Naujienų srautas

Lietuvoje2021.03.22 12:17

Armonaitė kreipėsi į prokuratūrą dėl prieš Raskevičių nukreiptų pasisakymų: prašo tyrimo dėl kurstymo ir grasinimų

Margiris Meilutis, BNS 2021.03.22 12:17

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pirmadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl savaitgalį mitinge Vilniuje išsakytų, parlamentarui Tomui Vytautui Raskevičiui skirtų, pasisakymų.

Laisvės partijos pirmininkė prokuratūros prašo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę bei dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti sveikatą.

Šeštadienį Katedros aikštėje vykusio mitingo metu į susirinkusius žmones kreipėsi Vitolda Račkova, kuri T. V. Raskevičių vadino „absoliučiu kolorado vabalu“ ir „antivalstybininku“ bei teigė, kad „tokius reikėtų šaudyti“.

„Raskevičius yra absoliutus kolorado vabalas, kuris gaus finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto. Jis yra antivalstybininkas, tokius reikėtų šaudyti šiaip jau, bent po vieną į metus“, – sakė ji.

Anot V. Račkovos, šių žodžių autorius yra Antanas Kandrotas.

Kreipimąsi į prokuratūrą nusiuntusi A. Armonaitė dokumente nurodė, kad, jos manymu, tokiais žodžiais yra tyčiojamasi, niekinama, skatinama neapykanta, kurstoma diskriminuoti ir smurtauti prieš žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį.

Jos teigimu, V. Račkovos pasisakymas taip pat atitinka ir kitame Baudžiamojo kodekso straipsnyje numatytą atsakomybę – už grasinimą nužudyti arba sunkiai sutrikdyti asmens sveikatą, jei yra pakankamas pagrindas manyti, kad grasinimas gali būti įvykdytas.

„Grasinimo susidoroti realumas gali būti pagrindžiamas faktu, kad pastaruoju metu Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius gauna itin didelį kiekį panašaus pobūdžio žinučių ir komentarų savo socialinėse paskyrose, matome organizuotą puolimą, neapykantos kurstymą ir grasinimus socialinių tinklų ir žiniasklaidos portalų komentaruose“, – rašoma A. Armonaitės pranešime prokuratūrai.

Kaip pavyzdį ji įvardijo ir minėtame mitinge pastebėtą plakatą, ant kurio buvo užrašyta: „Šimonytę į Sibirą, Raskevičių ant kuolo“.

Laisvės partijos pirmininkė prokuratūros prašė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šių dviejų baudžiamojo kodekso straipsnių ir pripažinti šios partijos narį T. V. Raskevičių nukentėjusiuoju.

BNS primena, kad tokius pat žodžius spalio mėnesį apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį išsakė ir buvęs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas.

„Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris, gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyti, šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėti nuo jo“, – pareiškė A. Valinskas interviu portalui delfi.lt, komentuodamas Seimo rinkimų rezultatus.

Vilniaus apylinkės prokuratūra tuomet buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą, tačiau gruodžio pradžioje jis buvo nutrauktas.

Tyrimui vadovavusi prokurorė tąkart konstatavo, kad A. Valinskas nepadarė veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

„Remiantis ikiteisminio tyrimo metu gautomis kalbos specialistų išvadomis, konstatuota, kad A. Valinsko išsakyti teiginiai negali būti pripažinti kurstymu smurtauti ar fiziškai susidoroti, nes šių teiginių komunikacinis tikslas – ne raginti ar skatinti žiūrovus atitinkamai elgtis, o išreikšti A. Valinsko asmeninę negatyvią nuomonę“, – rašyta prokuratūros pranešime.

Prokuratūra pažymėjo, kad buvusio parlamento pirmininko žodžiai buvo menkinantys bei įžeidūs, saviraiškos laisvę jis įgyvendino pasirinkdamas netinkamas išraiškos priemones ir, galbūt, pažeisdamas etikos ir moralės normas, tačiau ne asmenų lygiateisiškumą.

Taip pat pabrėžta, kad A. Valinsko teiginiai neperžengė politinės kritikos ribų, jis neišsakė jokių neapykantą kurstančių teiginių apie lenkų tautinės mažumos ar LLRA-KŠS deklaruojamas vertybes bei kalbėjo tik apie partijos ir jos pirmininko politinę veiklą.

Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienio popietę surengtas mitingas už prigimtines žmogaus teises, į jį susirinko keli šimtai asmenų.

Portalo lrt.lt teigimu, mitingo dalyviai buvo nešini vėliavomis ir įvairiais plakatais, reikalavo atšaukti karantiną, privalomą kaukių dėvėjimą, nutraukti vakcinaciją ir atverti sienas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi