Lietuvoje

2021.03.20 16:31

Peržiūri skiepijimo prioritetus: keisis visuomenei svarbias funkcijas atliekančių darbuotojų sąrašas

Liepa Želnienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.03.20 16:31

Vos Lietuvą pasiekė pirmosios vakcinų dozės, pareigūnai, kurjeriai ir kitų profesijų atstovai, manantys, kad atlieka būtinas visuomenei paslaugas, prašėsi pirmumo teisės skiepytis. Tačiau pagal Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sudarytą skiepijimo planą pareigūnų eilė skiepytis ateis tik antroje balandžio pusėje, o kurjeriai kol kas nepriskiriami jokiai prioritetinei grupei. SAM skiepijimo prioritetus ir visuomenei svarbias funkcijas atliekančių darbuotojų sąrašą ketina peržiūrėti kitą savaitę.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas Vladimiras Banelis LRT RADIJUI sako, kad su pavydu žvelgia į Didžiąją Britaniją ir Estiją, kur pareigūnus jau baigiama skiepyti. Lietuvoje, pasak jo, pareigūnų skiepijimas nelaikomas svarbiu.

„Pareigūnai yra, kiek žinau, yra šešioliktoje vietoje. Tai be abejonės liūdina. Tiesą sakant, mes jau ne kartą ir ne du visais įmanomais būdais priminėme ir labai aiškiai signalizavome, kad reikėtų kuo greičiau pareigūnus paskiepyti. Paskiepyti tikslingai, ne visus iš eilės, bet tuos, kurie jokiu būdu nori nenori neturi galimybės ir privilegijos išvengti kontakto.

Jeigu visus paimtume, kurie talkino policijai, kuri yra didžiausia (grupė – LRT.lt), tai ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, ir ugniagesių-gelbėtojų, ir pasieniečiai, tai mes kalbėtume kokius apie 7 tūkst. žmonių. Tai juokingi skaičiai, palyginus su kitais. Tačiau gauname signalus, kad dar ne laikas, dar reikia palaukti, dar neatėjo mūsų prioritetinė vieta“, – apgailestauja V. Banelis.

Pagal sveikatos apsaugos ministro sudarytą sąrašą pareigūnai priskiriami visuomenei svarbias funkcijas vykdantiems darbuotojams. Be jų šioje grupėje – kariai, laisvės atėmimo vietų, švietimo įstaigų, energetikos, maisto pramonės darbuotojai.

Nuo gruodžio būti įtraukti į šią prioritetinę grupę prašėsi ir kurjeriai. Tačiau Kurjerių asociacijos atstovas spaudai Vukas Vukotičius sako, kad jokio atsakymo į prašymus iki šiol nesulaukta.

„Ne, nežinau, ar dabar pateksime. Mūsų žinutė buvo tokia, kad kadangi tai yra rizikingas darbas, turėtų būti suteikta galimybė norintiems pasiskiepyti. Tačiau jokių naujienų negavome, ar patenkame, ar ne. Į pirmą sąrašą, kaip žinome, nepatenkame“, – dėsto Kurjerių asociacijos atstovas.

Prioritetai peržiūrimi

SAM kanclerė Jurgita Grebenkovienė tikina, kad kaip tik šiuo metu visuomenei svarbias funkcijas vykdančių darbuotojų sąrašas peržiūrimas. Jį tvirtinti ketinama kitą savaitę.

„Šiuo metu yra svarstomi prioritetai. Kadangi turime nemažai užklausų, kreipimųsi ir prašymų, tai šiuo metu yra peržiūrimas prioritetų sąrašas. Gali būti, kad ir valstybei svarbias gyvybiškai funkcijas vykdančių prioritetinės grupės sudėtis gali būti peržiūrėta ir gali keistis atitinkamai. Bus patikslinimų.

Tikrai bus patikslinimų ir nenoriu užbėgti už akių ir sakyti tai, kas gali būti, o kas negali būti, bet šita grupė didelė – būtent gyvybiškai svarbios valstybei ir visuomenei funkcijos jau yra peržiūrimos ir bus tikslinamos. Tikimės per savaitę, kitos savaitės pradžioje, turėti jau patikslintus prioritetus“, – teigia SAM kanclerė.

Seimo nariai tapo prioritetu

Skiepytis greičiau panoro ir kai kurie Seimo nariai. Tačiau praėjusios savaitės pradžioje J. Grebenkovienė tikino, kad jų išskirti į prioritetinę grupę neplanuojama.

„Dėl šito klausimo dabar yra diskutuojama ir svarstoma, kokia tai grupė galėtų būti, bet intencijos išskirti juos ir kažkaip parodyti išskirtinai, tai tokių intencijų kol kas neturime“, – pasakojo J. Grebenkovienė.

Visgi ketvirtadienį Seimo nariams pirmenybė suteikta. Po to, kai SAM buvo laikinai sustabdžiusi skiepijimą „AstraZenecos“ vakcina, ministras Arūnas Dulkys nutarė parlamentarus ir valstybės vadovus prioritetų sąraše įrašyti pirmiau už visuomenei svarbias funkcijas vykdančius darbuotojus.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas V. Banelis tokiu sprendimu stebisi, mat Seimo nariai, kitaip nei pareigūnai, turi galimybę dirbti ir nuotoliniu būdu.

„Man tai atrodo apskritai, kad yra dabar pastarosiomis dienomis labai didelis pasimetimas, ką čia dabar daryti su visais tais vakcinų skandalais eiliniais. Matyt, tų visų pasimetimų fone šauna visokios mintys ir idėjos. Jei kalbėtume labai tikslingai, tai faktas, akivaizdu, kad tiek mokytojai, tiek pareigūnai, tiek medikai, šitie žmonės turi visų pirma būti skiepijami“, – mano V. Banelis.

Šiuo metu pagal nustatytą prioritetų sąrašą Lietuvoje skiepijami vyresnio amžiaus žmonės. Tiesa, skirtingos savivaldybės yra pasiekusios skirtingą tempą. Vienur jau vakcinuojami 65 metų amžiaus sulaukę žmonės, kitur dar nespėjama paskiepyti aštuoniasdešimtmečių. Sparčiau skiepijančios savivaldybės dabar galės gauti daugiau vakcinų.

Taip pat vakcinavimo centrai galės greičiau vykdyti perėjimą nuo vienos prioritetinės grupės prie kitos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.