Naujienų srautas

Lietuvoje2016.05.20 12:11

Po skandalingo audito rektorius D. Pollickas palieka baltarusišką universitetą

Lietuvoje veikiantis baltarusiškas Europos humanitarinis universitetas (EHU) paskelbė, kad rektorius Davidas Pollickas nuo šios vasaros nebedirbs šiame universitete. Tam įtakos greičiausiai turėjo į viešumą nutekėjusios audito išvados, parodžiusios, kad D. Pollickui universitetas išleido pasakiškas sumas, tačiau universitetas leidžia suprasti, kad šis žingsnis planuotas.

Dar pernai dabartinio rektoriaus, o anksčiau – konsultanto D. Pollicko alga siekė apie 14 tūkst. eurų per mėnesį.

Ir tai dar ne viskas. EHU atlikto audito ataskaitą gavęs baltarusiškas portalas Bel.biz paskelbė, kad D. Pollickas iš universiteto per keturis mėnesius – nuo pernai birželio iki rugsėjo gavo 104 tūkst. dolerių (92,2 tūkst. eurų).

Bel.biz straipsnyje rašoma, kad auditoriai nustatė tokią schemą: D. Pollickas neva patiria didelių finansinių išlaidų ir pateikia sąskaitas „American Councils“ , o vėliau tas sumas, be didelių analizių, universitetas kompensuoja.

Šios sąskaitos, pasak Bel.biz, yra už aviabilietus, viešbučius, vairuotojo paslaugas. Auditoriai sako, kad problema ta, jog jiems nebuvo pateikta jokių papildomų duomenų, pavyzdžiui, aviabilietų kopijų.

„Tokios kompensacijos D. Pollicko naudai gali rodyti apie mokestinius pažeidimus“, – rašo auditoriai.

Jei išlaidos buvo kompensuotos, už jas reikėjo sumokėti mokesčius.

2015 metų liepą EHU kompensavo „American Councils“ pateiktas dviejų EHU valdančiosios tarybos narių – D. Davidsono ir G. Prince`o išlaidas – 52 080 dolerių (46,1 tūkst. eurų).

Auditoriai negavo jokių dokumentų, patvirtinančių šias išlaidas – taip jie teigia dokumente, todėl jie nėra tikri, kad išlaidos buvo tikros.

Jie rekomendavo Šiaurės ministrų tarybai kreiptis į „American Councils“ ir paprašyti detalesnės informacijos apie sąskaitas ir išlaidas.

Penktadienį išplatintame EHU pranešime universiteto Valdančiosios tarybos pirmininkė Anne Lonsdale pranešė, kad D. Pollickas baigs eiti universiteto rektoriaus pareigas šią vasarą.

Aiškinama, kad planavo dirbti dvejus metus

A. Lonsdale pažymėjo, kad 2015-ųjų lapkritį D. Pollickas patvirtino tuometiniam Valdančiosios tarybos pirmininkui Danieliui Tarschys ketinantis išbūti pareigose planuotą dviejų metų laikotarpį ir palikti EHU 2016-ųjų pavasarį.

Tačiau jo esą buvo paprašyta pasilikti ilgiau ir D. Pollickas sutiko pabaigti einamuosius akademinius metus iki numatyto strateginio plano ir naujo Bendrauniversitetinio studijų dalykų bloko kūrimo proceso užbaigimo bei suteikti galimybę naujo rektoriaus profesionaliai tarptautinei paieškai.

„Taryba nuoširdžiai dėkoja už D. Pollicko geranoriškumą palaikant EHU bendruomenę šiuo svarbiu laikotarpiu“, – teigiama pranešime.

„Mes patikėjome profesoriui didelę atsakomybę įgyvendinti strateginį planą, tuo pačiu metu siekiant ženkliai sumažinti universiteto išteklius ir siekti didesnio sąnaudų efektyvumo atsižvelgiant į mažėjantį studentų skaičių regione“, – rašė EHU ir pažymėjo, kad tai sudėtinga užduotis, bet šie darbai bus užbaigti iki profesoriaus darbo pabaigos.

Pranešime cituojamas D. Pollickas teigia, kad jam buvo garbė ir malonumas dirbtu su tiek žmonių, pasišventusių EHU pamatinių vertybių užtikrinimui ir skatinimui tokiu kritiniu metu dar jauno universiteto istorijoje.

„Grįžtu namo linkėdamas geriausio ir turėdamas didžiulę viltį, kad šie iškilūs, stiprūs ir geri žmonės ir toliau stengsis atsispirti ignoravimui ir savų interesų paisymui tų, kurie visuomet bus grėsme asmeniniams, politiniams ir socialiniams pokyčiams, pasiekiamiems per tikrą išsilavinimą“, – teigė jis.

EHU pabrėžė, kad D. Pollickas buvo universiteto konsultantu nuo 2014-ųjų kovo, vėliau tapo kandidatu į rektoriaus postą, paskui ir pačiu rektoriumi, o dabar jis esą maloniai sutiko eiti pareigas iki vasaros, kad galėtų padėti universitetui naujo rektoriaus paieškų laikotarpiu.

Pasak universiteto, bus vykdoma tarptautinė būsimo rektoriaus paieška.

Įtaką sprendžiant dėl rektoriaus turės vietoje Šiaurės ministrų tarybos EHU Patikos fondą dabar prižiūrinti Švedijos tarptautinio vystomojo bendradarbiavimo agentūra (SIDA).

Šiaurės ministrų taryba neseniai paskelbė nusprendusi neberemti baltarusiško universiteto. Kasmet taryba EHU paremdavo apie pusę milijono eurų. Lietuvos Vyriausybė šią mokslo įstaigą kasmet remia po 200 tūkst. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi