Lietuvoje

2021.03.30 18:23

Įteisintas privalomas augintinių ženklinimas: yra manančiųjų, kad tai užkraus perteklinę finansinę naštą

Reda Gilytė, Aina Mizgirdė, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.30 18:23

Po ilgų diskusijų įteisintas privalomas naminių gyvūnų ženklinimas, o jų veisimas nesilaikant teisės aktų bus laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais ir užtrauks bausmes. Nauja tvarka įsigalios gegužę.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje gali būti iki milijono neženklintų naminių gyvūnų. Pavyzdžiui, „Šiaulių letenėlės“ gyventojai lustus turi. Bet gyvūnų prieglaudoje laisvų vietų nebūna – nuolat patenka nuskriausti, išmesti, nebereikalingi. Šiuo metu čia glaudžiasi maždaug po šimtą kačių ir šunų.

„Mes patys čipuojam, tai kodėl kiti negali čipuoti. Prieglauda privalo čipuoti, tai, be abejo, visi, kurie užsiima gyvūnų dauginimu ir veisimu, jie privalo irgi čipuoti ir tai greičiausiai, ko gero, bus tik dalis kontrolės, kuri galėtų lemti būtent tą teisingą požiūrį į gyvūną ir būtent į tų veisėjų visą veiklą“, – sako „Šiaulių letenėlės“ vadovė Ingrida Butkutė.

Žinios. Gyventojai nelabai paiso judėjimo ribojimų: didėjant mobilumui – daugėja eismo įvykių

Du šeškus auginanti Samanta sako, jie jau paženklinti. Tačiau tenka priglausti pasimetusius, kurie lusto neturi. Šeškų augintojai teigia – ženklinti šiuos gyvūnus labai reikia ir dėl itin judraus būdo.

„Iš tikrųjų randame šeškų ir pasimetusių, daug lengviau būtų viską spręsti, kai gali tą čipą patikrinti ir grąžinti šeimininkui jo augintinį“, – sako „Šeškų klubo“ atstovė Samanta Šimaitytė.

Po karštų diskusijų antradienį Seimas nutarė – šeškai, katinai ir šunys turės būti privalomai paženklinti iki kitų metų gegužės. Už tai bus atsakingi gyvūnų šeimininkai. Lustas kainuotų apie 10-15 eurų priklausomai nuo to, kas ir kur ženklina.

„Nuo gegužės 1 dienos visi naujai atvesti kačiukai, šuniukai ir šeškiukai per keturis mėnesius privalomai turi būti pažymėti. Veisimui auginantieji turėtų pažymėti gyvūnus veisimui iki rugsėjo 1-osios ženklinimas būtų kompensuojamas socialiai remtiniems asmenims iki 2022 metų pabaigos“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.

„Valstiečių“ frakcijos Seime narys Arvydas Nekrošius išsakė skeptišką nuomonę.

„Šis įstatymas vienas iš tų, kur labai išbalansuos gyventojų norą auginti gyvūnus, užkraus perteklinę finansinę naštą“, – mano A. Nekrošius.

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo teigimu, ženklinti turėtų privatūs veterinarai, dabar tokių gydyklų registruota apie 780.

„Yra galvojama irgi ir apie išvažiavimą į tam tikrus punktus, į tam tikras vietas, kad arčiau gyvūno laikytojo tokią paslaugą būtų galima teikti. Ir įvairios akcijos, kalbama, kad bus kalbinami Veterinarijos akademijos studentai, kurie galėtų tikrai prisidėti“, – sako Darius Remeika.

Įstatymas taip pat uždraudė gyvūnų prekybą lauko turgavietėse, o veterinarijos gydytojai įpareigoti informuoti atsakingas institucijas, kai kyla įtarimų dėl žiauraus elgesio su gyvūnu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt