Lietuvoje

2016.05.18 10:56

E. Gentvilas: nėra jokių duomenų, kad pas E. Masiulį rasti pinigai galėjo būti skirti partijai

Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“, LRT.lt2016.05.18 10:56

Liberalų sąjūdžio viršūnėse siautusi audra pamažu rimsta – atsistatydinus korupcija įtaramam Eligijui Masiuliu, sudegė ir laikinasis partijos vadovas Antanas Guoga, ketinęs iš esmės reformuoti partiją. Jis pasitraukė iš partijos vadovybės ir iš Liberalų sąjūdžio apskritai. Partijos vairą į savo rankas ketina imti Vilniaus meras Remigijus Šimašius, o liberalų rinkimų sąrašo lydriu taps Eugenijus Gentvilas. „Remigijus yra jaunesnės kartos atstovas, „Facebook“ riteris, aš – senesnės kartos. Manau, galime sutelkti ne tik partijos narius aplink mudviejų tandemą, bet ir partijos rinkėjus, remėjus“, – teigia E. Gentvilas. Tiek jis, tiek R. Šimašius tvirtina, jog nėra jokių požymių, kad partija yra įsivėlusi į neskaidrius reikalus ir kad didžiulę sumą grynųjų pinigų E. Masiulis galėjo paimti partijos rinkimų kampanijai. Apie tai – pokalbis su partijos vicepirmininkais R. Šimašiumi ir E. Gentvilu. 

– Pone Šimašiau, ar jums pačiam tikėtinai skamba informacija, kad Eligijaus Masiulio namuose rastas ketvirtis milijono eurų grynais?

R. Šimašius: Tai iš tiesų labai rimta problema, esame gilioje duobėje. Kita vertus, mes perkratėme  bei peržiūrėjome viską ir nepamatėme, kad partija galėtų būti į visa tai įsivėlusi. Nėra tokių užuominų, jokių požymių.

– Klausinėjote kolegų, ar kas nors ką nors girdėjo, kad partijai galėjo būti perduoti grynieji pinigai rinkimų kampanijai?

R. Šimašius: Taip, žinoma. Klausinėjome, aiškinomės. Aš pats savivaldybėje tai dariau. Siunčiu partijai labai aiškią žinią, kaip ir Eugenijus Gentvilas – jei kas nors jaučiasi prisidirbęs, geriau dabar susipakuoti daiktus ir išeiti, nes tolerancija tokiems dalykams yra nulinė. Noriu pasidžiaugti, kad neprasidėjo sąmokslo teorijos, esą teisėsauga nori su kažkuo susidoroti. Vertiname teisėsaugos darbą, manome, kad ji dirba kruopsčiai, sąžiningai. Jokių priekaištų neturime.

– Daugelis politikos stebėtojų teigia, kad pinigai asmeniui, t. y. Eligijui Masiuliui, galėjo būti perduoti labiau sudėtingomis formomis, kad ir per sąskaitas užsienyje, ofšorines kompanijas ir panašiai. Tačiau panašu, kad šiuo atveju reikėjo grynų pinigų, kurie dažniausiai naudojami partijų reikalams. Pavyzdžiui, duodant vienmandatininkams, kad jie tuos pinigus įneštų kaip savus į specialiąsias sąskaitas ir tokiu būdu padengtų dalį išlaidų rinkimų kampanijos metu. Kaip jūs tai vertinate? 250 tūkstančių eurų grynais?

R. Šimašius: Grynais, negrynais, didelė ar maža suma, gudriais ar primityviais būdais perduota – visi šie klausimai yra labai aktualūs nagrinėjant bylą. Aš pats nekantrauju kuo greičiau išgirsti atsakymus ir iš teisėsaugos, ir iš Eligijaus Masiulio.

– Ar jūs turite savo versiją? Esate arti partijos vadovybės, turbūt netrukus ir pats būsite jos vadovu. Ką manote?

R. Šimašius: Keliu klausimą: ar gali būti, kad kažkas iš partijos kolegų ar pati partija yra įsivėlusi į nešvarius dalykus? Jau minėjau, kad perkratėme viską, tačiau jokių požymių nematome. Žinoma, galvą guldyti galiu tik už save, tačiau ir už partijos kolegas garantuoju. Reikia sąžiningumo standratą kelti aukštyn, todėl tarsimės su audito agentūromis, ir su „Transparency International“, kaip atlikti partijoje sistemos auditą ir įvertinti, ar mes viską darome gerai. Suprantame, kad tik sąžiningumu ir nuoseklumu galime įrodyti, kad mumis vėl galima pasitikėti. Žinodami, kad esame teisūs, kad galime vieningai dirbti, mes grąžinsime rinkėjų pasitikėjimą.

– Jūs nesate teisūs, nes panašu, kad jūsų buvęs pirmininkas paėmė didelį kyšį.

R. Šimašius: Tikrai nenoriu menkinti šešėlio, kuris mestas. Net jei buvęs pirmininkas veikė asmeniškai, ne partijos vardu – jis buvo liberalų veidas. Aišku, kad šešėlis krenta ant mūsų visų. Situacija bloga, mes tai puikiai žinome. Esu dėkingas visiems, kurie supranta. Pasitikėjimą turime atstatyti nuo nulio.

– Liberalų sąjūdis Seime yra opozicinė partija, daug įtakos esminiams sprendimams ji neturi. Tačiau liberalai valdo didžiuosius miestus – Vilnių, Klaipėdą. Gal Eligijui Masiuliui galėjo būti perduoti pinigai už kokių nors reikalų sutvarkymą Vilniuje? Yra žinoma, kad „MG Baltic“ įmonė „Mitnija“ laimi statybų konkursus Vilniaus mieste, tarp jų – vieno baseino statybą. Gal tai galėjo būti atlygis už reikalų tvarkymą per Eligijų Masiulį, o ne per Remigijų Šimašių?

R. Šimašius: Pats kėliau klausimą, ar galėjo kas nors vykti už mano nugaros. Įvertinome visus įmonių ir pačios administracijos sandorius, kurie galėjo būti susiję su užsakymais koncernui „MG Baltic“ priklausančioms bendrovėms. Po praėjusių metų svavivaldos rinkimų nieko panašaus nėra, išskyrus vieną atvejį, susijusį su baseino Fabijoniškėse statybomis. Konkurso sąlygos buvo nediskriminacinės, dalyvavo keturios bendrovės. Vienintelis konkurso kriterijus – kaina. Po konkuso laimėtojo paskelbimo įvyko derybos, dalyvavo ir vyriausybės atstovai. Buvo bandoma dar labiau sumažinti kainą. Su laimėtoju irgi suderėta dėl mažesnės kainos. Vėliau išsiaškinome, kad konkursą laimėjęs konsorciumas ketina pasitielkti „MG Baltic“ priklausančią įmonę subrangovu. Tačiau aš esu visiškai ramus dėl šio konkurso skaidrumo.

– Sieksite partijos pirmininko posto. Kodėl?

R. Šimašius: Jaučiu atsakomybę dėl liberalų idėjos Lietuvoje išlikimo ir stiprumo. Akivaizdu, kad kažkam reikia imtis atsakomybės. Tai mano sprendimas, priimtas pasitarus su bendražygiais. Akivaizdu, kad partijos vadovybei būtina atsinaujinti. Jei partiečiai manimi pasitikės, būsiu geras pirmininkas.

– Pone Gentvilai, kodėl jūs nesiekiate partijos pirmininko posto? Kai anksčiau postą paliko liberalų lyderis Rolandas Paksas, būtent jūs perėmete partijos vairą. Buvo ir kitų pirmininkų, jų atsistatydinimų, tačiau krizinėse situacijose jūs imdavotės vaidmens. Kodėl to nedarote dabar?

E. Gentvilas: Nesiimkime sąmokslo teorijų. Remigijus Šimašius taip pat nesiveržia į šį postą. Atsakomybė milžiniška, laikotarpis be galo sunkus. Mes racionaliai sudėliojome argumentus ir pateikėme sprendimą partijai. Jei aš būčiau ir partijos pirmininkas, ir rinkimų sąrašo vedlys, visas dėmesys būtų nukreiptas į mane, mes neišnaudotume Remigijaus potencialo. Remigijus yra jaunesnės kartos žmogus, „Facebook“ riteris, o aš esu senesnės kartos atstovas. Manau, galime sutelkti ne tik partijos narius aplink mudviejų tandemą, bet ir partijos rinkėjus, remėjus. Šiandien nei aš, nei Remigijus negalime kalbėti apie kažkokį asmeninį interesą. Mes turime įrodyti rinkėjams, kad esame tokie, kokiais deklaruojame esantys.

– Pone Šimašiau, jūs vesite partiją į rinkimus pats juose nedalyvaudamas?

R. Šimašius: Esu tiesiogiai išrinktas meras, yra daugybė nebaigtų darbų ir įsipareigojimų. Nenoriu blaškytis ir nesiblaškau – nepriklausomai nuo Seimo rinkimų rezultatų, aš dirbsiu mero poste iki kadencijos pabaigos.

– Ar teisingai suprantu, kad kandidatavimą į partijos pirmininkus jūs suvokiate kaip auką vardan partijos?

R. Šimašius: Tai yra mano sąmoningas sprendimas. Žinoma, ketvirtadienį ryte nebūčiau nė susapnavęs, kad teks priimti tokį sprendimą. Tačiau dabar aplinkybės reikalauja greitų žingsnių ir sprendimų. Esu dėkingas kolegoms, kurių žvilgsniai krypo į mane ir į Eugenijų, ragino imtis atsakomybės. Liberalų idėjos man jau 20 metų artimos, aš iš tikrųjų sergu už jas. Liberalų sąjūdis vienija 8 tūkstančius narių, yra daug bendraminčių. Esu įsitikinęs 100 procentų, kad ši politinė jėga gali padaryti Lietuvą laisvesnę, atsakingesnę ir turtingesnę.

– Pone Gentvilai, ar pas Eligijų Masiulį rasti pinigai galėjo būti skirti partijai, siekint finansuoti rinkimų kamapaniją? Kokios jūsų versijos? Ar Eligijus Masiulis sau asmeniškai galėjo paimti 250 tūkstančių eurų kyšį?

E. Gentvilas: Kuo dabar galima tikėti? Aš labiausiai tikėjau tuo žmogumi, kuris dabar yra sumuštas. Man tai buvo visiškai netikėta. Galiu garantuoti už mūsų su Remigijumi bendrą spendimą – darėme ir darysime viską, kad nebūtų net kalbų apie tokius dalykus. Tačiau už kokį nors konkretų Petrą Petraitį ar Joną Jonaitį aš negaliu garantuoti ir atsakyti.

– Jokia paslaptis, kad Eligijus Masiulis jus laikė savo politiniu krikštatėviu, mokytoju, o dabar sakote, kad negalite prisiimti už Petrą Petraitį atsakomybės. Tačiau tai nėra tik kažkoks Petras Petraitis, tai yra jūsų buvęs politinis favoritas?

E. Gentvilas: Aš Eligijų laikiau savo politiniu sūnumi. Dabar labai skauda visiems liberalų rinkėjams. Ar galite įsivaizduoti, kaip skauda man? Skauda. Aš buvau netikslus. Todėl dabar mums belieka viena priemonė – prašyti iš liberalų gretų pasitraukti tuos, kurie galbūt turi kokių nors neaiškių sąsajų. Aš neturiu jokių duomenų ir jokių įrodymų, kad tie pinigai galėjo būti skirti partijai. Partijos būstinėje nerasta nieko, jokių grynųjų pinigų ir jokių dokumentų, nuorodų į neteisėtą partijos finansavimą. Šiandien esu tuo įsitikinęs, tikiuosi, kad taip ir bus.

– Pone Šimašiau, kaip jūs vertinate vienos paros istoriją su Antanu Guoga? Kas įvyko?

R. Šimašius: Ketvirtadienį patyrėme didžiulį sukrėtimą, emocijų banga buvo milžiniška. Tikiu kiekvieno žmogaus nuoširdumu bandant suvokti, kas čia vyksta, ir siūlant kažkokius sprendimus. Manau, kad Antanas truputį perkaito, susipainiojo savo paties siūlymuose.

– Pone Gentvilai, ką jūs manote? Kas įvyko su Antanu Guoga?

E. Gentvilas: Eteris yra galimybė ir pavojaus zona. Antanas ėmė visus eterius, neįvertinęs savo sugebėjimų ir pakliuvo į pavojaus zoną. Prišnekėjo, prisišnekėjo ir tada žagtelėjo. Pirmadienio vakarą jis man atsiuntė žinutę ir atsiprašė už tai, ką prišnekėjo. Ir atsitiko netikėtas dalykas – paprasta partijos valdybos narė, lenkaitė Julija Mackevič išdrįso pareikšti, kad Guogą reikia mesti lauk. Jis susiprato išeiti pats. Kitas siūlymas būtų buvęs mano – būčiau jam siūlęs trauktis iš laikinojo pirmininko posto.

– Ponas Guoga parašė jums žinutę su atsiprašymu. Ką jūs jam atrašėte?

E. Gentvilas: Nieko. Jis parašė ne man vienam. Gal tokia žmogaus natūra iš pradžių  apšmeižti, apkaltinti viešai, o atsiprašyti subtiliau. Man jau taip yra buvę, Antanas yra manęs asmeniškai atsiprašinėjęs, aš tai priėmiau. Tačiau dabar, kai partija buvo dergiama kelias pastarąsias dienas, būčiau tikrai  netylėjęs. Tačiau Julija Mackevič pasakė radikliau, nei aš palanavau. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt