Naujienų srautas

Lietuvoje2013.03.18 12:41

Teismas V. Uspaskicho bylą nagrinės atskirai (papildyta 11:30 val.)

Vilniaus apygardos teismas nusprendė nelaukti, kol pasveiks dėl finansinių machinacijų teisiamas Darbo partijos (DP) lyderis Viktoras Uspaskichas ir jam iškeltą baudžiamąją bylą nusprendė nagrinėti atskirai.

Vilniaus apygardos teismas nusprendė nelaukti, kol pasveiks dėl finansinių machinacijų teisiamas Darbo partijos (DP) lyderis Viktoras Uspaskichas ir jam iškeltą baudžiamąją bylą nusprendė nagrinėti atskirai.

„Byla išskirta į atskirą“, – pirmadienio posėdyje paskelbė teisėjų kolegijai pirmininkaujanti teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė.

Tokią nutartį teisėjų kolegija priėmė siekdama, kad nebūtų vilkinamas DP bylos nagrinėjimas.

V. Uspaskichas dėl dvylikapirštės žarnos opos šiuo metu gydosi namuose, tačiau Kėdainių pirminės priežiūros centro medikai nurodė, kad jis negali atvykti į teismo posėdžius.

„Dėl tos pačios ligos negali atvykti, pažyma išduota iki kovo 21 d.“, – V. Uspaskicho advokatas Vytautas Sviderskis teigė, kad kaltinamojo gydymas gali užtrukti apie šešias savaites, nes dvylikapirštės žarnos opa paūmėjo.


Kėdainių pirminės priežiūros centro gydytos išduotoje pažymoje teigiama, kad V. Uspaskichas į teismą negalės atvykti kovo 18-19 ir kovo 21-22 d. Būtent šiomis dienomis teismas buvo suplanavęs DP bylos nagrinėjimą.

„Serga posėdžių dienomis?“, – stebėjosi teisėjų kolegijai pirmininkaujanti teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė.

Tuo metu advokatas V. Sviderskis tikino, kad pažyma išduota būtent toms dienoms, nors kaltinamasis negalėtų atvykti ir kitomis dienomis.

Teismas taip pat pagarsino, kad iš Kėdainių pirminės priežiūros centro gavo informaciją, jog V. Uspaskichas bus gydomas keturias-šešias savaites. Gydymo metu jis turi laikytis dietos, vengti stresinių situacijų. Pasak medikų, nors V. Uspaskicho savijauta gerėja, tačiau būtina toliau tęsti gydymą, laikytis darbo ir poilsio režimo.

Bylą nagrinėjantys teisėjai taip pat pranešė, kad kol kas iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) negavo informacijos, ar V. Uspaskichui Kėdainių gydytoja pagrįstai išdavė nedarbingumo pažymėjimą.

Valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas siūlė byloje daryti pertrauką – palaukti, kol DP lyderis pasveiks. Tačiau bylą nagrinėjantys teisėjai nusprendė pasitarti – išėjo į pasitarimų kambarį.

Atnaujinta 09.50 val. Į teismo salę grįžę teisėjai paskelbė, kad V. Uspaskicho byla atskiriama – „darbiečių“ byla bus nagrinėjama be jų lyderio. 

Pasak teisėjų, kaltinamojo gydymas gali užtrukti ilgiau nei nurodyta medikų pažymose.

„Ši nutartis gali būti skundžiama apeliacine tvarka per septynias dienas“, - pažymėjo teisėjų kolegijos pirmininkė.

Tokia nutartis papiktino V. Uspaskicho advokatą, kuris pažymėjo, kad nutartį būtinai skųs Lietuvos apeliaciniam teismui. Advokatas taip pat įžvelgė teisėjų kolegijos šališkumą – esą net nesulaukta duomenų iš SAM, ar pažyma dėl V. Uspaskicho ligos išduota pagrįstai.

Atnainta 09.58 val. Bylos nagrinėjimą teismas tęsia toliau – teisme parodymus duoda Seimo vicepirmininkas Vytautas Gapšys.

Jis pažymėjo, kad jokių nusikalstamų veikų nepadarė ir po trumpos kalbos pareiškė, jog atsisako atsakinėti į proceso dalyvių klausimus.

Atnaujinta 10.05 val. Parodymus sutiko duoti ir buvusi DP finansininkė Marina Liutkevičienė.

Moteris prisiminė, kad pradėjus dirbti DP, būstinės vadovė Vitalija Vonžutaitė ją supažindino su dabar valstybės saugoma buvusia partijos kasininke Nijole Steponavčiūte, į kurią jai pasiūlyta kreiptis iškilus svarbiems klausimams.

Atnaujinta 10.20 val. Pasak M. Liutkevičienės, jau po pirmojo darbo mėnesio N. Steponavičiūtė „vokelyje“ atvežė dalį atlyginimo. „Čia tau, buvo pasakyta, supratau, kad tai žadėtas atlyginimas, kuris turėjo būti pakeltas, – sakė kaltinamoji. – Aš nesiaiškinau, iš kur tie pinigai, supratau, kad tai papildomas mokestis prie atlyginimo – tiesą pasakius, mačiau, kad tai ne DP pinigai, supratau, jog aplink DP yra fondai, frakcijos“.

„Nežinau, ar tai iš paties V.Uspaskicho, ar iš frakcijos, tikrai nežinau, už tai pasirašydavau išlaidų orderyje“, – paprašyta patikslinti, iš kur atsirasdavo kasoje neapskaityti pinigai, sakė M. Liutkevičienė.

Dalį atlyginimo „vokelyje“ moteris teigė gaudavusi ne tik iš N. Steponavičiūtės, bet ir kitų partijos būstinės darbuotojų. „Vėliau pinigus gaudavau iš Giedrės Vitienės (socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės patarėja – DELFI)“,– sakė ji.

Kaltinamoji sakė, kad iš pradžių gaunamas „priedas“ sudarė šimtą ar kelis šimtus, o vėliau siekė net 1 700 litų.

Atnaujinta 10.38 val. Kaltinamoji teigė, kad N. Steponavičiūtė buvo pristatyta kaip „patikimas žmogus“, tačiau įdarbinta DP nebuvo.

„Partijoje visą laiką buvo žmonių, kurie dirbo visuomeniniais pagrindais“, – M. Liutkevičienė prisipažino, kad ji išmokėdavo atlyginimus pavedimu, o grynaisiais mokėdavo N. Steponavičiūtė.

Pasak jos, visi „darbiečiai“ oficialiai gaudavo minimalų atlyginimą.

M. Liutkevičienė aiškino, kad būtent ji buvo oficialiai atsakinga už visą DP buhalteriją, todėl labai rizikavo, kai N. Steponavičiūtė daliai darbuotojų išmokėdavo atlyginimus grynaisiais.

„Rizikavau dėl pinigų aš viena, nes jeigu žmogus pasakytų, kad atlyginimo negavo... – sakė ji. – Žinoma, neapsimokėjo ta rizika, bet dirbant darbe, gaunant nurodymus buvo viltis, kad bus geriau – darbas yra darbas, visi mes vertiname savo darbą“.

Atnaujinta 11.06 val. Teismas pagarsino ikiteisminio tyrimo metu (2006-ųjų gegužės17 d.) M. Liutkevičienės duotus parodymus. Tada ji aiškino, kad stodama į partiją nurodė, jog yra buhalterė, todėl po kiek laiko V. Vonžutaitė jai paskambino ir pakvietė dirbti partijos būstinėje. Dar vėliau jos kandidatūrai DP pritarė suvažiavime.

Kaltės dėl pareikštų įtarimų nepripažinusi moteris tyrimo pradžioje taip pat sakė, kad su V. Uspaskichu nėra bendravusi. Be to, ji aiškino, kad nieko nežino apie N. Steponavičiūtės vedamą dvigubą buhalteriją, esą ji taip pat neatlikdavo jokių finansinių operacijų DP, tik kartais pakonsultuodavo ir V. Vonžutaitės nurodymu rengdavo finansines ataskaitas.

„Taip, mano pirmoji apklausa skiriasi nuo šiandieninės, nes tada man buvo šokas, kitas dalykas – tuo metu sirgau“, – M. Liutkevičienė pažymėjo, jog vis dėlto turėjo piniginių reikalų su N. Steponavičiūte.

Ji taip pat prisipažino, kad kartą N. Steponavičiūtei davė elektroninės bankininkystės kodus prie DP priklausančios sąskaitos.

M. Liutkevičienė patikino, kad nors DP pirmininkas tvirtindavo partijos finansines ataskaitas, su V. Uspaskichu jai taip ir neteko pabendrauti.

„Asmeniškai niekada neteko bendrauti – tik „laba diena“, „viso gero“, jeigu pamatai būstinėje, jis buvo neprieinamas žmogus“, – klausinėjama apie V. Uspaskichą sakė ji.

„Visi klausimai buvo tvarkomi per V. Vonžutaitę“, – kalbėjo ji.

M. Atnaujinta 11.29 val. Teismas taip pat pagarsino per papildomą apklausą (2006-ųjų birželio 7 d.) M. Liutkevičienės duotus parodymus, kai ji prisipažino, jog dirbdama DP finansininke gaudavo 352 Lt atlyginimą „į rankas“. Moteris šios apklausos metu nurodė, jog negaudavo jokių pinigų „vokeliuose“.

Per apklausą prokuratūroje ji taip pat pažymėjo, kad niekada nėra perdavusi ar iš N. Steponavičiūtės gavusi pinigų.

Šių parodymų M. Liutkevičienė teisme taip pat išsižadėjo. „Nuo pirmosios apklausos buvo praėję pora savaičių – buvo didelės baimės, buvo atliekamos kratos, poėmiai“, – sakė ji.

Dar kitoje apklausoje, vykusioje 2006-ųjų birželio 13-ąją, M. Liutkevičienė pareiškė, jog nieko nežinojo apie neapskaitytas pajamas ir atsisakė atsakinėti į prokuroro klausimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi