Lietuvoje

2016.05.24 14:36

Lietuvos ir Čekijos premjerai partvirtino ryžtą drauge rūpintis gynyba

LRT.lt2016.05.24 14:36

Su oficialiu vizitu Čekijoje viešintis Lietuvos ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius antradienį Prahoje susitiko su Čekijos ministru pirmininku Bohuslavu Sobotka. Vyriausybių vadovai konstatavo, kad abi šalis sieja geri ilgalaikiai dvišaliai santykiai, tačiau ekonominis bendradarbiavimas galėtų būti aktyvesnis, rašoma pranešime spaudai.

Buvo aptartos Vidurio Europos ir Šiaurės bei Baltijos šalių regioninio bendradarbiavimo perspektyvos, artėjančio NATO viršūnių susitikimo, energetikos saugumo klausimai ir kitos tarptautinės politikos aktualijos.

Kalbėdami apie artėjantį NATO viršūnių susitikimą Varšuvoje, vyriausybių vadovai pabrėžė būtinybę gebėti reaguoti į kylančias grėsmes ir pagerinti atgrasymo bei gynybos priemones.

Kaip pažymėjo Čekijos premjeras B. Sobotka, Aljansas turi demonstruoti vienybę užtikrinant Baltijos šalių saugumą.

Premjero A. Butkevičiaus teigimu, Lietuva žino ir vertina Čekijos indėlį, stiprinant mūsų apginamumą.

„Tai – tikro solidarumo ir pasirengimo kartu įveikti regionines grėsmes atspindys“, – pabrėžė Lietuvos vyriausybės vadovas ir padėkojo už dalyvavimą oro erdvės patruliavimo misijoje, kariniuose mokymuose ir pratybose.

Lietuvos vyriausybės vadovas, kaip didelį iššūkį regiono saugumui, įvardijo Baltarusijoje statomą Astravo atominę jėgainę. Nesaugiai pastatyta elektrinė gali turėti pasekmių visai Europai.

Kalbėdamas apie ekonominius ryšius, premjeras A. Butkevičius pabrėžė, kad auga tarpusavio prekybos mastai, tačiau dar yra daug erdvės plėtrai, ypač tokiose srityse kaip investicijos, turizmas.

Pasak premjero A. Butkevičiaus, prie abiejų šalių glaudesnių kontaktų turėtų prisidėti ir Čekijos avialinijų skrydžių į Vilnių atnaujinimas.

Lietuvos ministras pirmininkas pritarė Čekijos vyriausybės vadovo iniciatyvai atnaujinti glaudesnį Vyšegrado ir Baltijos šalių bendradarbiavimą rengiant atitinkamo politinio formato (4+3) vyriausybių vadovų susitikimus.

Premjeras A. Butkevičius taip pat pakvietė Čekijos tyrėjus ir mokslininkus kooperuotis su Lietuvos institucijomis, vykdant tarptautinius ir regioninius projektus.

Lietuvos vyriausybės vadovas išreiškė viltį, kad Prahoje įvykęs dvišalis transporto forumas paskatins bendradarbiavimą tarp šalių transporto ir logistikos įmonių. Pasak premjero, šis sektorius sukuria apie 14 proc. Lietuvos bendrojo vidaus produkto, turi puikiai išvystytą infrastruktūrą.

Abiejų šalių vyriausybių vadovai taip pat konstatavo, kad būtini greiti sprendimai Europos Sąjungos tarybos lygmeniu siekiant sumažinti kritinės padėties pienininkystės ir gyvulininkystės sektoriuose padarinius pieno gamintojams ir perdirbėjams.

Premjerai aukštai įvertino susitikimo išvakarėse Prahos filharmonijoje surengtą Lietuvos atlikėjų – Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro, Kauno valstybinio choro ir Violetos Urmanos – koncertą. Lietuvos atlikėjai buvo pakviesti dalyvauti tarptautinio muzikos festivalio „Prahos pavasaris“ programoje.

„Kultūra ne visada matomas, bet vienas iš labiausiai dvišalio bendradarbiavimo intensyvumą atspindinčių veiksnių“, – pažymėjo ministras pirmininkas A. Butkevičius.

Lietuvos ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pakvietė Čekijos premjeras Bohuslavą Sobotką su vizitu apsilankyti Lietuvoje.

Čekijos ekonomika pernai augo labiausiai per pastaruosius 8 metus ir siekė 4,5 procento. Pagal Lietuvos prekybos apyvartą su užsienio šalimis Čekija yra 21 vietoje, o pagal eksportą – 20 vietoje, nors pernai eksportas į Čekiją padidėjo 11 procentų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt