Lietuvoje

2021.03.23 18:45

Etikos komisijai išteisinus teisėją, kai kuriems politikams kilo klausimų: jiems keliami mažesni skaidrumo reikalavimai?

Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.03.23 18:45

Teisėjų etikos ir drausmės komisijai išteisinus Aukščiausiojo Teismo teisėją Andžejų Maciejevskį, kai kuriems politikams kilo klausimų, kodėl teisėjui kartelė nuleista žemiau nei, pavyzdžiui, ministrui arba rajono tarybos narei. Teisėjo interesų deklaracijoje nebuvo duomenų apie giminystės ryšius, nekilnojamojo turto sandorį ir papildomą uždarbiavimą. Teisėjų etikos ir drausmės komisija pasiūlė teisėjui deklaruoti, kas nedeklaruota, tačiau pažeidimo nekonstatavo.


Vienas pažeidė, kitas – ne

Europos komisaras Virginijus Sinkevičius su ironija primena, kad buvo pripažintas pažeidusiu įstatymą, kai nedeklaravo viešų duomenų, kad eina ministro pareigas.

2017 m. lapkričio 28 d. V. Sinkevičius, dabartinis eurokomisaras, viešai prisaikdintas ūkio ministru. Nepraėjus nė metams, V. Sinkevičius Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) paskelbtas pažeidusiu įstatymą, nes deklaracijoje nenurodė, kad eina ministro pareigas.

Teisėjų etikos ir drausmės komisijoje užpraeitą savaitę svarstytas Aukščiausiojo Teismo teisėjas A. Maciejevskis. Teisėjo deklaracijoje nebuvo nurodyta, kad jo jaunėlis brolis Janas Maciejevskis yra žemesnės instancijos teismo teisėjas, kurio išnagrinėtos bylos gali ateiti ir iki Aukščiausiojo Teismo. Teisėjų etikos ir drausmės komisija patarė Aukščiausiojo Teismo teisėjui giminystės ryšius deklaruoti.

„Komisija nusprendė griežtai rekomenduoti teisėjui deklaruoti savo asmeninius ryšius, – LRT RADIJUI sakė Liudas Ramanauskas, prezidento paskirtas visuomenės atstovu į teisėjų etikos ir drausmės komisiją. – Mano asmenine pozicija, visi esame prieš įstatymus lygūs ir visiems jie turi galioti vienodai.“

Eurokomisarui, tuomečiam ūkio ministrui V. Sinkevičiui, skirtingai nei Aukščiausiojo Teismo teisėjui, niekas rekomendacijų nedalijo. Fakto deklaracijoje nėra – vadinasi, yra pažeidimas.

„Tas faktas, kad aš paskirtas ministru, nuo visuomenės nebuvo nuslėptas, tačiau deklaracijoje tai neatsispindėjo ir buvo užskaityta kaip pažeidimas. Su pažeidimu aš galiu tik sutikti, koks jis absurdiškas bebūtų. Komisija tiesiog taikė įstatymo raidę, nežiūrėdama į aplinkybes“, – LRT RADIJUI kalbėjo Europos komisaras.

Jis tvirtino, kad papildyti deklaracijos nebuvo leista. „Jeigu man būtų paskambinta iš tos pačios komisijos ir pasakyta, kad jūs turite papildyti ir jūs turite 24 valandas, aš tikrai tą būčiau padaręs“, – sakė V. Sinkevičius ir pridūrė, kad nuoskaudos dėl sprendimo nebeturi.

Ir teisėjai, ir ministrai deklaracijas pildo VTEK interneto svetainėje pagal tuos pačius reikalavimus.

Duomenų nebuvo – žalos nemato

Aukščiausiojo Teismo teisėjo A. Maciejevskio deklaracijoje visuomenės nariai negalėjo matyti informacijos apie nekilnojamojo turto nuomos sandorį. Teisėjas nuomoja dviejų kambarių butą Vilniuje.

Deklaracija buvo atnaujinta po to, kai LRT susidomėjo teisėjo papildomomis pajamomis, bet komisija nusprendė, kad teisėjas nieko nepažeidė.

„Kaip aš sakau, žala yra tik tokia, kad visuomenei 2 metus buvo pradingusi viešojo intereso deklaracija, tai, kas nebuvo matoma“, – LRT RADIJO eteryje paaiškino Teisėjų etikos ir drausmės komisijos narė Snieguolė Matulienė.

Anot jos, gerai, kad vėliau teisėjas deklaraciją papildė. „Pasikeitus įstatymo bazei, tam tikroms rekomendacijoms, prievolei atnaujinti deklaracijas teisėjas tą padarė ir jis tą deklaravo, aš tame tikrai neįžvelgiu (pažeidimo, – red. past.)“, – kalbėjo komisijos narė.

Nedeklaravo kelių eurų vertės intereso – pažeidimas

„Iš tos istorijos aš matau, kad teisėjams keliami netgi mažesni viešumo ir skaidrumo reikalavimai nei paprastam savivaldybės lygmens politikui“, – LRT RADIJUI sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojas Bronislovas Matelis. Anot jo, teisėjas turėjo finansinės naudos, o deklaracijose apie tai nėra duomenų.

Seimo narys, kalbėdamas apie tai, kad teisėjams reikalavimų kartelė nuleista žemiau nei savivaldos lygio politikams, veikiausiai turėjo mintyje Šilalės tarybos narės Vitalijos Jankauskaitės-Milčiuvienės istoriją. Rajono politikė buvo pripažinta pažeidusia įstatymą, nes nedeklaravo nė 3 eurų neverto intereso.

