Lietuvoje

2016.05.20 21:10

Lietuvos kariai su sąjungininkais mokėsi atremti galimas grėsmes

Šturmo operacijos, įkaitų vadavimas, priešo pajėgų taikinių neutralizavimas, tai tarptautinių specialiųjų operacijų pajėgų pratybų „Liepsnojantis kalavijas“, užduotys. Lietuvos elitiniai kariai kartu su sąjungininkais tris savaites mokėsi kovoti hibridinio ir konvencinio karo sąlygomis.

Viena suvaidinta specialiųjų pajėgų šturmo operacija vyko viename Lietuvos mieste. Kariai atakuoja pastatą, kuriame įkaitais laikomi mūsų šalies pareigūnai. Vos po kelių minučių įkaitai išlaisvinami, dalis teroristų nukaunami, dalis – sulaikoma.

Žvalgyba, objektų šturmas, priešiškų pajėgų agentų, vadovavimo ir valdymo centrų neutralizavimas, informacinės operacijos – tai scenarijai, pagal kuriuos specialiųjų operacijų taktinės grupės ir komandos mokėsi atremti galimas grėsmes. Didžiausios tarptautinės elitinių karių pratybos vykdytos pagal NATO kolektyvinės gynybos scenarijų. Karių komandos mokėsi kovoti hibridinio ir konvencinio karo sąlygomis, kai šalyje užfiksuojama priešiškų pajėgų agresija.

„Modeliuojame įvairius scenarijus, tai yra besikeičiančios situacijos – nuo hibridinės iki konvencinės, jos ypatingos tuo, kad buvo vykdomos ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, ir buvo operacijos kur reikėjo dirbti su Latvijos specialiosiomis operacijų pajėgomis“, – pasakojo Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas Vilmantas Tamošaitis.

Teigiama, kad Rusijai aneksavus Krymą ir Ukrainoje eskaluojant karinį konfliktą, grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui yra akivaizdžios.

Lietuva per porą pastarųjų metų ne tik žymiai padidino išlaidas gynybai, bet ir sukūrė greitojo reagavimo pajėgas, skirtas atremti hibridinio karo grėsmes, sustiprinta Baltijos šalių oro policijos misija. Siekiant atgrasyti Rusiją Aljansas planuoja ir kovinių batalionų dislokavimą Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Lenkijoje. Pasak kariuomenės, pratybų „Liepsnojantis kalavijas“ scenarijai rengti atsižvelgiant į kintantį regiono saugumą.

„Labai gerai, kad bendradarbiaujama. Priešas dabar vienas, todėl reikia ruoštis, kai mes kartu, esame stipresni“, – sakė Ukrainos karo atašė kapitonas Dmitro Donskoj.

Anot Gruzijos kariuomenės atstovo, pratybos surengtos Lietuvoje yra galimybė gruzinams treniruotis, taip pat tai žingsnis, siekiant patekti į Aljansą.

Pratybos „Liepsnojantis kalavijas“ Lietuvos kariuomenės specialiųjų operacijų pajėgų iniciatyva organizuojamos kasmet nuo 2012-ųjų.