Lietuvoje pradedama teikti specializuota pagalba sergantiesiems širdies nepakankamumu. Šiemet, skyrus tam lėšų, parengta keliasdešimt slaugytojų ir gydytojų, atidaromi specializuoti širdies nepakankamumo kabinetai. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, numatoma per kelerius metus įsteigti 20 tokių kabinetų ir kelias specializuotas klinikas, kad šios paslaugos būtų teikiamos visuose Lietuvos regionuose.
Pasak medikų, dažnas susirgęs kokia nors širdies liga turi ir širdies nepakankamumą – vieni tai jaučia mažiau, kitų širdis jau gerokai nusilpusi. Moderniu aparatu nustatoma, ar yra organizme susikaupusių skysčių, koks pulsas, kraujo spaudimas, atliekami ir kiti tyrimai. Pacientai mokomi, kaip išvengti ligos paūmėjimo.
„Ligoniai per metus po hospitalizacijos pas mus pateks keturis kartus. Mokymo planas sudaromas nuo pirmos konsultacijos. Pirmiausia atliekamas fizinės būklės įvertinimas, gyvenimo sąlygos, žalingų įpročių atsisakymas“, – aiškina Santariškių klinikų specializuota slaugytoja Genovaitė Steckienė.
Pirmasis mūsų šalyje Širdies nepakankamumo kabinetas įsteigtas perėmus kitų šalių, pavyzdžiui, Švedijos, patirtį, kai kartu dirba kardiologai ir specialiai parengtos slaugytojos. Prieš tai buvo atliktos pacientų apklausos.
„Beveik pusė pacientų reguliariai nevartoja vaistų arba vartoja ne visus paskirtus vaistus, nesirūpina savimi, nesisveria, valgo per daug druskos. Mokėme pacientus [kaip visa tai atlikti tinkamai – LRT.lt] ir po trijų mėnesių pamatėme jų būklės pagerėjimą“, – tikina Santariškių klinikų specializuota slaugytoja Edita Licholip.
Širdies nepakankamumo gydymas, ypač ligoninėse, – vienas brangiausių. Geresniam gydymui ir prevencijai pinigų būtų galima rasti, atsisakius nebūtino guldymo į ligonines, daugiau pacientų nukreipiant gydytis ambulatoriškai. Šiemet kursuose parengta pusšimtis slaugytojų ir gydytojų, kurie gali teikti šias specializuotas paslaugas.
„Tradicinės ambulatorinės priežiūros modelis keičiamas – vienodas vaidmuo tenka ir gydytojui, ir slaugytojui. Aukščiausio lygio centrais numatyti Vilnius ir Kaunas, kur atliekamos sudėtingos procedūros ir transplantacijos bei taikomos kitos aukšto lygio priemonės. Klaipėda bus trečias centras. Šiauliai ir Panevėžys – arti specializuotų. Toliau dar vyktų kalba apie 20 kabinetų šeimos centruose, poliklinikose“, – vardija Santariškių klinikų Širdies ir kraujagyslių ligų klinikos vadovas profesorius Aleksandras Laucevičius.
Šiemet širdies nepakankamumo kabinetai steigiami skiriant biudžeto lėšų. Tikimasi panaudoti ir europinių programų pinigus, kad kuo daugiau pagalbos būtų suteikiama ambulatoriškai.