Lietuvoje

2016.05.19 17:21

Operacijos metu rastos pirmos jūrinės minos

LRT.lt2016.05.19 17:21

Nuo gegužės 16d. Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje nepertraukiamai dirbantys tarptautinės nesprogusios amunicijos paieškos ir nukenksminimo jūroje operacijos „Open Spirit 2016“ dalyviai jūros dugne jau aptiko 3 jūrines minas. Taip pat buvo rasta 1 raketos dalis, 2 jūrinių minų inkarai ir 1 nuskendusio laivo liekanos.

Pirmąją operacijos „Open Spirit 2016“ metu aptiktą miną gegužės 18d. popietę surado Prancūzijos išminavimo laivas „Saggitare“. Apie 10 jūrmylių (apie 19 km.) į pietvakarius nuo Juodkrantės jūros dugne aptiktas objektas buvo identifikuotas kaip Antrojo pasaulinio karo laikų sprogmuo ir sunaikintas vietoje.

Kitos dvi jūrinės minos aptiktos Norvegijos ir Lietuvos narų – išminuotojų. Pirmoji rasta apie 5 jūrmylės (apie 10 km.) į pietvakarius nuo Juodkrantės, antroji apie 3 jūrmylės (apie 5,5 km.) į pietvakarius nuo Klaipėdos uosto vartų. Planuojama, kad šie radiniai taip pat bus sunaikinti vietoje.

Išminavimo „Open Spirit 2016“ operacijos rajonai yra išdėstyti Lietuvos teritorinių vandenų ir išskirtinės ekonominės zonos vandenyse Baltijos jūroje ir buvo parinkti remiantis istorine medžiaga patvirtinančia minavimo darbus jūroje I-II pasaulinio karo metais bei Lietuvos, Švedijos ir Vokietijos turima tarptautine Baltijos jūros dugno duomenų baze. Minų ir kitų sprogstamųjų užtaisų žvalgymui operacijos dalyviams yra išskirstytos jūros teritorijos 42 kvadratinių jūrmylių (apie 78 kvadratinių kilometrų) plote. Minėtos teritorijos šiai operacijai yra numatytos kaip pirmojo prioriteto teritorijos, kurias išžvalgius bus pereita prie antrojo prioriteto teritorijų išsidėsčiusių 287 kvadratinių jūrmylių (apie 533 kvadratinių kilometrų) plote, rašoma pranešime spaudai.

Tarptautinė ir didžiausia šiais metais Baltijos jūroje nesprogusios amunicijos paieškos ir nukenksminimo operacija „Open Spirit 2016“ vyksta gegužės 16–27 d. Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje. Operacijoje dalyvauja 19 karinių laivų, 9 narų-išminuotojų komandų ir kitų specialistų iš 14 šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.