Lietuvoje

2016.05.20 17:20

G. Vainausko prekybos poveikiu byla keliauja į teismą

BNS 2016.05.20 17:20

Teisėsauga penktadienį pranešė baigusi ikiteisminį tyrimą, kuriame žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ vadovas Gedvydas Vainauskas ir buvęs bendrovės „Omnitel“ ilgametis vadovas Antanas Zabulis įtariami prekyba poveikiu.

Valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo“ vadovo europarlamentaro Rolando Pakso atžvilgiu byla ikiteisminio tyrimo metu buvo išskirta, siekiant nelaukti Europos Parlamento sprendimo dėl „tvarkiečių“ lyderio teisinės neliečiamybės panaikinimo. Prokurorai R. Paksui taip pat ketina pareikšti įtarimus prekyba poveikiu.

Su ikiteisminio tyrimo duomenimis susipažinus proceso dalyviams, ši byla dabar bus nagrinėjama Vilniaus apygardos teisme. Abu kaltinamieji savo kaltę neigia.

Teisėsauga tyrė duomenis, kad žiniasklaidos grupės vadovas G. Vainauskas sutarė su R. Paksu, jog šis už beveik 10 tūkst. eurų vertės kyšį paveiks Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos darbuotojus, kad šie leistų naudoti naują „Norfos“ parduotuvę Prienuose.

Tiriant kitą šio ikiteisminio tyrimo epizodą nagrinėtas ir galimas spaudimas siekiant G. Vainausko poveikio dėka nutraukti Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) tyrimą dėl sukčiavimo stambiu mastu. Tiriant šį epizodą įtarimai pareikšti buvusiam bendrovės „Omnitel“ ilgamečiam vadovui A. Zabuliui. Prokuratūra tuomet tyrė Lietuvos atsinaujinančios energetikos ir aukštųjų technologijų bendrovės „BOD Group“ Europos Sąjungos paramos įsisavinimą. Prokurorai vėliau nusprendė atnaujinti šį tyrimą.

„Nepadariau jokio nusikaltimo, su G. Vainausku esu kalbėjęs, dirbome ir su BOD grupe, bet tai buvo darbiniai klausimai, kurie neturi nieko bendra su kriminaliniais nusikaltimais“, – BNS penktadienį sakė A. Zabulis.

FNTT 2014–2016 metais tyrė Lietuvos atsinaujinančios energetikos ir aukštųjų technologijų bendrovės „BOD Group“ Europos Sąjungos paramos įsisavinimą. Įtarimai šiame tyrime buvo pareikšti „BOD Group“ valdybos pirmininkui Vidmantui Janulevičiui ir Vladui Sakalauskui, kuris yra „BOD Group“ įmonės „Baltic Solar Energy“ akcininkas ir direktoriaus pavaduotojas. Šių metų sausio 26 dieną FNTT V. Janulevičiaus atžvilgiu tyrimą nutraukė, įtarimai buvo panaikinti nenustačius jo veikloje nusikaltimo požymių. Verslininkas V. Sakalauskas savo kaltę pripažino ir šių metų vasario 1 d. teisėjo patvirtintu prokuroro nutarimu buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą nustačius vienerių metų laidavimo terminą.

Paaiškėjus įtarimams dėl galbūt daryto poveikio siekiant nutraukti FNTT tyrimą, Generalinė prokuratūra šių metų kovą atnaujino tyrimą. Proceso dalyvių V. Janulevičiaus ir V. Sakalausko statusas yra toks, koks buvo iki panaikintų nutarimų priėmimo – jie abu įtariamieji.

Nei ankstesnį tyrimą dėl ES lėšų vykdę FNTT pareigūnai, nei tyrimui vadovavęs Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Dainius Baraniūnas tyrime dėl prekybos poveikiu yra liudytojai.

„FNTT pareigūnai – nei įtariamieji, nei jokie specialieji liudytojai“, – BNS patikino FNTT vadovas Kęstutis Jucevičius.

Tai patvirtino ir Generalinė prokuratūra, kurios atstovė Elena Martinonienė BNS nurodė, kad anksteniam tyrimui dėl ES paramos įsisavinimo vadovavęs D. Baraniūnas prekybos poveikiu tyrime apklaustas kaip paprastas liudytojas.

Atnaujintą tyrimą vykdo Specialiųjų tyrimų taryba, jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamentas.

Su G. Vainausku BNS penktadienį nepavyko susisiekti. Jis prekyba poveikiu įtariamas pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius, jam gręsia iki aštuonerių metų nelaisvės.

A. Zabuliui pagal Baudžiamąjį kodeksą numatyta laisvės atėmimo bausmė iki septynerių metų.