Lietuvoje

2016.05.17 09:19

A. Guoga apie Liberalų sąjūdį: buvo nuojauta, kad kažkas ten viduje yra supuvę

Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“2016.05.17 09:19

„Liberalų sąjūdis yra gana skaidri partija, bet turbūt joje yra grupė žmonių, kurie galbūt tvarkė savo interesus. Kad ir partijos elitas. Aš visada buvau opozicijoje. Buvo nuojauta, kad kažkas viduje yra supuvę“, – pareiškė laikinai Liberalų partijos vairą perėmęs Antanas Guoga. Jis teigė, kad jo siūlymas kai kuriems politikams tikrintis poligrafu dėl galimų sąsajų su „MG Baltic“, kyšio ėmimo ir galimų sąsajų su Rusijos specialiosiomis tarnybomis anaiptol ne pokštas, o rimtas žingsnis Lietuvos politikoje.

Tačiau paklaustas, ar sutiktų pats pasitikrinti melo detektoriumi ir atsakyti, ar būdamas politiku siekė  savo verslo naudai pakeisti Lietuvos įstatymus ir dėl to darė įtaką Seimo nariams, gerokai sutriko ir braukė prakaitą. Apie pažadus tikrintis melo detektoriumi ir situaciją Liberalų sąjūdyje – pokalbis su laikinuoju šios partijos pirmininku A. Guoga.  

– Pone Guoga, iš jūsų pasisakymų suprantu, kad jūs teigiamai vertinate tai, kas įvyko su Eligijumi Masiuliu?

– Paskutinius įvykius teigiamai vertinu dėl Lietuvos ateities. Manau, yra tam tikras proveržis, kai teisėsauga tinkamai atliko savo darbą. Vyrukus, kurie tai padarė, reikia tik pasveikinti, nes mes judame į priekį.

– Kalbate taip, tarsi viskas, kuo įtariamas Raimondas Kurlianskis ir galbūt bus oficialiai apkaltintas E. Masiulis, yra tiesa. Jūs žinote daugiau?

– Daugiau tikrai nežinau. Jei mes pasitikime teisėsauga, jei pas partijos pirmininką rasta didžiulė pinigų suma, turime pripažinti, kad tai ryškus faktas. Jau vien tai, ką žinome ir ką pasakė prokuroras. Tai tikrai yra tam tikra situacija.

Jūs siūlote partijoje atlikti auditą. Kas jums kelia abejonių?

– Abejonių kelia šie įvykiai. Norėtųsi išsiaiškinti realią situaciją. Gal yra padaryta klaidų, gal jas galima ištaisyti, gal galima teisėsaugai perduoti.

Manote, kad partija galėjo veikti neskaidriai?

– Nemanau. Liberalų sąjūdis yra gana skaidri partija, bet turbūt partijoje yra grupė žmonių, kurie galbūt tvarkė savo interesus. Kad ir partijos elitas.

Jūs taip pat esate partijos elitas – buvote pirmininko pirmasis pavaduotojas?

– Aš visada buvau opozicijoje. Buvo nuojauta, kad kažkas ten viduje yra supuvę. Dėl to ir buvau opozicijoje. Esu laisvas, manęs niekas nevaldo ir sprendžiu pagal save. Galbūt aš daugiau klaidų padarau negu tie, kurie tik klauso ir vykdo kažkieno nurodymus.

Pasiūlėte Liberalų sąjūdžio valdybos nariams pasitikrinti melo detektoriumi dėl galimų sąsajų su koncernu „MG Baltic“. Jūs rimtai?

– Taip, aš rimtai vertinu tokį žingsnį Lietuvos politikoje. Reikėtų pradėti nuo visų partijų vadovų ir rinkiminių sąrašų lyderių, kad nebūtų abejonių ar žmogus yra paėmęs kyšį, ar jis yra susijęs ir paėmęs pinigų iš „MG Baltic“, ar žmogus nėra susijęs su Rusijos specialiosiomis tarnybomis. Manau, į tuos klausimus politikams labai lengva atsakyti. Bus padarytas tikrai didelis žingsnis į priekį.

Jūs siūlote atsakyti tik į su „MG Baltic“ susijusius klausimus?

– Ne. Čia tik vienas klausimų. Kitas klausimas yra apie užsienio šalių specialiąsias tarnybas ir trečias apie kyšininkavimą – ar politikai ima pinigus ir už tai priima atitinkamus sprendimus.

Pone Guoga, ar jūs sutiktumėte į patikrinimą poligrafu įtraukti dar kelis klausimus: ar esate siūlęs, davęs ar gavęs kyšį? Jūs pats sutiktumėte į tokį klausimą atsakyti?

– Manau, iš pradžių reikia praeiti pirmąjį etepą. Jei reikia plėsti, klausimų gali būti daugiau. Bet reikia kažkiek suprasti ir žmogiškai, gali būti visokių aplinkybių. Manau, tai jautrūs klausimai.

Aš jūsų klausiu – ar sutiktumėte atsakyti į šį klausimą?  

– Jei tai kažką pakeistų, aš atsakysiu. Jei jums tik to reikia, jei būsite laimingi – atsakysiu.

Tada galima klausimus dar labiau praplėsti. Ar būdamas politiku esate siekęs savo verslo naudai pakeisti Lietuvos Respublikos įstatymus ir dėl to daręs įtaką Seimo nariams? Sutarkime – jei jūs įtraukiate šiuos du klausimus į poligrafo tyrimą, mes jums organizuosime poligrafą.

– Tikrai nesu daręs jokios įtakos.

Nei dėl Lošimų įstatymo, nei dėl kitų dalykų? Ir sutinkate atlikti tokį tyrimą poligrafu?

– Pažiūrėkite, kaip balsavo liberalai dėl Lošimų įstatymo. Visi balsavo prieš. Ar matėt balsavimo rezultatus?

Aš klausiu ne apie balsavimo rezultatus, o apie įtakos darymą.

– Kuria prasme?

Ar jūs sutiktumėte dalyvauti poligrafo tyrime, kuriame būtų toks klausimas: ar jūs esate daręs įtaką Seimo nariams priimant tam tikrus sprendimus, liečiančius jūsų verslą?

– Taip.

Ar galime dabar sutarti? Ir po to rezultatus paskelbsime viešai.

– Turėtų būti daugiau politikų, kurie yra pasiruošę tai daryti. Manau, vykdyti raganų medžioklę prieš vieną žmogų nesąžininga. Bet jei tai jums kažkuo padėtų, galime suorganizuoti.

Tai sutariame?

– Taip, sutariame.

Puiku, mes poligrafą organizuosime ir jūsų pasiūlytą klausimų ratą praplėsime. Grįžkime prie partijos reikalų. Siūlote atsakinguoju partijos sekretoriumi paskirti prezidentės patarėją užsienio politikos klausimais Renaldą Vaisbrodą, o dabartinį atsakingąjį sekretorių Raimondą Imbrasą atleisti. Čia tik jūsų vieno pozicija? Kodėl ji tokia?

– Valdyboje iš tiesų diskutavome apie galimus kandidatus, buvo paminėtos kelios pavardės. Siūlėme poziciją ir Simonui Gentvilui, Eugenijaus Gentvilo sūnui, bet jis atsisakė.

Ar prezidentės patarėjas sutiko?

– Kažkas nutekino informaciją iš valdybos posėdžio. Labai normalu, kad mes diskutuojame valdyboje apie šiuos dalykus.

Tai buvo jūsų siūlymai?

– Taip. Ir buvo mano nuomonė, kurie kandidatai tiktų į šią poziciją ir galėtų mus atvesti į skaidresnę ateitį.

Ar ponas Vaisbrodas sutiko?

– Jam nebuvo pasiūlyta. Mes kalbėjome apie situaciją apskritai. Svarstėme, kuo galėtume pakeisti dabartinį atsakingąjį sekretorių.   

Partijos vicepirmininkas E. Gentvilas jūsų siūlymus vadina saviveikla ir partijai nenaudingais šnekėjimais. Ką apie tai manote?

– Tai jo nuomonė. E. Gentvilas yra labai gerbiamas politikas, jo nuomonę turime gerbti.

Kaip jūs pats vertinate kaltinimus saviveikla, partijai nenaudingais kalbėjimais?

– Elgiuosi kaip sugebu. O kaip kas vertina – nėra labai svarbu.

Birželio 11 dieną vyks neeilinis partijos suvažiavimas. Sieksite partijos pirmininko posto?

– Žiūrėsime,  kaip klostysis situacija, kas būtų geriausias kandidatas, vesiantis liberalus į priekį. Tai, kas dabar vyksta, yra labai geras apsivalymas Lietuvoje. Gal man to ir užteks. Tą padaryti jau yra labai didelis pasiekimas – darome žingsnį į priekį. Jei visi padės, mes tikrai galime apsivalyti.

Nejaugi nesvarstote galimybės kelti savo kandidatūrą partijos pirmininko rinkimuose?

– Tokią galimybę svarstau, tačiau reikia laiko apsispręsti. Dabar tikrai kritinė situacija, mes mažai miegame. Sunku net pagalvoti, ką reikės daryti ateityje. Aš buvau tas žmogus, kuris turėjo laikinai perimti partijos vairą, atvesti į rinkimus. Tikėkimės, kad bus geras kandidatas į partijos pirmininkus.

Bet jeigu jūs nekandidatuosite ir netapsite partijos pirmininku, jūs neatvesite partijos į rinkimus, tai darys naujasis pirmininkas, išrinktas birželio 11 dieną?

– Aš ir kalbu apie birželio 11 dieną. Noriu iki to laiko į pirmininko rinkimus atvesti apsivaliusią partiją, kuri nebijo ir gali judėti į priekį.

Ką jūs norite padaryti iki birželio 11 dienos, kad partija būtų labiau apsivaliusi negu dabar?

– Norime padaryti vidinį tyrimą, nes matome, kad yra problema, yra įtarimai.

Manote, kad partijos vadovybėje yra daugiau žmonių, susijusių su koncernu „MG Baltic“?

– Nieko nemanau, bet jei jau įvyko toks įvykis, reikia įtarti, kad galbūt yra ir kitų žmonių.

Pareiškėte, kad atsisakote savo verslų Lietuvoje. Tai yra „Lošimų strateginė grupė“, valdanti „TonyBet“, taip pat sporto transliacijas vykdanti „Sport media“ ir televizijos žaidimų bendrovė „TV žaidimai“. Yra dar kažkokių verslų?

– Yra, viskas yra deklaruota. Visa tai perleidžiu į paramos fondą.

Tai yra Antano Guogos paramos fondas?

– Taip.

Realiai jūs liekate bendrovių savininku, tai nėra verslo pardavimas.

– Aš atiduodu verslą labdaros fondui, kuris negali turėti pelno ir yra skirtas Lietuvos žmonėms. Manau, tai ženklus indėlis.

Ką darysite su europarlamentaro mandatu? Nuo ko priklausys jūsų sprendimas?

– Žiūrėsime, kaip klostysis situacija. Jei gerai seksis – dalyvausiu.

Ką turite omenyje? Jei būsite išrinktas partijos pirmininku, atsisakysite mandato, o jei ne – liksite Europos Parlamento nariu ir Seimo rinkimuose nedalyvausite?

– Galiu iš viso pasitraukti, nesu pririštas. Esu laisvas žmogus.

Žinoma. Todėl jūsų ir klausiu – nuo ko priklausytų jūsų pasilikimas Europos Parlamente?

– Jei būsiu partijos pirmininkas, sprendimas bus vienoks, jei perduosiu laikiną vadovavimą kitam – kitoks. Jei matysiu, kad nesu tinkamas veikti politikoje, tiesiog pasitrauksiu. Manau, jūs to labiausiai norėtumėte.

Aš tikrai nieko nenorėčiau, aš tik užduodu klausimus. Ir noriu, kad į juos atsakytumėte.

– Jūs irgi kartais turite tam tikrų interesų.

Kokių?

– Jūs geriau galite atsakyti. Ar galėtumėte melo detektoriumi pasitikrinti?

Mielai.

– Tada sutariame. Į penkis klausimus atsakote jūs, į penkis – aš. Tai bus sąžininga.

Puiku. Tačiau šis susitarimas neatšaukia mūsų ankstesnio susitarimo?

– Aš norėčiau patikrinti, ar jūs nedirbate koncernui „MG Baltic“.

Esu dirbęs LNK televizijoje 8 metus ir jau 10 metų nebedirbu. Šitą klausimą iš karto galime išbraukti iš būsimo tyrimo. Vis dėlto norėčiau išgirsti atsakymą, nuo ko priklausys jūsų dalyvavimas Seimo rinkimuose?

– Pats matote, kokia šiuo metu situacija. Ar galime prognozuoti, kas bus ryt, poryt? Reikia palaukti, pažiūrėti ir priimti tinkamą sprendimą. Situacija išties labai komplikuota. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI