Naujienų srautas

Lietuvoje2016.05.18 20:30

LRTK: „NTV Mir Lithuania“ eteryje kurstyta neapykanta

LRT.lt 2016.05.18 20:30

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK), atlikusi tyrimą dėl galimo pažeidimo per „NTV Mir Lithuania“ balandžio 15 dieną transliuotoje laidoje „Ypatingas įvykis. Tyrimas“, nustatė, kad joje išsakytais teiginiais buvo kurstoma tautinė neapykanta, rašoma pranešime spaudai.

Televizijos programoje „NTV Mir Lithuania“ transliuotoje laidoje buvo nagrinėjamos temos apie lietuvių ir latvių kolaboravimą vykdant Holokaustą Baltijos šalyse, rusų tautinės mažumos padėtį Baltijos valstybėse ir atgimstančius fašistinius judėjimus Baltijos valstybėse.

Minėtoje laidoje buvo kurstoma neapykanta, akivaizdžiai ir vienareikšmiškai skatinamas priešiškumas Baltijos valstybėms (ypač Lietuvai ir Latvijai), formuojamas negatyvus Baltijos valstybių, kaip neonacizmo rėmėjų, įvaizdis, t. y. buvo siekiama parodyti Baltijos valstybes kaip fašistines valstybes, tęsiančias fašistinės Vokietijos tradicijas, todėl keliančias realią grėsmę Lietuvoje ir Latvijoje gyvenantiems rusams.

Tam tikri faktai laidoje perteikiami dezinformuojant visuomenę, teiginiams pagrįsti naudojama dezinformacija, nors laidoje rodytame vaizdo įraše aiškiai matyti, kad asmenys protestuoja prieš nacionalistinių pažiūrų demonstrantus, laikydami plakatą su užrašu „Vakar – Juden Raus. Šiandien – Lietuva – lietuviams“.

Laidoje Baltijos valstybių tautos buvo atvirai demonizuojamos, joms priskirtinos etiketės visuomenėje suprantamos vienareikšmiškai neigiamai, atgrasančiai – nacionalistai, (neo)fašistai, nacistai, radikalai. Tiesa pateikiama tik iš dalies, sąmoningai atrinkta ir tokiu būdu, nors kiekvienas išsakytas teiginys atskirai negali būti vertinamas kaip aiškiai melagingas, kuriama bendra neigiamų žinių apie Baltijos valstybes ir jų gyventojus visuma, žiūrovas nuteikiamas prieš juos.

Tų pačių minčių nuolatinis kartojimas priverčia auditoriją tikėti tuo, kas sakoma, neanalizuoti pateikiamo turinio – „Baltijos šalys yra fašizmą remiančios valstybės, jose gyvenanti rusų tautinė mažuma yra persekiojama“.

Laidoje paskleista informacija daugeliu atvejų buvo grindžiama ne įrodymais, o prielaidomis. Nagrinėjamos temos, kalbinti įvykių liudininkai, pašnekovai ir ekspertai parinkti taip, kad iliustruotų ir tariamai patvirtintų laidos vedėjo ar korespondento teiginius.

Vadovaudamasi Visuomenės informavimo įstatymo nuostatomis, LRTK priėmė sprendimą įpareigoti Lietuvoje veiklą vykdančius retransliuotojus ir kitus asmenis, teikiančius televizijos programų platinimo internete paslaugas ir platinančius televizijos programą „NTV Mir Lithuania“, 12 mėnesių nuo šio sprendimo įsigaliojimo dienos platinti ją tik už papildomą mokestį televizijos programų paketuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi