Lietuvoje

2016.05.17 15:10

Atidėjo planuotą pateikti pataisą dėl referendumo apie dvigubą pilietybę

Janina Mateikienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.05.17 15:10

Seimas atidėjo planuotą pateikti įstatymo pataisą, kuri sumažintų reikalavimus referendumui dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.

Valdantieji nusprendė politinėje taryboje dar tartis, kokį kelią rinktis siekiant išplėsti dvigubos pilietybės institutą. Šiuo metu dviguba pilietybė leidžiama tik tiems piliečiams, kurie išvyko iš Lietuvos iki nepriklausomybės atkūrimo ir jų palikuonims, tačiau nėra suteikiama išvykusiems nepriklausomybės metu.

Nuo antradienio iki penktadienio parlamento rūmuose dirbsianti Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija dar kartą svarstė ketinimus kartu su Seimo rinkimais surengti privalomą referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.

Išeivijos atstovai nepritaria tokiam politikų siūlymui.

Grupė socialdemokratų siūlė Referendumo įstatymo pataisą, kad Konstitucijos 12 straipsnis, apibrėžiantis pilietybės sąlygas, būtų laikomas pakeistu, jeigu tam pritartų du trečdaliai referendume dalyvavusių rinkėjų. Dabar šie reikalavimai žymiai didesni, o pasaulio lietuvių bendruomenės nuomone – neįveikiami.

Išeivijos atstovai ragina referendumo nerengti ir atskirti Lietuvos pilietybės suteikimą nuo jos atėmimo naujosios bangos išeivijai.

Tačiau Seimo konstitucijos komisijos pirmininkė Birutė Vėsaitė sako, kad Konstitucinis Teismas  yra išaiškinęs, jog išplėsti dvigubos pilietybės sąlygas galima tik referendumu.

Iki Seimo rinkimų likus mažiau nei 5 mėnesiams parlamentarai neapsisprendžia, ar rengti referendumą dėl pilietybės ir kokiomis sąlygomis.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė pasveikino į paskutinį šios kadencijos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos posėdį susirinkusius narius. Savo kalboje parlamento vadovė pažymėjo, kad tai puiki proga apžvelgti nuveiktus darbus ir įvertinti ateities darbų tęstinumą,  ir pabrėžė, kad jau pats laikas pradėti kalbėti apie lietuvių grįžimo programą.

„Pagrindinis ir esminis šių dienų klausimas yra nuolat blogėjanti Lietuvos demografinė padėtis ir iš Tėvynės išvažiuojančių žmonių skaičiaus didėjimas. Todėl laikas, manau, ir Jūsų komisijoje pradėti kalbėti apie lietuvių grįžimo programą“, – kalbėjo Seimo pirmininkė L. Graužinienė, pakviesdama susirinkusiuosius dalintis mintimis ir pasiūlymais.

Palinkėjusi komisijai darbingų posėdžių, Seimo pirmininkė perdavė linkėjimų tėvynainiams svetur. „Dėkoju, kad esate, kad esate neabejingi, kad dirbate Lietuvos labui. Esate visada čia laukiami. Seimas, kaip demokratiška institucija, visada išliks atviras savo tautiečiams iš viso pasaulio“, – teigė politikė.

Apklausos rodo, kad tik apie 15 proc. nepatiria artimų emigrantų ilgesio, nes savo aplinkoje neturi išvykusių iš Lietuvos.

Gitanas Nausėda
5
2021.05.06 08:14

Besitęsiantį konservatorių aiškinimąsi dėl atstovavimo EVT prezidentūra vadina „antivalstybišku“

Pavilionis rėžia – Nausėda vienasmeniškai uzurpavo Briuselį; atnaujinta 10.09
5
Aurelijus Veryga
2021.05.06 14:48

Teismas: Veryga nuo 2020-ųjų gegužės nebuvo tinkamai įgaliotas eiti operacijų vadovo pareigas

Veryga: keista, kad teisininkai nesužiūrėjo, atnaujinta 18.25