Lietuvoje

2016.05.24 07:31

Parkinsono ligą svarbu atpažinti ankstyvoje stadijoje

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2016.05.24 07:31

Nuo Parkinsono ligos Lietuvoje gydosi apie 13 tūkst. žmonių. Nors šios ligos visiškai išgydyti neįmanoma, tačiau ankstyvas gydymas gali užkirsti kelią greitam progresavimui. Deja, pasak gydytojo Alvydo Unikausko, Parkinsono liga yra viena sunkiausiai atpažįstamų ankstyvoje stadijoje, o laiku jos nepastebėjus žmogaus gyvenimas tampa tikra kančia. 

„Daugelis galvoja, kad tai – vyresnių žmonių liga, tačiau tai tėra mitas. Iš tiesų ja galima susirgti ir nesulaukus 40-ies. Labai svarbu pastebėti netipinius simptomus, kurie gali reikšti ankstyvuosius Parkinsono ligos požymius“, – aiškina profesorius A. Unikauskas.

Mediko teigimu, Parkinsono liga yra lėtinė, progresuojanti nervų sistemos liga, kai nyksta ir degeneruoja tam tikros smegenų ląstelės. Jos gamina dopaminą ir dalyvauja nevalingoje, pasąmoninių judesių kontrolėje, todėl judesiai pasunkėja ir sulėtėja. 

„Nežymūs ligos požymiai gali tęstis keliolika ar net keliasdešimt metų, kol atsiras matomi požymiai. Žmogus serga, bet nesupranta, kad tai gali būti Parkinsono liga. Ryškūs požymiai pasireiškia tada, kai apie 70 proc. dopaminą gaminančių smegenų ląstelių jau yra išnykusios ir gydyti jau per vėlu“,– įspėja gydytojas.

Jo teigimu, svarbūs ne tik genetiniai, bet ir aplinkos veiksniai. Chemikalai, toksinės medžiagos, naudojamos žemės ūkyje ar pramonėje, gali išprovokuoti šią ligą. Pirmieji netipiniai ankstyvieji pastebimi ligos požymiai – uoslės ir virškinimo sutrikimai, padidėjęs prakaitavimas, rankų judesių sulėtėjimas.

Plačiau apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“.