Lietuvoje

2016.05.17 16:47

Skundžiamas prokurorų sprendimas dėl M. Gorbačiovo

LRT.lt2016.05.17 16:47

Generalinei prokuratūrai atsisakius pradėti ikiteisminį tyrimą Michailo Gorbačiovo atžvilgiu bei suteikti jam specialiojo liudytojo statusą, sausio 13-osios byloje nukentėjusiuoju pripažintas Robertas Povilaitis kreipėsi į teismą. Jis apskundė atitinkamus Generalinės prokuratūros nutarimus ir prašo juos panaikinti. Skundas pateiktas Vilniaus miesto apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjui, teigiama pranešime spaudai.

„Į Generalinę prokuratūrą kreiptasi dukart. Remiantis pareiškimuose nurodytomis aplinkybėmis, keliamas M. Gorbačiovo, kaip aukščiausios grandies karinių pajėgų vado, t.y. – tuomečio TSRS vyriausiojo karinių pajėgų vado, baudžiamosios atsakomybės klausimas pagal Baudžiamojo kodekso 1131 straipsnyje numatytą nusikalstamos veikos sudėtį – aplaidus vado pareigų vykdymas“, – aiškina R. Povilaitį atstovaujantis advokatas Albertas Buta.

Praėjusių metų liepą Generalinės prokuratūros buvo prašoma imtis aktyvių procesinių veiksmų, tęsiant tyrimą dėl M. Gorbačiovo galimai padarytų nusikaltimų žmogiškumui, tame tarpe tiriant jo, kaip vyriausiojo karo vado, aplaidaus pareigų vykdymo klausimą. Generalinė prokuratūra atsisakė tenkinti prašymą pažymėjusi, jog ikiteisminis tyrimas sausio 13-osios byloje tęsiamas, tačiau pradėti ikiteisminį tyrimą konkrečiai M. Gorbačiovo atžvilgiu pagal BK 1131 straipsnį esą nėra pagrindo.

Pakartotinai į prokuratūrą kreiptasi šių metų sausį. „Prašėme M. Gorbačiovui suteikti specialiojo liudytojo statusą ir, informuojant jį apie tai tiesiogiai, kviesti savo iniciatyva atvykti į Lietuvą bei duoti parodymus apie jam žinomas aplinkybes, turinčias reikšmės vykdomam ikiteisminiam tyrimui dėl sausio 13-osios įvykių ir šiuo metu jau teisme nagrinėjamai baudžiamajai bylai“, – sako R. Povilaitis.

Tačiau ir tąkart Generalinė prokuratūra atsisakė tenkinti prašymą bei nurodė, kad esą nėra teisinių priemonių, kurios įpareigotų užsienio valstybės pilietį atvykti į Lietuvą duoti parodymus.

Šie sprendimai buvo apskųsti Generalinės prokuratūros aukštesniajam prokurorui, kuris informavo, kad prašymai buvo netinkamai išnagrinėti ir bus nagrinėjami iš naujo. Nepaisant to, gegužės mėnesį vėl gauti du nutarimai: atsisakymas pradėti ikiteisminį tyrimą M. Gorbačiovo atžvilgiu pagal BK 1131 straipsnį ir atsisakymas tenkinti prašymus dėl procesinių veiksmų, susijusių su M. Gorbačiovo atsakomybe.

„Sunku suprasti kuo remiantis Generalinė prokuratūra padarė sprendimą net nepradėti ikiteisminio tyrimo M. Gorbačiovo atžvilgiu dėl aplaidaus karo vado pareigų vykdymo, kai Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas nustato, jog atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą galima tik tuo atveju, kai nurodyti faktai apie padarytą nusikalstamą veiką yra akivaizdžiai neteisingi ar yra aiškios kitos aplinkybės, dėl kurių baudžiamasis procesas yra negalimas“, – teigia R.Povilaitis.

„Baudžiamasis kodeksas numato galimybę skųsti prokuroro nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą bei atlikti procesinius veiksmus. Pasinaudodami šia teise, skundžiame abu Generalinės prokuratūros nutarimus ir prašome juos naikinti“, – sako A. Buta.

Advokato A. Butos nuomone, prokuroratūra netinkamai įvertino pateiktuose pareiškimuose nurodytas aplinkybes, netyrė ir detaliau nesiaiškino, ar egzistuoja teisinis pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą M. Gorbačiovo atžvilgiu pagal BK 1131 straipsnį bei suteikti jam specialiojo liudytojo statusą. Generalinė prokuratūra nepasisakė ir dėl to, kodėl nemato galimybės tiesiogiai kreiptis į nurodytus Rusijos Federacijos piliečius, kviečiant juos būti liudytojais ir duoti parodymus savo iniciatyva, atvykstant apklausai į Lietuvą. „Dėl to priimti nutarimai yra neteisėti ir nepagrįsti, todėl naikintini“, – įsitikinęs R. Povilaitis.

Pasak jo, vykdant ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje „Dėl 1991 m. sausio mėn. įvykių Lietuvoje“ yra surinkta pakankamai duomenų ir netiesioginių įrodymų, leidžiančių, jei ir ne pareikšti konkrečius kaltinimus ar įtarimus M. Gorbačiovui dėl aplaidaus vado pareigų vykdymo, tai bent jau jo atžvilgiu pradėti ir tęsti ikiteisminį tyrimą, suteikiant jam specialiojo liudytojo statusą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.