pasiekia biologiškai užterštos kaukės, juo labiau pirmuonys. Greičiausiai tai yra prie kaukės prikibę mikroskopiniai plaušeliai, teigia ekspertai. Tačiau neraminančiais vaizdais socialiniuose tinkluose netruko pasinaudoti ir sąmokslo teorijų kūrėjai, kurie tvirtina, kad tai yra įrodymas, kad kaukėmis siekiama užkrėsti žmones.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt