Lietuvoje

2016.05.17 15:36

Valstybinio vizito į Lietuvą atvyksta Rumunijos prezidentas

LRT.lt2016.05.17 15:36

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį, gegužės 18 d., susitiks su į Lietuvą valstybinio vizito atvyksiančiu Rumunijos prezidentu Klausu Iohanniu. Valstybių vadovai aptars saugumo padėtį regione ir artėjantį NATO viršūnių susitikimą, ES energetinio saugumo klausimus, Europos šalių atsaką migracijos krizei bei Lietuvos ir Rumunijos ekonominį, mokslo ir kultūros bendradarbiavimą.

Prezidentės teigimu, valstybinis Rumunijos Prezidento vizitas Lietuvoje – stiprėjančių dvišalių ryšių ir glaudaus tarpusavio supratimo ženklas. Lietuvą ir Rumuniją sieja ne tik istoriniai saitai, bendradarbiavimas ES ir NATO, bet ir vienodas iššūkių Europos saugumui vertinimas bei įsipareigojimas juos atremti, teigiama pranešime spaudai.

Praėjusių metų lapkritį Lietuva, Rumunija ir dar septynios Rytų bei Centrinės Europos valstybės Bukarešte sutarė vieningai siekti NATO pajėgumų stiprinimo mūsų šalyse, reguliaraus gynybos planų atnaujinimo, spartesnių sprendimų priėmimo procedūrų. Todėl prezidentė su Rumunijos vadovu aptars saugumo padėtį Baltijos ir Juodosios jūros regionuose bei pasirengimą NATO viršūnių susitikimui Varšuvoje.

Šalių vadovai taip pat kalbėsis, kaip sustiprinti visos Europos energetinį saugumą. Lietuvą ir Rumuniją vienija bendras tikslas užtikrinti energijos šaltinių ir tiekėjų įvairovę Europoje bei sukurti gyvybingas regionines dujų rinkas. Su Rumunijos prezidentu šalies vadovė pasidalins Lietuvos patirtimi užsitikrinant energetinę nepriklausomybę, įgyvendinant SGD terminalo, dujų ir elektros jungčių projektus.

Susitikime bus aptariamas ir bendras Europos šalių atsakas migracijos krizei. Lietuva ir Rumunija laikosi vieningos pozicijos, jog migracijos srautams suvaldyti būtina stiprinti ES išorės sienų apsaugą, o pabėgėlių perkėlimas tarp ES šalių gali vykti tik savanoriškais pagrindais.

Šalies vadovė su Rumunijos prezidentu kalbėsis apie dvišalių santykių stiprinimą. Per pastaruosius 5 metus Lietuvos ir Rumunijos prekyba išaugo dvigubai, abiejų šalių mokslininkai drauge įgyvendina 30 bendrų tyrimo projektų lazerių, energetikos, aplinkosaugos srityse, daugėja į Lietuvą atvykstančių turistų iš Rumunijos. Tačiau, prezidentės teigimu, dar lieka daug neišnaudotų galimybių stiprinti Lietuvos ir Rumunijos verslo, mokslo, kultūros bendruomenių ryšius, kurie praturtintų abi valstybes.

Valstybinio vizito metu Lietuvos ir Rumunijos užsienio reikalų ministrai pasirašys bendradarbiavimo protokolą dėl dvišalių konsultacijų Lietuvai ir Rumunijai aktualiais saugumo, ekonomikos, kultūros klausimais.

Rumunijos prezidento valstybinis vizitas Lietuvoje vyks minint 25-ąsias dvišalių diplomatinių santykių atkūrimo metines. Atkurdamos diplomatinį bendradarbiavimą Lietuva ir Rumunija pasmerkė Ribentropo–Molotovo paktą, kurio slaptieji protokolai turėjo skaudžių pasekmių abiem šalims.

Valstybinio vizito metu Rumunijos prezidentas pagerbs Sausio 13-osios aukas Antakalnio kapinėse, susitiks su Seimo ir vyriausybės vadovais, lankysis Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centre.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.