„Keli tarybos nariai, kurie esame opozicijoje, teikėme siūlymą mažinti žemės mokestį. Šilalės rajonas – žemės ūkio kraštas, kasmet teikiamas toks pasiūlymas ir tas mokestis būna sumažinamas, – savo istoriją prisiminė V. Jankauskaitė-Milčiuvienė. – Kadangi buvo karantino pradžia, meras pasakė, kad dar turime laiko ir galėsime tą sprendimą priimti vėliau. Mes net nebalsavome už šį siūlymą, galimybės nusišalinti netgi neturėjau, tą, žinoma, būčiau padariusi.“

Šilalės tarybos narė VTEK buvo pripažinta pažeidusia viešųjų ir privačių interesų derinimo reikalavimus: „Nors įrodinėjau, kad man nauda iš to būtų buvę 2 eurai ir 49 centai per metus.“

V. Jankauskaitė-Milčiuvienė išgirdo paaiškinimą, kad jokio skirtumo, kokio dydžio nauda nėra deklaruota.

„Žmogus gali turėti kelis centus naudos, jis gali būti pavadintas supainiojęs viešuosius ir privačiuosius interesus. Iš tikrųjų yra tekę girdėti, kad kai kurių politikų ar valstybės tarnautojų, kitų svarbių asmenų veiklos nevertina taip griežtai ir jiems yra atlaidesni. Lengviau nubausti eilinį tarybos narį iš provincijos negu kokį teisėją iš Vilniaus“, – LRT RADIJUI kalbėjo Šilalės tarybos narė.

Kaltų nebelieka

Aukščiausiojo Teismo teisėjo A. Maciejevskio deklaracijoje nėra ir įrašų, kad prie algos teisėjas prisiduria uždarbiaudamas privačių bendrovių organizuojamuose mokymuose. Pažeidimo komisija irgi nerado.

„Dabar dėl mokymų: čia aš esu subjektyvi, kaip jūs sakote, varnas varnui akies nekerta. Kadangi pati esu susijusi su mokymais ir žinau, kad mums, kaip visuomenei, sprendžiant teisinio švietimo klausimus, man labai svarbu, kad komentuotų ne bet kas neišmanantis, o tie, kurie tiesiogiai priima sprendimus“, – dėstė Teisėjų etikos ir drausmės komisijos narė S. Matulienė.

„Pagal Teisėjų etikos ir drausmės komisijos sprendimą išeitų taip, kad kiekvienas teisėjas galėtų eiti į stambias korporacijas ir skaityti paskaitas. Man, kaip visuomenės nariui, kyla abejonių, ar tas teisėjas neskaitė paskaitų, kaip išvengti mokesčių arba kitų dalykų“, – svarstė B. Matelis. Konstitucinis Teismas savo reglamente yra išaiškinęs, kad uždarbiauti privačiose struktūrose teisėjams Konstitucija draudžia.

Anot B. Matelio, vieša paslaptis, kad yra teisėjų klanai, kurie saugo bei dangsto savo narius. „Kai svarstome teisėjų kandidatūras į tam tikrus postus, kalbame apie tai, kuriam klanui tas teisėjas priklauso. – LRT RADIJO eteryje atviravo Seimo narys. – Teismų sistema lieka uždara, klaninė sistema, vienas kitą nusimazgoja ir kaltų kaip ir nebelieka. Gaila, kad su teismų reforma niekur toli nenuėjome.“

Pirmininkė laukia motyvų, tada komentuos

LRT RADIJAS norėjo sužinoti, kokiais motyvais priimant Aukščiausiojo Teismo teisėjui palankų sprendimą rėmėsi pati Teisėjų etikos ir drausmės komisijos pirmininkė Sigita Jokimaitė.

„Ji nori pamatyti sprendimą, kur surašyti visi motyvai, tada jums pakomentuos“, – sakė Nacionalinės teismų administracijos atstovė Rūta Andriuškaitė. Aukščiausiojo teismo teisėją A. Maciejevskį išteisinančius motyvus parašyti ketinama per 30 dienų nuo sprendimo priėmimo.

„Kalbama apie žmones, kurie vykdo teisingumą Lietuvoje, todėl negali būti sprendimų, kurie leistų suabejoti, kad formuojasi kažkokia uždara bendruomenė, kurioje taisyklės yra tokios, kad bendruomenės narį galima pasaugoti, tik švelniai pabarti, bet nepritaikyti griežtesnių priemonių, kurios atgrasytų nuo tam tikrų veiklų“, – LRT RADIJUI klabėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Broliai teisėjai vienas kito nedeklaravo

Aukščiausiojo Teismo teisėjo A. Maciejevskio brolis J. Maciejevskis, kuris yra Vilniaus apylinkės teismo teisėjas ir pirmininko pavaduotojas, taip pat nėra deklaravęs, kad jo vyresnis brolis yra Aukščiausiojo Teismo teisėjas. Jis sako, kad deklaracijos papildyti nesiruošia, nes nemato interesų konflikto.

Teisėjas A. Maciejevskis per atstovę spaudai perdavė, kad komentuos tik tuomet, kai komisija surašys motyvus.

Nė vienas iš brolių teisėjų deklaracijų giminystės ryšiais iki šiol nėra papildęs, nors A. Maciejevskiui Teisėjų etikos ir drausmės komisija tą padaryti rekomendavo.

Populiariausi

Prie Vilniaus savivaldybės nusidriekė eilės norinčiųjų pasiskiepyti.
21

Lietuvoje

2021.04.11 11:32

Prie vakcinavimo centro Vilniaus savivaldybėje liejosi aistros: turi registracijos laiką, bet reikia laukti eilėje

savivaldybė sako peržiūrėsianti vakcinavimo procesą; atnaujinta 12.02
21