Lietuvoje

2021.03.29 17:09

Seimo Sveikatos komiteto pirmininkas konservatorius bylinėjasi su konservatorių deleguotu SAM ministru

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.03.29 17:09

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) neatlieka savo funkcijų – praėjusią savaitę apie tai viešai pareiškė iš ekspertų grupės pasitraukęs Santarų klinikų profesorius Laimonas Griškevičius, pasiūlęs į pagalbą pasitelkti policiją, nes centro epidemiologams nepavyksta nustatyti beveik pusės pirminių užsikrėtimo šaltinių.

Tokia situacija trečiosios koronaviruso bangos akivaizdoje grėsminga. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai padėties nedramatizuoja. Kaip ir to, kad konservatorius, vadovaujantis Seimo Sveikatos reikalų komitetui, teisme bylinėjasi su konservatorių deleguotu sveikatos apsaugos ministru dėl to paties visuomenės sveikatos centro reikalų.

Iš Ekspertų tarybos besitraukiąs profesorius L. Griškevičius pritarė viešumoje pasigirdusiems siūlymams daugiau atsakomybės perkelti VRM ir jai pavaldžiam Policijos departamentui.

NVSC nenustatant beveik pusės pirminių užsikrėtimo šaltinių, ekspertas siūlo pasitelkti policiją: neturime vienos pandemijos valdymo grandies

„Mes neturime NVSC normalios infrastruktūros, kuri valdytų židinius ir užtikrintų kontaktų atsekimą, – pareiškė L. Griškevičius. – Todėl mes neturime šios pandemijos valdymo grandies ir ta idėja perduoti Visuomenės sveikatos centro funkcijas Vidaus reikalų ministerijai yra visiškai galima ir turbūt kad palaikytina, nes dabartinė Sveikatos apsaugos ministerijoje esanti struktūra, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, tiesiog šios funkcijos neatlieka.“

SAM su tokiu vertinimu nesutinka. „Man būtų labai sunku įvertinti, kokiais faktais remdamasis profesorius taip komentuoja. Mūsų turimais duomenimis, tai atsekimas yra labai aukštas, 90–95 proc. atvejų, – tvirtina ministro patarėja Simona Bieliūnė. – Iš tiesų matome kaip tik pozityvią labai kaitą.“

Visgi greičiausiai ministro patarėja kalba apie patvirtintų atvejų ištyrimą, o ne kontaktų atsekamumą, nes laikinoji NVSC direktorė Giedrė Aleksienė pripažįsta, kad jis tesiekia 60 procentų. „40 proc. nepavyksta nustatyti to pirminio infekcijos šaltinio“, – LRT „Dienos temoje“ kalbėjo ji.

„Jei iš tikrųjų 40 proc. mes nežinome, kur žmogus užsikrečia, tai viskas – karantinas, nes mes nevaldome situacijos. Ir kai sako, kad 90 proc., NVSC visados teigia, kad jie ištiria virš 90 procentų, bet jei tu tik 50 procentų žinai iš kur, tai kokia prasmė to sekimo?“ – vertina Ekspertų tarybos prie Vyriausybės narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Visuomenės sveikatos centrui priekaištaujama, kad kasdien nustojo skelbti epidemiologinių tyrimų duomenis, nėra duomenų apie skirtingų veiklų epidemiologinę riziką.

Pernai gruodį pradėjęs vadovauti šalies sveikatos apsaugai Arūnas Dulkys kovoje su koronaviruso pandemija vardijo tris pagrindinius tikslus, vienas svarbiausių – kad būtų atsekami visų užsikrėtusiųjų kontaktai ir tie asmenys, kurie bendravo su sergančiaisiais, būtų izoliuoti per 48 valandas.

Kovoje su pandemija turėtų veikti dvi SAM pavaldžios įstaigos – NVSC bei Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Juos A. Dulkio pirmtakas Aurelijus Veryga buvo užsimojęs sujungti, tačiau negavo Seimo pritarimo.

Vėliau A. Veryga nurodė Visuomenės sveikatos centrui perduoti ULAC valdomą „Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinę sistemą“. Šį A. Verygos įsakymą pernai rugsėjį teismui apskundė konservatorius Antanas Matulas. Dabar tapęs Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininku, A. Matulas savo ieškinio neatsiima, mat konservatorių paskirtas sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys panaikinti savo pirmtako įsakymą atsisako, minėtoji informacinė sistema lieka Visuomenės sveikatos centro žinioje.

Negana to, darbo neteko ir abiejų centrų vadovai, mat vienas atsisakė šią informacinę sistemą atiduoti, kitas nesugebėjo laiku perimti.

„Tai va dabar teismas skelbs balandžio 14 ar 15 dieną sprendimą – tai akivaizdu, kad šiandien, pandemijos metu, kur tos dvi įstaigos turi vykdyti didžiausią vaidmenį, jų veikla sutrikdyta. Tai, manau, reikia dabar nedelsiant skelbti konkursą, o teismas sudėlios taškus“, – mano A. Matulas.

„Man labai sunku komentuoti klausimą, tiesą pasakius, nesu tiek giliai informuota dėl teisminių procesų, kad galėčiau pakomentuoti, – apie ginčą sakė A. Dulkio patarėja S. Bieliūnė. – Dar kartą pasikartosiu, kad tokius sprendimus ministras priimdamas ir turėdamas poziciją, tikrai remiasi faktais ir patikrinta informacija.“

Kol konservatorius A. Matulas bylinėjasi su konservatorių partijos deleguotu ministru, Sveikatos apsaugos ministerija planuoja artimiausiu metu skelbti konkursus abiejų įstaigų vadovų pareigoms eiti, nors ateityje neatsisako ketinimų abi įstaigas pertvarkyti.

„Tikrai negaliu įvardinti tiksliai visų planų, bet pertvarka arba peržiūrėjimas tiek funkcijų, tiek įstaigų be jokios abejonės tikrai vyks. Tik turime suprasti, kad būtent mūsų vadovavimas vyksta karščiausiu pandemijos laiku, kai pertvarkos žingsniai būtų tiesiog neprotingi“, – teigia ministro patarėja.

Savaitraščio „Lietuvos sveikata“ vyriausioji redaktorė Jolanta Babiliūtė-Simaškienė sako, kad dėl susidariusios situacijos atsakomybę, visų pirma, turi prisiimti politikai, metų metus vilkinę sveikatos sistemos reformas. Dėl to dabar siaučiant pandemijai Lietuvoje nėra modernios, pagal vakarietiškus standartus dirbančios įstaigos, gebančios valdyti procesus, teikti visuomenei informaciją ir rekomendacijas, kuriomis žmonės pasitikėtų.

„Tai turėjo įsikišti labai stipriai ministerija, kuri turi Visuomenės sveikatos departamentą. O ką gi jisai daro? Jisai irgi kažką daro. Ir nė vienas tie susisiekiantys indai praktiškai nesusisiekia“, – sako J. Babiliūtė-Simaškienė.

Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys viešai yra sakęs, kad ateidamas į šias pareigas nesitikėjęs, kad „šitaip nustekenta sveikatos apsaugos sistema ir kad nėra į ką atsiremti, didžioji dalis Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų yra arba be vadovų, arba su laikinais vadovais, arba su vadovais, kurie prastai dirba“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.