Lietuvoje

2013.03.17 11:14

Punsko valsčiaus viršaitis prašo 80 proc. priedo lietuviškoms mokykloms

Rūta Lankininkaitė, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2013.03.17 11:14

Punsko valsčiaus viršaitis dėl nepakankamo finansavimo švietimui kreipėsi į Lenkijos premjerą Donaldą Tuską, prašydamas prie lietuviškų mokyklų mokinio krepšelio skirti 80 procentų priedą. Lenkijos švietimo ministerijai rengiamuose dokumentuose jis siūlo keisti tautinių mažumų švietimo finansavimo modelį, kad mokyklas visiškai išlaikytų valstybė.

Punsko valsčiaus viršaitis dėl nepakankamo finansavimo švietimui kreipėsi į Lenkijos premjerą Donaldą Tuską, prašydamas prie lietuviškų mokyklų mokinio krepšelio skirti 80 procentų priedą. Lenkijos švietimo ministerijai rengiamuose dokumentuose jis siūlo keisti tautinių mažumų švietimo finansavimo modelį, kad mokyklas visiškai išlaikytų valstybė.

Pasak Punsko valsčiaus viršaičio, šiemet lietuviškoms mokykloms išlaikyti trūksta daugiau nei dviejų milijonų litų. Mokykloms mokinio krepšelį skiria Lenkija, savivaldybei dalį lėšų tenka pridėti iš savo biudžeto –mokytojų atlyginimams, kurie sudaro 80 procentų visų lėšų, remontams, paslaugoms apmokėti.

Navinykų, Vidugirių ir Pristavonių lietuviškoms mokykloms išsaugoti trūksta 700 tūkstančių litų. Lietuva finansinę paramą jau pažadėjusi. Tačiau Punsko viršaitis sako, kad pinigų vistiek trūks.

„Turim daug vilčių, kad mumm padės ir tarėjai, ir viršaitis, baigiant aukščiausiomis valdžiomis, kad tikrai prisimenant ir Lietuvos pažadus, raminam tėvus ir vaikus, kad susitiksim, kad dirbsim“, – sako Navinykų mokyklos direktorė Anastazija Sidarienė.

Lenkijos švietimo viceministras LRT televizijos laidos „Panorama“ žurnalistams tvirtino esą šiemet skirtas priedas tautinių mažumų švietimui kaip tik suteikia galimybę išsaugoti mažas mokyklas. Joms skiriamas priedas esą sudaro 170 procentų ir finansavimas švietimui auga.

„Naujai įvestas kokybės svertas labai palankus lietuvių tautinei mažumai, tai yra ir toms mokykloms, kur dėstoma dviem kalbomis. Lietuvių tautinės mažumos švietimui nuo sausio mėnesio papildomai skirta beveik penkiasdešimties procentų priedas prie mokinio krepšelio. Dvidešimčia procentų daugiau nei pernai. Apskritai Punsko valsčiui finansavimas išaugo beveik 100 procentų“, – tikina Lenkijos švietimo viceministras Maciejus Jakubowskis.

Tačiau Punsko viršaitis tikina, kad priedas didelėms mokykloms, kur mokosi ir lenkai, ir lietuviai, skiriamas per mažas.

„Tas krepšelis yra netinkamas. Mes su šitiuo niekaip megalim prasimušti, įrodyt, kad mums reikėtų didesnio krepšelio“, – sako Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Liškauskas.

Viršaitis kreipėsi į Lenkijos premjerą prašydamas didelėms mokykloms, kur dėstomoji kalba yra lietuvių arba čia formuojamos lenkų ir lietuvių klasės, būtų skirtas 80 procentų priedas, ir neslepia, kad mažos mokyklos gali būti uždarytos, norint kompensuoti finansavimą kitoms trims didelėms mokykloms.

„Mūsų sistema sukurta  taip, kad mes skiriame pinigus mokiniams ir jų mokslui. Mažoms mokykloms dideli priedai. Tačiau savivaldybė pati sprendžia, kiek mokyklų ir kokių reikia valsčiui. Bet mokytojų išlaikymas, tai jau savivaldybės reikalas“, – teigia M. Jakubowskis.

Punsko viršaitis Lenkijos švietimo ministerijai rengiamuose dokumentuose siūlo keisti tautinių mažumų švietimo finansavimo modelį, kad mokyklas visiškai išlaikytų valstybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11