LRT FAKTAI
Nudažyta požeminė perėja

Lietuvoje

2021.03.22 21:30

LRT FAKTAI. Vilniaus miesto savivaldybė feisbuke turi antrininką – kai kurie gyventojai buvo sutrikdyti pokštininkų

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.03.22 21:30

Savaitgalį socialiniuose tinkluose išplito nuotrauka, kurioje užfiksuota, neva oficiali Vilniaus miesto savivaldybės paskyra dalį komentatorių nepagarbiai vadina „naciukais“.

Tai kai kuriems žmonėms sukėlė pasipiktinimą – šiuo epitetu paskyroje pavadinti asmenys, pasisakantys prieš Konstitucijos prospekto požeminėje perėjoje esantį meno kūrinį – 55 metrų ilgio vaivorykštės vėliavą, skirtą palaikyti LGBT bendruomenei. Tačiau paaiškėjo, kad paskyra, iš kurios komentuojama savivaldybės vardu, jai nepriklauso.

Pakurstė konfliktą

LRT.lt primena, kad penktadienį kilo konfliktas dėl vaivorykštės spalvų, arba LGBT vėliavos piešinio, prie sostinės „Panoramos“ prekybos centro esančioje perėjoje.

Kovo 11-ąją atsiradęs grafitis tebuvo čia vieną savaitę, nes kažkas jį uždažė Lietuvos vėliavos spalvomis. Ši akcija sulaukė daug pritarimo dešiniųjų pažiūrų ir antisisteminėmis save vadinančiose pokalbių grupėse.

Tai sukėlė konfliktą: vėliau ant trispalvės atsirado naujas LGBT palaikantis užrašas, bet jis taip pat buvo uždažytas. Perėjoje buvo organizuojami budėjimai, kviesta policija dėl esą valstybinės vėliavos išniekinimo.

Pasklidęs komentaras savivaldybės vardu dar labiau pakurstė aistras.

„Kaip matome, dauguma naciukų neskiria vėliavos nuo sienos dažų“, – teigiama komentare, taip pat rašoma, kad vėliavos piešinys negali būti prilygintas vėliavai.

Toks kreipimasis ir žmonių pavadinimas „naciukais“ papiktino ne vieną internautą ir, regis, dar labiau sustiprino priešiškumą LGBT bendruomenei jaučiančių komentatorių pyktį. Vilniaus miesto savivaldybė buvo apkaltinta neapykantos kurstymu.

„Reiškia <...> visą kitą simboliką galima drąsiai trypti be pasekmių“, – teigė vienas komentatorius, turėdamas omenyje LGBT simbolius.

Komentaras – ne savivaldybės

Vilniaus miesto savivaldybė paneigė, kad tai oficialus komentaras.

„Tai nėra savivaldybės oficialus puslapis – įėjus į jį matyti, kad jis pasivadinęs satyros puslapiu (feibukas jį priskiria satyros ir parodijų kategorijai, – LRT.lt), tad tai tikrai nėra oficialus mūsų puslapis ar tuo labiau pozicija“, – pirmadienį situaciją LRT.lt komentavo savivaldybės atstovai.

Vis dėlto susipainioti itin lengva – apgavikų puslapis tokiu pat pavadinimu ir net viršelio nuotrauka ta pati. Puslapis veikia vos mėnesį, įrašų jame paskelbta nedaug, visuose pašiepiamas savivaldybės darbas ir problemos.

Savivaldybės atstovai teigė žmonių nusiskundimų ir pasipiktinimo dėl jų vardu skleidžiamos žinutės nesulaukę.

„Bet mes matome šią paskyrą ir stebime“, – teigiama atsakyme.

Satyra / dezinformacija

Vilniaus miesto savivaldybė apkaltinta įžeidinėjanti žmones – neva feisbuke kai kuriuos asmenis pavadinusi „naciukais“. Tačiau paaiškėjo, kad paskyra, iš kurios buvo rašoma, nors ir atrodo identiškai, nepriklauso savivaldybei.

Ši informacija, net jei tai pokštas, suklaidino dalį žmonių ir pakurstė nesutarimus dėl sostinės Konstitucijos prospekte atsiradusių grafičių.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt