LRT FAKTAI
Našlaičių kapinėse buvo rasti vieno garsiausių šalies partizanų A. Ramanausko-Vanago palaikai

Lietuvoje

2021.03.24 21:23

LRT FAKTAI. Ar dėl krizės LGGRTC išties stoja kasinėjimai Našlaičių kapinėse, kur jau rasti šešių partizanų palaikai?

Liepa Želnienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.03.24 21:23

Konfliktas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (LGGRTC) gali turėti labai skaudžių pasekmių, sako iš centro atleista istorikė Mingailė Jurkutė.

Anot jos, dėl konflikto gali užstrigti kasinėjimai Vilniuje, Našlaičių kapinėse, kur per pastaruosius kelerius metus surasti šešių garsių Lietuvos partizanų palaikai. Tačiau ar išties stoja kasinėjimai Našlaičių kapinėse?


Per trejus metus Vilniuje, Našlaičių kapinėse, buvo rasti ir identifikuoti šešių Lietuvos partizanų palaikai. Tarp jų ir Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas, kurio palaikų ieškota kelis dešimtmečius. Šias paieškas vykdė LGGRTC, o kasinėjimus atliko Vilniaus universiteto (VU) archeologas Gintautas Vėlius.

Iš Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atleista istorikė M. Jurkutė sako, kad tolesni Našlaičių kapinių tyrinėjimai strigs, nes dabartinė centro vadovybė susipyko su VU archeologais.

„VU archeologai traukiasi iš kasinėjimų Našlaičių kapinėse, ten stoja darbai, iš tikrųjų baigiasi, nes įstaiga sugebėjo susipykti“, – LRT RADIJO laidoje „Aktualijų studija“ sakė M. Jurkutė.

Tokius atleistos istorikės žodžius laidoje suskubo paneigti LGGRTC generalinis direktorius Adas Jakubauskas.

„Aš pirmą kartą girdžiu šitą teiginį. Kasinėjimai ne tik nesustoja, jie intensyvėja ir Našlaičių kapinėse, ir VU archeologai Leipalingio kapinėse dirba su mumis. Tai, ką istorikė, buvusi kolegė M. Jurkutė kalba, man yra nauja ir nelabai suvokiama“, – sakė A. Jakubauskas.

LRT RADIJAS nutarė patikrinti, kaip yra iš tikrųjų. Ar kasinėjimai Našlaičių kapinėse stringa, ar intensyvėja?

G. Vėlius grįžta į klasikinę archeologiją

Partizanų palaikų Našlaičių kapinėse trejus metus ieškojęs Vilniaus universiteto archeologas Gintautas Vėlius pripažino, kad išties ši vasara bus paskutinė, kai jis savo laiką ir jėgas skirs Našlaičių kapinių tyrimams. Tačiau tai esą lėmė ne konfliktas tarp centro ir universiteto. Tiesiog Našlaičių kapinėse pagrindiniai darbai jau atlikti.

„Niekaip nesusiję tie tyrimai, kuriuos mes vykdome, ir peripetijos su esamu direktoriumi. Jokio loginio ryšio nematau tarp archeologinių tyrinėjimų ir to, kas dabar vyksta Genocido centre. Iš principo darbai padaryti. Visų partizanų palaikai, kurių ieškota, yra surasti. Ten liko tik patikrinti vieną kitą versiją, tą ir darysime šią vasarą“, – LRT RADIJUI sakė G. Vėlius.

Po vasaros, pasak archeologo, bendradarbiavimas su LGGRTC išties baigsis. G. Vėlius planuoja, kaip pats sako, grįžti į klasikinę archeologiją.

„Turiu labai daug planų, nes pavyko laimėti Mokslo tarybos mokslininkų grupių konkursą tyrinėti Kernavę, Aukuro kalną. Čia dabar man didysis planas trejiems metams į priekį. Žodžiu, kuriam laikui grįžtame į klasikinę archeologiją“, – teigė G. Vėlius.

LGGRTC Memorialinio departamento vyriausiasis istorikas Dalius Žygelis paaiškino, kad sutartis su G. Vėliumi buvo sudaryta kaip su privačiu asmeniu, o ne per universitetą, todėl kalbėti apie institucijų nesutarimus ir dėl to esą stringančius tyrimus, pasak jo, negalima.

„Sutartis su G. Vėliumi sudaryta kaip su privačiu asmeniu, ne kaip su universiteto darbuotoju. Ir sutartis yra ne su universitetu, o su privačiu asmeniu. Su jo darbovietėmis tai visai nesusiję. Tad tie darbai yra planuojami ir tiek, kiek reikės, tiek mes ir dirbsime. Aišku, būtų gaila Gintą prarasti. Aš bijau, kad universitetas gali jį pradėti spausti kaip savo darbuotoją.

Ten dar buvo paminėta, kad įstaigos susipykusios. Jokio susipykimo aš niekad nepastebėjau tarp įstaigų. Tikrai. Universitetas, taip, rašė raštus, man atrodo, jie peržengė bet kokias ribas kišdamiesi į kitos įstaigos darbą, tad man ši situacija ir M. Jurkutės žodžiai visiškai nesuprantami ir visiškai neatitinka situacijos. Tai yra netiesa, ką ji kalba“, – sakė D. Žygelis.

Darbai baigiami, nebent ras naują siūlo galą

Tiesa, teigdamas, kad darbai Našlaičių kapinėse intensyvėja, klydo ir LGGRTC vadovas A. Jakubauskas. Anot D. Žygelio, darbai čia baigiasi natūraliai.

„Tiesiog manome, kad Našlaičių kapinėse, šios dienos duomenimis, praktiškai suradome viską, ką reikia. Viską, ką mes galime ten surasti. Savo tikslus pasiekėme ir beliko tik pora perkasų įsitikinti, nes dar turime keletą įtarimų patikrinti. Iš esmės tie darbai natūraliai būtų baigti“, – sako LGGRTC vyriausiasis istorikas.

Archeologo G. Vėliaus teigimu, gali būti prasmės Našlaičių kapinėse dar padirbėti. Galbūt naujų paslapčių atskleis ir šios vasaros kasinėjimai, kai bus ieškoma kapinėse užkastų daiktinių įrodymų.

„Tyrimas nėra baigtinis, kadangi kapinėse KGB slėpė visus galus. Tai yra daiktiniai bylų įrodymai. Jų, matyt, po kurio laiko susikaupdavo daug ir juos irgi reikėjo kur nors slėpti. Jie nukeliaudavo į tas pačias Našlaičių kapines, tad galvojame pažiūrėti, kas yra. Nežinome, ar tai įrodymai iš KGB, ar iš Lukiškių kriminalinių bylų. Tiesiog bandysime ieškoti“, – kalbėjo G. Vėlius.

Per trejus metus Našlaičių kapinėse aptikti partizanų Albino Ivanausko-Topolio, A. Ramanausko-Vanago, Vytauto Miškinio-Viesulo, Juozapo Streikaus-Stumbro, Pranciškaus Prūsaičio-Lapės ir Antano Kraujelio-Siaubūno palaikai. Visi partizanai, išskyrus A. Kraujelį, buvo sušaudyti Vilniuje, KGB tardymo izoliatoriuje.

Mingailės Jurkutės teiginys, kad Vilniaus universiteto archeologai traukiasi iš kasinėjimų Našlaičių kapinėse, nes įstaiga su jais sugebėjo susipykti, nėra tikslus. Klysta ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovas Adas Jakubauskas, sakydamas, kad kasinėjimai Našlaičių kapinėse intensyvėja. Archeologas Gintautas Vėlius iš tiesų šiose kapinėse darbuotis ketina paskutinę vasarą, nes užsibrėžti tikslai įgyvendinti – šešių partizanų palaikai rasti. Beliko patikrinti paskutines versijas ir tyrimai bus tęsiami nebent tuomet, jei kapinėse rasti daiktiniai įrodymai atskleis naujų paslapčių.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt