Lietuvoje

2016.05.21 14:55

Politologai: tikrasis E. Masiulio korupcijos skandalo poveikis reitinguose dar neatsispindi

BNS2016.05.21 14:55

Kyšininkavimu įtariamo buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio skandalo poveikis Lietuvos politinei situacijai kol kas reitinguose dar pilnai neatsiskleidžia, teigia BNS kalbinti politologai.

„Atlikimo laikas šios apklausos dar neleidžia aiškiai matyti, kas keičiasi sistemoje. (...) Atitinkamai ir Liberalų partijos reitingas yra beveik nepakitęs. Iš esmės visa tai, ką mes matėme politinėje arenoje pastarosiomis dienomis, reitinguose dar neatsispindi ir tik po mėnesio ar kitų, vėliau vykdytų apklausų metu bus galima matyti, kas keičiasi“, – sakė Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Tomas Janeliūnas.

Bendrovės „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys BNS sakė, kad po teisėsaugos pranešimo apie įtarimus E. Masiuliui apklausta buvo jau tik penktadalis respondentų.

Vytauto Didžiojo universiteto politologas Mindaugas Jurkynas šeštadienį BNS teigė, kad galutinis politinis paveikslas turėtų susidėlioti rugsėjį, nes kol kas neaišku, kokių dar „bombų ir bombelių viešųjų ryšių prasme“ gali nutikti per vasaros mėnesius.

Situacijai įtakos turės ir A. Guoga, ir R. Šimašius

Pasak T. Janeliūno, kol kas sudėtinga vertinti, kokios įtakos Liberalų sąjūdžio reitingams ateityje gali turėti korupcijos skandalas, nes požiūrį į partiją paveiks ir buvusio laikinojo partijos pirmininko Antano Guogos pasisakymai, ir tai, kaip situacija toliau klostysis Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus atžvilgiu.

„Kadangi tai yra susiję ne tik su vienu žmogumi – E. Masiuliu, bet vėliau sekė ir A. Guogos chaotiškas elgesys ir pasitraukimas iš partijos, ir toliau tos bangos sklinda į kitus asmenis, kyla klausimai R. Šimašiui – visa tai dar trunka, nėra pasibaigę ir greičiausiai dar truks netgi ne vieną savaitę, netgi ne vieną mėnesį“, – teigė politologas.

Jo teigimu, dėl to skandalo įtaka partijos reitingams iki galo nepaaiškės net ir birželį pasirodysiančiuose reitinguose.

„Bet aš neabejoju, kad vėlesnėse apklausose mes tuos pokyčius matysime ir įdomiausia ne tik, kiek krenta liberalų partijos reitingai, bet ir kurių kitų partijų reitingai kyla, tai yra, kurios partijos geriausiai išnaudos tą liberalų nuosmukį“, – kalbėjo T. Janeliūnas.

Pasak jo, labiausiai tikėtina, kad liberalų rinkėjus pasiims Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partija, tačiau taip pat įmanomas variantas, jog kitų partijų reitingai nepasikeis, o buvę Liberalų sąjūdžio rinkėjai rinkimuose apskritai nedalyvaus.

„Tvarkiečių“ reitingas – chaoso partijoje pasekmė

Pasak T. Janeliūno, labai smukęs „Tvarkos ir teisingumo“ reitingas yra partijos neveiksnumo ir joje tvyrančio chaoso pasekmė.

„Man jis atrodo labai logiškas, nes ši partija yra įšalusi savo veikloje paskutiniu metu. Kai kitos pradėjo gana intensyvias rinkimų kampanijas, šioje partijoje vyksta kažkoks absoliutus chaosas, Paksas yra kaltinamas irgi korupcijos skandale, partija iš esmės nedaro jokios rinkimų kampanijos, bando užsiimti keistų komisijų kūrimu Seime, ir panašiai“, – kalbėjo politologas.

Pasak jo, partija „balansuoja ant savidestrukcinio laiptelio“.

Politologo teigimu, vangumas rinkimų kampanijoje „Tvarkai ir teisingumui“ koją pakišo ir todėl, kad aktyvios rinkiminės kampanijos ėmėsi kitos partijos.

„Kadangi pradėjo judėti kitų partijų reitingai ir rinkėjai po truputį jau ieško sau atsakymo, už ką jie vis dėlto balsuos (...), tai kitų partijų reitingai juda, o „Tvarka ir teisingumas“, stovėdama vietoje, praranda savo potencialą“, – kalbėjo T. Janeliūnas.

Pasitikėjimas R. Karbauskiu – avansu

Pasak politologo M. Jurkyno, su socialdemokratų partijos lyderiu premjeru Algirdu Butkevičiumi susilyginę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio reitingai rodo, kad „valstiečių“ lyderis pasitikėjimo kreditą gauna avansu.

„Valstiečių ir žaliųjų lyderis R. Karbauskis, kuris iš esmės nieko nedaro ir negali daryti klaidų, nes jam nereikia priiminėti sprendimų, tą populiarumą aišku turi kreditan, iš anksto, o Socialdemokratų partijos lyderiui didžiausia atsakomybė tenka ir už keičiamą poziciją, ir už Vijūnėlės dvarą, ir už tam tikrus vadybinius sprendimus partijoje, (Druskininkų mero Ričardo) Malinausko išėjimą. Tai, aš manau, atsispindi reitinguose“, – sakė ekspertas.

„Lietuvos ryte“ šeštadienį skelbiami visuomenės nuomonės apklausos rezultatai rodo, kad Socialdemokratų partijos reitingas per mėnesį šiek tiek pakilo ir siekia 16,2 proc. (kovą – 15,7 proc.), toliau auga ir palaikymas „valstiečiams“, šį mėnesį siekiantis 12,5 proc. (11,1 proc.). Trečią ir ketvirtą vietas dalinasi Liberalų sąjūdis su Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionimis demokratais. Už šias partijas balsuotų 8,9 proc. respondentų. Balandį liberalų reitingas siekė 9,6 proc., konservatorių – 8 procentus.

Darbo partiją rinktųsi 8,2 proc. (8,4 proc.) atsakiusiųjų, „Tvarką ir teisingumą“ – 5,3 proc. (8,4 proc.).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt