Lietuvoje

2021.03.29 17:02

„Pažadino burbuliavimas“: kauniečius iš kantrybės veda nuotekos iš kanalizacijos šulinių, vanduo veržiasi ir virtuvėse, ir vonios kambariuose

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.03.29 17:02

Anksčiau tai buvo pavieniai atvejai, šįsyk – jau ketvirtas kartas per mėnesį: į Romainių gyventojų vonias, kriaukles, klozetus ėmė kilti nuotekos. Maža to, nuotekų vanduo sruvendavo ir iš gatvėse esančių kanalizacijos šulinių. „Kauno vandenų“ teigimu, bėdos galimos ne tik dėl to, kad užsikemša buitinių nuotekų tinklai, bet ir todėl, kad kai kurie gyventojai prie jų nelegaliai prijungę lietvamzdžius.

Nuotekos sruveno iš kelių šulinių

Raimonda (vardas pakeistas, tikrasis redakcijai žinomas) LRT.lt minėjo, kad nuo kovo pradžios keturis kartus teko kviesti avarinę tarnybą į Romainius. Pastarąjį kartą – praėjusį trečiadienį. Apie dešimt metų čia gyvenanti moteris sakė, kad anksčiau buvo vos keli atvejai, kai viršun veržėsi nuotekos.

„Unitazas pilnas, kvapas yra, garsas vonioje – tarsi kažkas gargaliuotų. Jei kas nors iš kaimynų paleido vandenį, tada ir kriauklėse stovi. Vonios kambaryje kvapas stipriai jaučiasi. Lauke gal taip nesijaučia kaip uždaroje patalpoje“, – komentavo Raimonda.

Ji džiaugėsi, kad bent jau nuotekos namuose neišsiliedavo į kambarius. Raimonda sakė gyvenanti Vijūkų gatvėje, kur trečiadienį, pasak jos, iš gretimai esančių keturių šulinių tekėjo nuotekos į paviršių.

„Blogiausia, kad iš tų šulinių viskas liejasi ir eina į melioracijos griovį arba į lietaus nuotekas“, – pasakojo Raimonda.

Iškviestos avarinės tarnybos darbuotojai, anot moters, praplaudavo šulinį, tačiau problema nedingo.

„Kai kvietėme kovo 4-osios naktį, atvažiavo, praplovė, bet nežinojo, kuris šulinys susietas, ir visiškai nėjo į kitą gatvės pusę, kur dar yra šulinys“, – dėstė moteris.

Jos teigimu, esama bėdų ir dėl vandentiekio: kone kiekvieną sekmadienį bėga rudas drumzlinas vanduo.

Apie dešimt metų čia gyvenanti moteris sakė, kad anksčiau buvo vos keli atvejai, kai viršun veržėsi nuotekos.

Vakare įspėjo kaimynai

Raimonda teigė, kad bėdos dėl nuotekų buvo opios ir Romainiuose esančių Romainiškių, Kaimelės gatvių gyventojams. Pastarojoje gatvėje pernai gruodį įsikūręs Laurynas (vardas pakeistas, tikrasis redakcijai žinomas) sakė, kad ilgiau čia gyvenantys kaimynai pasakoję, jog anksčiau tokios problemos nebūdavo dažnos.

„Ir kovo mėnesį man teko tris kartus skambinti į avarinę tarnybą. Jie minėjo, kad jeigu padarinys pašalinamas, gyventojai neinformuojami, o jeigu būtų problema, kurios negalėtų pašalinti mechaniškai, mus informuotų. Per tuos tris kartus padarinį pašalino, bet, kaip suprantu, problema išlikusi“, – sakė Laurynas.

Jis prisiminė, kad kovo pradžioje, kai pirmą kartą nuotekos ėmė tekėti viršun, vėlai vakare į duris paskambino kaimynai ir įspėjo stengtis nenaudoti vandenį eikvojančių įtaisų, nes pas juos labai pakilęs vanduo ir gali užlieti.

„Išbėgau į kiemą, prie mūsų vartų yra šulinys, matėsi, kad pro viršų sruveno vanduo“, – teigė pašnekovas.

Vyro teigimu, nepasitaikė, kad jo paties namus užlietų nuotekos, tačiau tai sukelia papildomų rūpesčių. Šeima turi mažametę dukrą, tad tenka dažnai skalbti drabužius, maudytis, plauti indus.

„Buvo taip, kad tualete nuleidus vandenį viskas stovėdavo viršuje ir negalėdavome juo naudotis“, – pridūrė Laurynas.

Jo teigimu, prieš kelias dienas pažadino burbuliavimo garsas, sklindantis iš vonios kambario, tačiau nuotekos dar nepasiekė kriauklės ar vonios dugno.

„Septintą ryto paskambinau tarnybai, atvažiavo likviduoti padarinių, bet 11 valandą viskas dar buvo taip pat. Paskambinau dar kartą, sakė, kad su esama technika nepavyko pašalinti problemos. Kaip suprantu, prireikė rimtesnės technikos“, – apie tarnybų darbą pasakojo Laurynas.

Buvo taip, kad tualete nuleidus vandenį viskas stovėdavo viršuje ir negalėdavome juo naudotis.

Problema – nelegaliai prie nuotekų tinklų prijungti lietvamzdžiai

„Kauno vandenų“ viešųjų ryšių specialistas Andrius Nenėnas LRT.lt sakė, kad užsikimšimų lauko nuotekų tinkluose visiškai išvengti neįmanoma.Vis dėlto jis baksnoja į gyventojus: dažniausiai tokių bėdų kyla dėl gyventojų neatsakingumo naudojantis buitinių nuotekų infrastruktūra.

„Pagrindinė problemų priežastis yra į klozetus metamos įvairios higienos bei maisto atliekos, vandenyje netirpstantys popieriniai rankšluosčiai. Todėl lauko tinklų vamzdynuose kaupiasi nešmenys, mažėja jų pralaidumas ir dėl šios priežasties susiformuoja kamštis“, – komentavo A. Nenėnas.

Jis minėjo, kad avarinės tarnybos registre šiemet kovą užfiksuoti keturi pranešimai dėl užsikimšusių buitinių nuotekų tinklų Vijūkų gatvės atkarpoje tarp Kudrėnų ir Užliedžių gatvių. A. Nenėno teigimu, visais atvejais kamščiai pašalinti, tinklai išplauti į angas tarp šulinių įleidus specialią plovimo žarną, paleidus galingą vandens srovę, sukeltą aukštu slėgiu.

„Pažymėtina, kad papildomai praėjusį trečiadienį į pagalbą buvo pasitelkta tinklų plovimo brigada. Minėtas tinklas buvo praplautas didesnėmis techninėmis charakteristikomis gebančiu dirbti hidrodinaminiu automobiliu ir, tikimės, problema nesikartos“, – pridūrė A. Nenėnas.

„Kauno vandenų“ atstovo teigimu, iškritus gausiam kritulių kiekiui, ypač periferiniuose kvartaluose, kaip ir šiuo atveju, bendrovė gauna pranešimų dėl užlietų patalpų ar žemiau esančių teritorijų. Užliejimą ir nuotekų kilimą dažnai lemia nelegalios paviršinių nuotekų jungtys prie buitinių nuotekų tinklų, kurie suprojektuoti atsižvelgus į galimą maksimalų geriamojo vandens vartojimą ir nėra pritaikyti surinkti lietaus nuotekas.

A. Nenėnas pabrėžė, kad nebūtinai tie gyventojai, kurie susidūrė su bėda, yra nelegaliai prijungę lietvamzdžius su kanalizacija.

„Taip paprasčiau žmonėms tvarkyti nuotekas, o iš tikrųjų – perkraunami buitinių nuotekų tinklai, kurie nėra pritaikyti surinkti ir lietaus nuotekas. Romainiai yra probleminis rajonas, ypač ten, kur vykdoma plėtra. Taip pat Garliavoje probleminė ištisa gatvė. Dar – Domeikavoje“, – minėjo specialistas.

Kad yra nelegali jungtis, „Kauno vandenys“ išsiaiškina sauso garo generatoriumi. Anot A. Nenėno, darbuotojai pučia sausą garą į buitinių nuotekų šulinį ir stebi, ar garas nerūksta pro lietvamzdį.

„Jeigu pradeda rūkti, tai ženklas, kad prijungta nelegaliai. Ypač tai išryškėja per polaidžius, liūtis, o dabar buvo labai daug sniego ir kai kur skendo kiemai“, – teigė „Kauno vandenų“ viešųjų ryšių specialistas.

A. Nenėnas pabrėžė, kad nebūtinai tie gyventojai, kurie susidūrė su bėda, yra nelegaliai prijungę lietvamzdžius su kanalizacija.

Pastebėję nelegalią jungtį, „Kauno vandenys“ duoda žinią Kauno miesto savivaldybei. Jos Viešosios tvarkos skyrius siunčia įspėjimus gyventojams, ragina susitvarkyti. Dažniausiai to, pasak A. Nenėno, pakanka. Jeigu įspėjimai negirdimi, vyksta patikrinimas, o nustačius, kad neteisėti įrenginiai nedemontuoti, gyventojai gali gauti nuo 100 iki 600 eurų baudą.

Esami tinklai atitinka reikalavimus

Paklaustas, ar planuojama Romainių mikrorajone plėsti nuotekų tinklų sistemą, A. Nenėnas atsakė neigiamai: „Esamų tinklų pralaidumas atitinka reikalavimus. Be to, vykdyti papildomų kvartalinių tinklų tiesimą tankiai gyvenamoje teritorijoje būtų sudėtinga. Mažai galimybių privažiuoti sunkiajai technikai, vykdant darbus galbūt tektų ardyti ir esamą infrastruktūrą.“

„Kauno vandenų“ atstovas sakė, kad bendrovės Eksploatacijos skyrius periodiškai atlieka bendrovės valdomų tinklų profilaktinius darbus. Problemų buitinių nuotekų tinkluose būna įvairių, pagrindinės prevencinės priemonės siekiant išvengti gedimų ir avarijų tinkluose yra tinkama ir laiku atlikta jų priežiūra, techninių parametrų suderinamumas, vartotojų atsakingumas – negalima mesti vandenyje netirpstančių medžiagų.

Komentuodamas vandentiekio problemą Romainiuose, A. Nenėnas sakė, kad Romainių ir Vijūkų zonai vanduo tiekiamas iš Eigulių vandenvietės. Joje išgaunamas vanduo atitinka visas normas.

„Ten net nebūtini vandens gerinimo įrenginiai, pakanka įprastų filtravimo procedūrų. Problemų veikiausiai atsiranda dėl didelės gyventojų koncentracijos, nuolatinių statybų. Todėl tankiai gyvenamose vietovėse, kur jau yra ir dėl nuolatinės mikrorajono plėtros vis atsiranda naujų atsišakojimų nuo pagrindinės linijos, padidėjęs vartojimas gali sąlygoti laikiną vandens drumstumą, nes dėl padidėjusio slėgio sukyla per ilgą laiką ant vamzdžių sienelių nusėdę natūralūs netoksiški gamtiniai mikroelementai“, – minėjo A. Nenėnas.

Anot jo, bendrovė į visus gyventojų nusiskundimus dėl vandens kokybės reaguoja ir ragina apie tai pranešti avarinei tarybai. „Kauno vandenų“ inžinieriai atvyks ir praplaus vandentiekio linijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.