Lietuvoje

2016.05.17 23:56

Santariškėse skilvelio aneurizmos gydymui pritaikyta minimaliai invazinė procedūra

Jovita Sukackaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.05.17 23:56

Santariškių klinikose medikų komanda pacientę, kuriai po infarkto susiformavo širdies skilvelio aneurizma, pirmą kartą pasaulyje gydė minimaliai invazine procedūra. Naudojant amerikiečių mokslininkų sukurtas specialias priemones, medikams nebereikia sudėtingos chirurginės operacijos, per kurią atveriama krūtinės ląsta.

Visaginietei Tamarai minimaliai invazinė procedūra atlikta mažiau nei prieš savaitę ir moteris tikisi, kad jau po kelių dienų bus išrašyta iš ligoninės.

Infarktas moterį ištiko prieš penkerius metus, o neseniai susiformavo skilvelio aneurizma.

„Po infarkto kilo labai didelių problemų, man prasidėjo apmirusių audinių kairiojo skilvelio aneurizma. Kankino dusulys, prakaitavimas, greitai nuvargdavau. Jau buvo tokia situacija, kad arba, arba. Dėl aneurizmos gali susidaryti trombas, grėsti insultas, plaučiuose kauptis vanduo. Po operacijos galėjau keltis jau po kelių dienų. Buvo silpna, bet greitai palengvėjo“, – pasakoja pacientė iš Visagino Tamara Dudaleva.

Santariškių medikai sako, kad tokios operacijos prireikia maždaug dvidešimčiai žmonių per metus. Atlikti operaciją neprapjovus krūtinkaulio, neprijungus dirbtinės kraujotakos ir nesustabdžius širdies lietuviams pavyko pirmiesiems pasaulyje.

„Daliai pacientų, persirgusių miokardo infarktu, susidaro kairiojo skilvelio aneurizma, tai yra, kai užsikimšus kraujagyslei infarkto metu, širdies raumuo pavirsta randu ir tas randas išsipučia ir susidaro tarsi pūslė, kurią mes vadiname kairiojo skilvelio aneurizma“, – aiškina Santariškių klinikų širdies chirurgas Gintaras Kalinauskas.

 „Tokia problema nėra labai dažna, bet ją išspręsti galima didele širdies operacija arba šiuo atveju ženkliai mažesne. Dabar tokios operacijos, kurios yra mažiau traumuojančios žmogų, pasaulyje yra vis populiaresnės, kadangi žmogus greičiau sveiksta ir greičiau grįžta į normalų gyvenimą, po kelių dienų mes jį galime išrašyti iš ligoninės, jis neguli, kaip anksčiau, mėnesį laiko po sudėtingos operacijos“, – sako Santariškių klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centro vadovas Kęstutis Ručinskas.

Santariškių medikai naudojo amerikiečių mokslininkų sukurtas specialias priemones – vadinamuosius „inkarus“. Po tokios operacijos ligoniams sumažėja dusulys, nebetinsta kojos, jie gali ištverti didesnį fizinį krūvį ir atitolinama širdies transplantacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.